Problemy z pamięcią: to normalne, czy należy się martwić?

Problemy z pamięcią: to normalne, czy należy się martwić?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Problemy z pamięcią zwykle nie stanowią problemu, dopóki nie osiągniemy pewnego wieku. Mamy tendencję do przyjmowania sprawnego działania naszej pamięci za pewnik i zakładamy, że nie doświadczymy klinicznie istotnych niepowodzeń, chyba że rozwiniemy jakąś formę demencji. Jednak wiele osób zaczyna doświadczać problemów z pamięcią po czterdziestce lub nawet wcześniej i może się zastanawiać, czy nie potrzebują pomocy.

Właściwie warto mieć świadomość, że funkcjonowanie naszej pamięci może ulegać wahaniom z różnych przyczyn, zarówno naturalnych, jak i patologicznych. Dzięki tej wiedzy możemy zapobiec lub rozwiązać wiele z tych problemów. W poniższym artykule przedstawimy główne przyczyny problemów z pamięcią i opowiadamy, co możesz z nimi zrobić.

Główne przyczyny problemów z pamięcią

Być może od jakiegoś czasu zauważyłeś, że stałeś się bardziej roztargniony i zdezorganizowany. Zapominasz zabrać z domu klucze, telefon komórkowy lub listę zakupów i masz problemy z zapamiętaniem nazwisk. Albo opuściłeś kilka spotkań, bo o nich zapomniałeś. Co się z Tobą dzieje? Czy powinieneś się martwić?

Odpowiedź jest trudna do ustalenia, ale prawdopodobnie Twoje trudności wynikają z jednego z następujących powodów.

Mężczyzna myśli zmartwiony
Wiele osób zaczyna doświadczać problemów z pamięcią po czterdziestce.

1. Upływ czasu

To jeden z najważniejszych czynników. Odkryto, że pamięć zwykle osiąga szczyt możliwości w wieku 20 lat i od tego momentu jej poziom zaczyna spadać. Tak więc, nawet jeśli do starości pozostało Ci wiele lat, możesz zacząć zauważać pewne trudności, które wcześniej nie istniały. Oznacza to nie tylko, że trudniej będzie Ci nauczyć się nowego języka lub studiować przedmiot teoretyczny, ale także odczujesz to w codziennym życiu.

Pamiętaj, że w funkcji pamięci występują dwa procesy:

  • Kodowanie i przechowywanie informacji. Powstaje poprzez odbieranie danych i przetwarzanie ich w taki sposób, aby trafiały do pamięci długotrwałej.
  • Odzyskiwanie informacji. Występuje, gdy próbujesz uzyskać dostęp do zawartości, którą przechowujesz w swojej pamięci.

Z wiekiem oba procesy komplikują się. Z jednej strony może być konieczne powtórzenie wszelkich informacji w celu ich zakodowania. Przypominanie sobie informacji może z kolei może trwać dłużej i możesz potrzebować wskazówek. Niemniej jednak są to naturalne procesy, które nie powinny Cię martwić.

2. Brak uwagi

Czasami to, co wydaje się być problemami z pamięcią, jest w rzeczywistości wynikiem braku uwagi. Nie mówimy tutaj o zaburzeniu takim jak ADHD, ale o pospiesznym stylu życia, który nie pozwala naprawdę zwracać uwagi na to, co się robi.

Kiedy się spieszysz, często przeoczasz ważne codzienne informacje. W związku z tym nie możesz poprawnie ich zapamiętać.

Załóżmy na przykład, że zapomniałeś, że Twój partner poprosił Cię o kupno mleka lub że Twój syn powiedział Ci, że potrzebuje kostiumu do szkoły. Może to być spowodowane tym, że w czasie rozmowy byłeś pochłonięty innymi zadaniami i po prostu nie poświęcałeś tym informacjom wystarczającej uwagi.

3. Choroby organiczne

Niektóre choroby, takie jak zaburzenia tarczycy, nerek i wątroby, mogą być przyczyną problemów z pamięcią. Podobnie, brak witamin B12, B6 i B9, spowodowany złą dietą, może być również ważnym czynnikiem.

4. Stosowanie substancji lub leków

Dostępnych jest wystarczająco dużo dowodów, aby udowodnić wpływ leków na zdolności poznawcze, w tym pamięć. Jednak alkohol (bez względu na to, jak znormalizowane jest jego spożycie) może również poważnie wpłynąć na Twoją pamięć, jeśli nie jest spożywany z umiarem. Co więcej, spowoduje to nie tylko przejściowe efekty, ale także długotrwałe uszkodzenia.

Spożywanie niektórych leków (leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, cholesterolowe) może również zakłócać funkcje pamięci.

5. Problemy emocjonalne

Kiedy codzienne sytuacje Cię przytłaczają i nie potrafisz właściwie zarządzać swoimi emocjami, może to mieć wpływ na Twoją pamięć. Na przykład, jeśli cierpisz na wysoki poziom stresu, żyjesz w konfliktowym środowisku lub przeżywasz żałobę, logiczne jest, że Twoje zdolności umysłowe nie będą na optymalnym poziomie.

Podobnie zaburzenia lękowe, depresja i inne zaburzenia psychiczne mogą powodować trudności w kodowaniu lub wyszukiwaniu informacji.

6. Zaburzenia funkcji poznawczych i demencja

Oprócz pogorszenia funkcji poznawczych związanych ze starzeniem się mogą wystąpić poważniejsze objawy. Są one na ogół związane z chorobami takimi jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Czasami ludzie doświadczają łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych, które nie postępuje, ale w wielu przypadkach kończy się to demencją.

Zapobieganie i rozwiązywanie problemów z pamięcią

Jak widać, niektóre przyczyny problemów z pamięcią są naturalne, a inne patologiczne. Jednak nie zawsze łatwo jest je rozróżnić. Z tego powodu powinieneś zapoznać się i odpowiedzieć na poniższe pytania, aby dowiedzieć się, czy potrzebujesz profesjonalnej pomocy :

  • Czy Twoje problemy z pamięcią znacząco wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie? Na przykład, czy uniemożliwiają Ci wypełnianie zadań i obowiązków, utrudniają relacje społeczne lub powodują cierpienie?
  • Czy masz trudności z dostępem do informacji i wspomnień, nawet jeśli masz wystarczająco dużo czasu i masz wskazówki?

Nawet jeśli Twoje problemy z pamięcią nie są poważne, istnieją pewne środki, które możesz podjąć , aby zapobiec ich pojawieniu się lub spowolnić ich postępy. Do najważniejszych należą:

  • Odpoczywaj prawidłowo. Niewystarczająca lub słaba jakość snu będzie zakłócać funkcjonowanie poznawcze.
  • Jedz zdrowo. Dzięki temu dostarczysz sobie wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Nie zapomnij włączyć do swojej diety produktów spożywczych, takich jak orzechy, awokado, oliwa z oliwek lub ryby. Ponadto ogranicz spożycie alkoholu.
  • Ćwicz regularnie. Odkryto, że ćwiczenia aerobowe pomagają poprawić funkcje poznawcze. Bieganie lub chodzenie przez 30 do 60 minut trzy do pięciu razy w tygodniu powinno wystarczyć.
  • Rozpocznij praktyki takie jak uważność lub medytacja. Techniki te doskonale nadają się do walki z szybkim tempem życia i chaosem psychicznym. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zwracać uwagę na różne informacje, a tym samym je kodować.
  • Naucz się zarządzać i regulować swoje emocje, zanim Cię przytłoczą. Być może wystarczy podzielić się swoimi uczuciami z kimś bliskim. Alternatywnie możesz również pomóc sobie pisaniem terapeutycznym. Możesz jednak potrzebować pomocy psychologicznej.
Kobieta z zamkniętymi oczami
Ćwiczenie uważności rozluźnia Twój umysł i pomaga mu być bardziej skoncentrowanym.

Problemy z pamięcią powinny zostać ocenione przez profesjonalistę

Jeśli Twoje problemy z pamięcią utrzymują się lub przeszkadzają Ci w Twoim codziennym życiu, nie wahaj się i odwiedź swojego lekarza. Będzie on w stanie zidentyfikować lub wykluczyć wszelkie przyczyny organiczne, które mogą je generować, dokonać wyboru dowolnego leku i zaproponować odpowiednie wytyczne, w zależności od diagnozy.

Przede wszystkim upewnij się, że Twój umysł jest bystry i aktywny podczas małych wyzwań i codziennych treningów. Pamiętaj, Twoja pamięć jest jak mięsień: jeśli nie jest ćwiczona, może się pogorszyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guadagni, V., Drogos, L. L., Tyndall, A. V., Davenport, M. H., Anderson, T. J., Eskes, G. A., … & Poulin, M. J. (2020). Aerobic exercise improves cognition and cerebrovascular regulation in older adults. Neurology94(21), e2245-e2257.
  • Mikkelsen, K., Stojanovska, L., Tangalakis, K., Bosevski, M., & Apostolopoulos, V. (2016). Cognitive decline: a vitamin B perspective. Maturitas93, 108-113.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.