Czy jesteś naprawdę zadowolony ze swojego życia?

Czy jesteś szczęśliwy? Odkrywanie tego, co sprawia, że się uśmiechasz, nie zawsze jest proste.
Czy jesteś naprawdę zadowolony ze swojego życia?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2023

Czy czujesz się zadowolony ze swojego życia? Trudno szczerze odpowiedzieć sobie na to pytanie, nie zadając sobie prostych pytań, które mogą pomóc Ci zweryfikować, czy w Twoim życiu jest szczęście, czy nadal go brakuje.

Być może już wiesz, że nie istnieje coś takiego jak całkowite szczęście. Prawdziwe szczęście jest ścieżką, którą świadomie podążasz. To o tej ścieżce będziemy dyskutować w tym artykule. Jeśli jesteś zadowolony ze swojego życia, oznacza to, że ​​przez większość czasu dobrze się bawisz.

Szczęście jest znacznie bardziej związane z rzeczami dynamicznymi niż statycznymi. To dlatego, że człowiek rozwija się w ruchu.

Codziennie wstawaj z planami, ale potem je zmieniaj i improwizuj, jeśli tylko masz na to ochotę. Następnie idź spać, zadowolony z kolejnego wielkiego dnia, nie z rutyny, która próbuje zawładnąć każdym kolejnym dniem.

Szczęście, które gotuje się w Tobie, to spokojna euforia. To wiara, że wszystko w Twoim życiu zmierza w dobrym kierunku. Tempo może być szybkie lub wolne, ale postęp jest niezaprzeczalny.

Większość ludzi nie zawsze jest świadoma swojego stanu wewnętrznego. Wiedza, czy jesteś zadowolony ze swojego życia, oznacza zadawanie sobie wielu pytań. Musisz też odpowiadać na nie szczerze. To trochę jak oddanie samochodu do serwisu.

Musisz od czasu do czasu sprawdzać swój stan emocjonalny, aby nabrać sił, a także regulować żagle łodzi, która jest Twoim życiem, szczególnie jeśli w jakiś sposób nieco dryfuje.

Czy jesteś zadowolony ze swojego życia? Jak często zdarza Ci się na nie narzekać?

To jedno z najważniejszych pytań, które możesz sobie często zadawać. Nie chodzi tylko o to, by unikać narzekań. Zamiast tego chodzi o ustalenie, czy i dlaczego nadal narzekasz na te same rzeczy. Jeśli powtarzasz te same skargi, być może wpadłeś w pętlę niezadowolenia.

Pamiętaj, że narzekania mają swoje źródło we frustracji, dyskomforcie i postrzeganych stratach. Narzekanie jest dla ludzi sposobem na rozładowanie napięcia. Musisz jednak wiedzieć, że narzekanie zmusza Cię do skupienia się na negatywnych aspektach Twojego życia.

Szczęśliwa kobieta patrzy w dół

Z pętli narzekań są dwa wyjścia: albo akceptujesz niekomfortową sytuację, albo robisz coś, aby ją poprawić. Niestety zdarza się, że zmiana sytuacji nie jest możliwa. Dlatego jeśli jedyną opcją jest zaakceptowanie sytuacji, dobrze ją przeanalizuj. Wyciągnij wnioski z problemu i jak najszybciej skoncentruj się na czymś innym.

Czy otaczają Cię ludzie, w których obecności dobrze się czujesz?

To trudne pytanie, ponieważ nie zawsze możemy wybrać osoby, które są w naszym najbliższym otoczeniu. Oczywiście nie zawsze nasi bliscy lub pracownicy idealnie się z nami zgadzają.

Właśnie dlatego nauka tworzenia filtrów dla emocji, które możemy stosować, przebywając z toksycznymi ludźmi, jest bardzo ważną strategią. Uczenie się, jak inni wpływają na nasz stan emocjonalny, jest bardzo zdrowym ćwiczeniem. Pomaga to odnosić się do toksycznych znajomych, nie pozwalając im wywierać na nas wpływu. W tym celu miej w pamięci przede wszystkim, że niektórzy ludzie są po prostu dla Ciebie nieodpowiedni.

Równie ważne jest przyciąganie do własnego życia odpowiednich ludzi lub dbanie o tych, którzy już tam są. Ludzie, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze, to ci, z którymi możesz być sobą, bez żadnych masek. To ludzie, którzy wspierają Cię we wszystkim, co robisz lub decydujesz, z którymi lubisz spędzać czas.

A co z Twoim obecnym życiem – czy jesteś naprawdę szczęśliwy?

Czasami ludzie dają się ponieść wspomnieniom wielu szczęśliwych chwil z przeszłości lub zostają stałymi mieszkańcami magicznego świata przyszłości.

Jest jednak wiele rzeczy, które teraźniejszość ma do zaoferowania. Dlatego zawsze jest właściwy czas, aby w pełni cieszyć się prostymi, codziennymi przyjemnościami. Stąd właśnie biorą się przyszłe wspomnienia z przyszłości.

Możesz na przykład zanurzyć się w świecie dobrej książki lub spędzić całe popołudnie na gotowaniu. Idź na długi spacer i przyglądaj się szczegółom krajobrazu. A może obejrzysz film, który od dawna chciałeś zobaczyć.

Szczęśliwa para obejmuje sie

Miłe chwile dla każdego mogą oznaczać coś innego. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać chwile, które sprawiają, że to właśnie Ty jesteś szczęśliwy. Zbieranie takich chwil pomoże Ci określić, jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego życia.

Rób wszystko, co może sprawić, że poczujesz się dobrze. Unikaj nadmiernego rozmyślania o problemach i przeszkodach, które możesz napotkać w swoim życiu. To dobra droga, którą warto podążać.

Twój wewnętrzny uśmiech ma niewiele wspólnego z optymizmem. W rzeczywistości ludzie, którzy uśmiechają się bez konkretnego powodu, robią to, ponieważ są zadowoleni z obecnego życia.

To rodzaj radości czerpanej z wewnętrznego spokoju. Ci ludzie wiedzą, że nie są doskonali i że robią, co mogą. Nie boją się też samotności i rzadko porównują się z innymi. Wewnętrzne szczęście polega przede wszystkim na byciu wiernym sobie. (Xanax)

To może Cię zainteresować ...
Szczęście w życiu – odkryj jego sekret
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Szczęście w życiu – odkryj jego sekret

Ok. 50% tego, czy będziemy mieli szczęście w życiu zależy od przekonania, światopoglądu i nasze nawyki. A to oznacza że można nauczyć się szczęścia...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alice Boyes (2019) What Does “Enjoying Your Life” Mean to You?. Psychology Today
  • Emilio Moyano Díaz (2016) Escala de Felicidad para Adultos (EFPA)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.