Paul Watzlawick: sytuacja jest beznadziejna, ale nie poważna

Paul Watzlawick ma inne zdanie na temat codziennych, gorzkich sytuacji.

Kobieta wyglądająca na zestresowaną.

Paul Watzlawick napisał uznaną na całym świecie książkę pod tytułem „Sytuacja jest beznadziejna, ale nie poważna: w pogoni za nieszczęściem”. Był kluczową postacią w dziedzinie psychologii. Był znany ze swojego wkładu w teorię komunikacji i psychoterapię.

Książka Watzlawicka jest książką o samopomocy. Autor zestawia w niej listę szkodliwych postaw i zachowań, które często popełniasz, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Celem tej książki jest zaproszenie Cię do odkrycia pewnych rzeczy, które nieświadomie robisz w swoim codziennym życiu, a które utrudniają Ci i spowalniają Twój rozwój osobisty.

Krótko mówiąc, musisz wykryć te zachowania i postawy, aby móc je zmienić. Jak twierdzi Paul Watzlawick, są to nieświadome postawy, które są goryczą w Twoim życiu. W poniższym artykule podkreślamy kilka ważnych aspektów jego książki.

paul watzlawick

Paul Watzlawick – przede wszystkim bądź wierny sobie

Watzlawick kładzie szczególny nacisk na bycie wiernym sobie. Innymi słowy, rób to, co naprawdę chcesz robić, w zgodzie ze swoimi myślami i uczuciami.

Jak twierdzi autor, bycie wiernym sobie oznacza wiarę, że tak naprawdę istnieje tylko jedna poprawna opinia: Twoja własna.

W tym sensie bycie wiernym sobie oznacza branie odpowiedzialności za wybory, których dokonujesz, słuchając swojego wewnętrznego głosu, aby realizować swoje marzenia i cele, bez względu na to, co myślą inni.

Z tego powodu powinieneś zadać sobie pytanie, czego potrzebujesz, aby osiągnąć własne dobre samopoczucie. Jakie są Twoje marzenia? Czy wybrałeś swoje życiowe doświadczenia, czy też zostały one wybrane dla Ciebie?

Nie ma lepszego sposobu, by stać się zgorzkniałym, niż nie bycie wiernym sobie.

Samospełniające się proroctwa

Watzlawick twierdzi, że samospełniające się przepowiednie tworzą pewną rzeczywistość, niemal jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Innymi słowy, to, w co wierzysz, sprawdza się.

Na przykład, jeśli uważasz, że nie zdasz egzaminu, prawdopodobnie zmodyfikujesz swoje zachowanie zgodnie z tym przekonaniem, ponieważ przekonania warunkują Twoje zachowanie.

Dlatego jeśli naprawdę myślisz, że coś się wydarzy, prawdopodobnie tak się stanie. Będziesz po prostu zachowywać się w ten sposób. Dlatego też proroctwa same w sobie sprawiają, że stajesz się zgorzkniały. Jak możesz nie być zgorzkniały, kiedy przewidujesz i martwisz się o to, co się wydarzy, zanim to się stanie?

„Jeśli traktujesz człowieka takim, jakim jest, pozostanie taki, jaki jest. Ale jeśli potraktujesz go tak, jakby był tym, kim powinien być i mógł być, stanie się tym, kim powinien być i może być.

-Johann von Goethe-

Wymaganie spontaniczności

Paul Watzlawick opowiada o paradoksie żądania spontaniczności. Załóżmy na przykład, że Twój partner nigdy nie kupuje Ci kwiatów i podczas rozmowy narzekasz mu na to. Później narzekasz, ponieważ kupił Ci kwiaty tylko dlatego, że go o to poprosiłeś. Twoje żądanie spontaniczności skutecznie usunęło samą spontaniczność. Czujesz się zgorzkniały, ponieważ próbowałeś narzucić swojemu partnerowi „spontaniczne” zachowanie.

O wiele łatwiej byłoby pozwolić, aby zachowania i emocje pojawiały się naturalnie, nie próbując ich narzucać. Dla Watzlawicka takie narzucanie prowadzi do goryczy.

Kobieta z głową w dłoniach.

Każdy, kto mnie kocha, musi być szalony

Według Watzlawicka Dostojewski twierdził, że tekst biblijny, który mówi: „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”, należy rozumieć na odwrót. Innymi słowy, możesz kochać bliźniego tylko wtedy, gdy kochasz siebie.

Na przykład możesz stać się zgorzkniały, skupiając całą swoją uwagę na kochaniu konkretnej osoby, jednocześnie wątpiąc, czy kiedykolwiek Cię pokocha. Jednak powinieneś zacząć od kochania siebie. Ponieważ miłość własna jest podstawą każdej wszelkiej miłości. Oczywiście, będziesz wątpić, że ktoś Cię pokocha, jeśli Ty sam siebie nie pokochasz. Jeśli nie możesz znaleźć powodów, by kochać siebie, jak możesz znaleźć powody, by ktoś inny Cię kochał?

Podsumowując, istnieje nieskończenie wiele sposobów na uczynienie swojego życia gorzkim. Co więcej, jest prawdopodobne, że wiele z nich pozostanie niezauważonych, ponieważ pojawiają się niezauważenie. Jednak Paul Watzlawick przedstawia inną perspektywę codziennych sytuacji, które sprawiają, że czujesz się zgorzkniały. Sugeruje proces powolnego wzrostu i rozwoju osobistego.

Krótko mówiąc, przestań wypełniać swoje życie negatywnymi postawami i przekonaniami. Zamiast tego skup się na tym, co jest naprawdę ważne i korzystne dla Twojego dobrego samopoczucia.

„Najlepsze rzeczy w życiu są Twoje, jeśli potrafisz docenić siebie”.

-Dale Carnegie-

Scroll to Top