Książki o samopomocy - 5 takich, które należy przeczytać

Książki o samopomocy - 5 takich, które należy przeczytać
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Prawdopodobnie doświadczyłeś skomplikowanych chwil w swoim życiu, które zmusiły Cię do poszukiwania wyjaśnienia. Być może chciałeś zrozumieć, co się z Tobą dzieje, lub po prostu znaleźć rozwiązania swoich problemów. Aby to zrobić, możesz zdobyć książki o samopomocy. W dzisiejszych czasach tego “papierowo – atramentowego” leku jest bardzo dużo.

Niektóre książki o samopomocy mówią o miłości, smutku, niepokoju lub o tym, jak pokonać przeszkody, które uniemożliwiają osiągnięcie celu. Istnieją tematy, a także autorzy, którzy odwołują się do szerokiej gamy czytelniczych gustów. Istnieją nawet książki, w których można nauczyć się, jak być lepszymi rodzicami.

Biorąc pod uwagę wszystkie te opcje, trudno jest wybrać jedną z nich. Mogą wydawać się takie same, ale jednocześnie różne w tym samym czasie. Nie ma sensu wybierać najgrubszej książki, jeśli zawartość jest bezwartościowa. Potrzebujesz takiej, która może cię zainspirować i zmotywować do wstania i dokonania pozytywnej zmiany.

Dlaczego książki o samopomocy biją rekordy?

Według psycholog Susany Moragi, “sukces książek o samopomocy bierze się tego, że są szeroko dostępne dla różnych odbiorców.” Co więcej, uważa, że ​​powodem ich popularności jest to, że są niedrogie i łatwo dostępne w bibliotekach i na platformach cyfrowych. Ponadto język w nich stosowany jest zrozumiały dla wszystkich, a to także przyciąga czytelników. Jest to ważne, ponieważ ich popularność wynika zazwyczaj z przekazów ustnych.

Moraga podkreśla również, że “pokonaliśmy nasze zakłopotanie i wstyd przed czytaniem książek o samopomocy. Nie myślimy już, że ludzie, którzy je czytają, muszą mieć zaburzenia psychiczne”. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę ze znaczenia zdrowia psychicznego.

Kobieta czytająca książkę.

5 książek o samopomocy

Oto pięć książek o samopomocy, które mam w mojej bibliotece. To nie znaczy, że są całkowicie niezbędne. Zanim przeczytasz ten artykuł, prawdopodobnie pojawią się lepsze. Przez cały czas wydawane są nowe książki o samopomocy. Niemniej jednak mogę was zapewnić, że są one oparte na nauce i łatwe do zrozumienia dla większości ludzi.

Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję – autor David D. Burns

Jak sugeruje tytuł, książka ta koncentruje się na pokonywaniu złych nastrojów. Aby upewnić się, że tytuł nie będzie mylący dla czytelników, powinniśmy wyjaśnić, że “zły nastrój” nie jest równoznaczny z depresją. Burns wyjaśnia w jasno i zwięźle w jaki sposób możesz poprawić swój nastrój i uniknąć depresji.

Ta książka może być materiałem uzupełniającym dla terapii psychologicznej. Informacje w niej zawarte są przydatnym przypomnieniem aspektów terapii. Książka ta będzie dobra nie tylko dla pacjentów, ale także dla doświadczonych psychologów.

“Pracując nad zasadami terapii kognitywnej, dr Burns opracował szybką i sprawdzoną klinicznie metodę, która identyfikuje masochistyczne pułapki, takie jak perfekcjonizm, zależność od opinii innych, pracoholizm, apatia itp. Z prostotą, przekonaniem i zrozumieniem, dr Burns próbuje pomóc ludziom uniknąć depresji i osiągnąć życie pełne energii i pewności siebie.”

Uśmiechnięta dziewczyna

 

Jeśli życie da nam cytryny, zróbmy lemoniadę autorstwa Ernesto Lopeza Mendeza i Miguela Costy

Autorzy tej książki byli moimi profesorami podczas studiów magisterskich z psychologii. Są czarującymi ludźmi i mają ogromne doświadczenie w dziedzinie psychologii. Może dlatego tak bardzo spodobała mi się ta książka.

W jasny, prosty i edukacyjny sposób wyjaśnia nam znaczenie stresu. Pomaga czytelnikowi zrozumieć, jak i dlaczego stres tak bardzo nas dotyka. I nie tylko, tłumaczy również dlaczego może on być szkodliwy dla naszego zdrowia. Poradnik skupia się nie tylko na stresie. Zawiera również praktyczne wskazówki dotyczące lęków, niepokoju, cierpienia i obsesji.

Ernesto Lopez Mendez i Miguel Costa oferują strategie, które pomogą ci zorganizować swój czas. Czyniąc to, możesz łatwiej stawić czoła zagrożeniom i wrogości w swoim życiu. Omawiają również różne sposoby reagowania na lęk. Obejmuje to ćwiczenia oddechowe, gdy lęk prowadzi do fizycznych konsekwencji, takie jak niemożność złapania oddechu.

“Bez wątpienia jest to propozycja, jak żyć pełnią życia i cieszyć się nim, ponieważ te doświadczenia nadają życiu sens, gdy stres komplikuje sytuację lub sprawia, że ​​czujesz się zgorzkniały.”

Your Erroneus Zones (Twoje błędne strefy), autor: Wayne Dyer

Co możemy powiedzieć o tej książce? To klasyczna samopomoc. Przeczytałam ją po raz pierwszy 15 lat temu. To idealna książka, która powinna zawsze znajdować się na nocnym stoliku. Możesz do niej wrócić, kiedy tylko poczujesz się źle. Nazywam tę książkę “książką SOS”.

Your Erroneus Zones to książka zalecana przez wielu psychologów. Określa najważniejsze czynniki decydujące o naszym zdrowiu psychicznym. W prostym i łatwym do zrozumienia języku Wayne Dyer opisuje, jak być niezależnym, szczęśliwym i emocjonalnie zdrowym. Każdy rozdział jest napisany tak, jakby była to sesja psychoterapeutyczna.

“Nie przelewaj swojego niezadowolenia na innych. Przyczyna pochodzi z wnętrza was, z “błędnych stref” osobowości, które blokują was i stają na drodze waszej samorealizacji. W tej książce dr Wayne W. Dyer pokazuje jak znaleźć te strefy, co one oznaczają, do czego prowadzą i jak je pokonać.”

Kobieta stoi na polu

Jak zwalczyć stres i osiągnąć pełen relaks. Trening. autorstwa Marthy Davis, Matthew McKay’a i Elizabeth Robbins Eshelman

Ta książka, jak sugeruje tytuł, to praktyczny przewodnik po redukcji stresu. Wyjaśnia różne i skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem. Ponadto oferuje techniki kontrolowania emocji. Jest to kompendium strategii redukcji stresu. Każdy rozdział dotyczy innego jego rodzaju.

“Przejrzystość pisania i bogactwo treści sprawiają, że ​​jest to niezwykle użyteczny podręcznik dla psychologów, psychiatrów, lekarzy, pielęgniarek, nauczycieli i wszystkich innych, którzy mają problemy ze stresem.”

“Możesz nauczyć się być szczęśliwym”, autorstwa: Alexandry Dieguez Gonzalez i Carmen Serrat-Valery

W tej książce, psycholog Carmen Serrat-Valera i reporterka Alexa Dieguez uczą nas odkrywać nasze osobiste zasoby, zarządzać emocjami, rozwijać różne talenty i dbać o siebie, aby żyć pełnią życia. To wzbogacająca książka. Autorki mówią praktycznym i intymnym głosem oraz pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób działamy.

Poradnik uczy również czytelnika rozpoznawać i pokonywać wszelkie przeszkody w samorealizacji. Mówi ci, jak podjąć odpowiednie kroki, aby zbudować życie, którego pragniesz. W tym celu autorki omawiają różne ćwiczenia dla kontrastującej skuteczności. Należą do nich historie, metafory, badania naukowe i refleksja.

“Zalet bycia szczęśliwym (wiedza, jak cenić małe rzeczy, rozwijać zdolności intelektualne i twórcze, utrzymywać dobre relacje osobiste, brać udział w działaniach, które przynoszą zadowolenie, łagodzić skutki stresu, nadać swemu życiu znaczenie itd.) jest wiele i każdy z nas musi ciężko pracować, abyśmy mogli cieszyć się życiem i każdym doświadczeniem.”

Mam nadzieję, że lubisz czytać książki o samopomocy tak jak ja. Jeśli nie wszystkie przypadną Ci do gustu, to mam nadzieję, że przynajmniej jedna do Ciebie przemówi. Należy jednak pamiętać, że nie są one substytutem profesjonalnej pomocy. Są po prostu jeszcze jednym źródłem, aby pomóc ci się rozwijać i rozkwitać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.