Pasywno-agresywny narcyz – jak możesz go rozpoznać?

Pasywno-agresywny narcyz. Rozpoznanie go pozwoli ci uniknąć nieświadomego uczestniczenia w jego manipulacji i sabotażu.

Mężczyzna. Pasywno-agresywny narcyz

Kiedy słyszysz słowo narcyzm, prawdopodobnie wyobrażasz sobie głośną i otwartą osobę, która chce zwrócić na siebie uwagę. Rzeczywiście, chociaż ten pomysł nie jest daleki od rzeczywistości, narcyzm może również obejmować pewne szersze typy zachowań. W rzeczywistości istnieje jeden rodzaj narcyzmu, który w dużej mierze pozostaje niezauważony. Dzieje się tak, ponieważ manifestuje się potajemnie. Jest to pasywno-agresywny narcyz.

Dzięki swojej introwertycznej naturze i skłonności do izolowania się pasywno-agresywny narcyz sprawia, że inni nie zauważają jego manipulacji. Dlatego inni mają tendencję do wzmacniania swojego zachowania, nie zdając sobie z tego sprawy i stają się przedmiotem manipulacji ze strony narcyza.

Pasywno-agresywny narcyz

Termin „narcystyczny” jest używany w odniesieniu do osób z pewnymi problematycznymi cechami osobowości. Często tworzą konflikty w relacjach społecznych i innych dziedzinach życia. Wśród cech narcyza są:

  • Zwiększone poczucie wielkości.
  • Brak empatii dla innych.
  • Ciągła potrzeba uwagi.

Jednak posiadanie narcystycznych cech osobowości to nie to samo, co posiadanie narcystycznego zaburzenia osobowości. W rzeczywistości ten ostatni obraz jest bardziej złożony, choć wyżej wymienione aspekty są nadal obecne. Wielu autorów twierdzi, że narcyzm to coś więcej niż cecha. Postrzegają to jako widmo. W związku z tym można wyróżnić różne rodzaje narcyzmu. Na przykład wspaniali i bezbronni.

Z reguły ludzie rozpoznają tylko pierwszy typ, ponieważ mają tendencję do bycia towarzyskim i dziwacznym. Ci ostatni to zazwyczaj introwertyczni, nieśmiały ludzie o niskiej samoocenie. Z tego powodu ludzie często nie wiedzą, jak rozpoznać pasywno-agresywnego narcyza. Co więcej, mogą nawet współczuć im i poświęcać im uwagę, której szukają.

W tym samym duchu istnieje hipoteza, że narcyzami oscylują między wrażliwością a wielkością. Gore i Widiger (2016) opublikowali badanie, w którym ocenili osoby o wrażliwych i imponujących cechach. Doszli do wniosku, że wspaniali narcyzowie mogą doświadczać epizodów wrażliwości i na odwrót.

Pasywno-agresywny narcyz

Wskazówki dotyczące rozpoznawania bierno-agresywnego narcyza

Bez względu na rodzaj narcyzmu, o którym mówimy, może być szkodliwy. Jednak wrażliwy narcyz ma tendencję do działania pod przykrywką. Dlatego warto nauczyć się je identyfikować. Nie chodzi o to, aby ich wskazać lub osądzić, ale aby chronić się przed ich postawami, a może nawet im pomóc.

1. Niska samoocena

Oba typy narcyzów mają niską samoocenę, ale objawia się to na różne sposoby. Na przykład ekstrawertyczni narcyzowie otwarcie wyrażą, jak są wspaniali. Z drugiej strony introwertyczny narcyz robi coś przeciwnego. Rzeczywiście, jest prawdopodobne, że tego typu ludzie wydają się być dość niepewni i wykazują przed innymi poczucie bezwartościowości.

Rohmann i in. (2012) przeprowadzili badanie nad narcyzmem majestatycznym i wrażliwym i przeanalizowali charakterystyczne cechy każdego profilu. Odkryli, że wrażliwy narcyzm wiąże się z niskim poziomem samooceny i wysokim poziomem lęku separacyjnego. W konsekwencji można zaobserwować tendencję do uzależnienia emocjonalnego.

2. Wiktymizacja

To zachowanie wiąże się z niską samooceną i ułatwia rozpoznanie bierno-agresywnego narcyza.

Aby zdobyć sympatię innych, mają tendencję do pozycjonowania się jako ofiary we wszystkich sytuacjach. Ponadto jest to mechanizm, który pomaga im chronić ich ego, ponieważ nie radzą sobie dobrze z krytyką. W ten sposób postrzeganie siebie jako ofiary zapobiega poczuciu winy lub frustracji.

3. Napaści słowne

Słowne ataki na innych ludzi są powszechne wśród bezbronnych narcyzów. W rzeczywistości często próbują obrażać innych, a następnie ukrywać to jako żart. Taka postawa jest sposobem sabotowania innych, ponieważ boją się konkurencji. W rzeczywistości, jeśli ktoś się z nimi skonfrontuje, mogą uciekać się do wiktymizacji, aby inni poczuli się winni.

4. Nie biorą odpowiedzialności za swoje działania

Wszyscy popełniamy błędy i czasami może być ciężko ponieść konsekwencje, ale robienie tego jest oznaką dojrzałości. Jednak pasywno-agresywny narcyz można rozpoznać po jego niezdolności do wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny.

Rzeczywiście, tego typu ludzie doświadczają znacznych trudności w przejmowaniu kontroli nad swoimi działaniami. Co więcej, często obwiniają innych za swoje błędy i odmawiają zrobienia czegokolwiek, aby je naprawić.

5. Introwersja

Osoby z tymi cechami osobowości unikają kontaktów społecznych i są introwertykami. Powodem tego jest to, że boją się być osądzani przez innych i muszą konkurować o uznanie.

Dlatego izolując się, chronią się przed wszelką potencjalną krytyką lub wyzwaniem, w którym potrzebują wykazać się pewnymi umiejętnościami.

Kobieta izolująca się od przyjaciół

6. Zazdrość

Często zdarza się, że tego typu ludzie patrzą z góry na osiągnięcia innych i twierdzą, że nie zasługują na swój sukces. Mogą również twierdzić, że z tego czy innego powodu powinni byli mieć takie uznanie, jakie mieli inni. W rzeczywistości tego rodzaju negatywne myśli zwykle dominują w umysłach wrażliwych narcyzów.

Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że narcystyczne cechy osobowości to nie to samo, co posiadanie narcystycznego zaburzenia osobowości. Jednak te zachowania mogą wskazywać, że stan jest obecny. Dlatego wiedza, jak rozpoznać pasywno-agresywnego narcyza, może być kluczem do motywowania go do szukania wskazówek.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Dickinson, K. A., & Pincus, A. L. (2003). Interpersonal analysis of grandiose and vulnerable narcissism. Journal of personality disorders, 17(3), 188-207.
  • Gore, W. L., & Widiger, T. A. (2016). Fluctuation between grandiose and vulnerable narcissism. Personality Disorders: Theory, Research, and Treatment, 7(4), 363.
  • Rohmann, E., Neumann, E., Herner, M. J., & Bierhoff, H. W. (2012). Grandiose and vulnerable narcissism. European Psychologist.
Scroll to Top