Ciemna triada: narcyzm, makiawelizm i psychopatia

Są ludzie, którzy noszą w sobie ponure, mroczne i zimne cechy osobowości. Jak zachowują się w obliczu decyzji, w których moralność odgrywa ważną rolę?
Ciemna triada: narcyzm, makiawelizm i psychopatia
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2024

Ludzie, którzy nie mają zdolności łączenia się z innymi lub mają zdolność celowego wyłączania swoich emocji, wchodzą w coś o nazwie ciemna triada. Na ten zestaw cech osobowości składają się narcyzm, makiawelizm i psychopatia.

W skrajnych przypadkach ciemna triada sprawia, że ludzie stają się przestępcami lub gubią się w chorobie psychicznej. Ale są wśród nas także ludzie, którzy być może nie zostali zdiagnozowani, ale nadal mają te cechy.

Ludzie o tych cechach i zachowaniach mają mroczne osobowości. Dlaczego? Z powodu ich niewrażliwych, samolubnych i złych tendencji w ich relacjach z innymi. Delroy L. Paulhus i Kevin M. Williams, psycholodzy z University of British Columbia, określili to terminem ciemna triada, ponieważ są najbardziej negatywnymi aspektami relacji międzyludzkich. Rzućmy okiem na to, czym one są.

Ciemna triada a narcyzm

“Mogę robić, cokolwiek chcę” lub “Inni ludzie istnieją, aby mnie kochać” są przykładami narcystycznych myśli. Są to ludzie samolubni, o egocentrycznym poczuciu dobra i zła oraz pozytywnym obrazie siebie, który jest nierealny, gdy kontrastuje z tym, jak widzą ich otoczenie.

Narcyzy są “zaklinaczami węży”. Na początku ludzie ich kochają; wydają się przyjemni i atrakcyjni. Jednak z biegiem czasu mogą stać się bardzo niebezpieczni. Ludzie wokół nich mogą nie być w stanie zobaczyć, jakie są ich prawdziwe intencje: zdobyć podziw i władzę. Ciemna triada spycha ich w kierunku dążenia do uzyskania podziwu.

Manipulacja umysłem

Rutyny zwykle ich nudzą, więc szukają wyzwań. Dlatego większość narcyzów jest liderami lub pracuje w zawodach, w których występuje wysoki poziom stresu. Według psychoanalityka Michaela Maccoby’ego narcyzm jest coraz częstszym zaburzeniem w wyższych sferach świata biznesu. Jest to bezpośrednio związane z konkurencją, wynagrodzeniem i przepychem.

Negatywny aspekt narcyzmu

Jedną z ich mocnych stron jest ich zdolność do przekonywania innych. Używają jej, aby otaczać się dużą liczbą wyznawców. Łatwo przekonują innych, by robili to, czego oni chcą.

Krótko mówiąc, dostają to, czego chcą. Ponadto, ponieważ nie posiadają empatii, nie jest to dla nich trudne. Nie są wcale wybredni ze środkami i strategiami, których muszą używać, aby osiągnąć swoje cele.

Ludzie narcystyczni mają zerowe zainteresowanie i troskę o innych, nawet jeśli sprawiają, że wygląda to odwrotnie. Nie odczuwają wyrzutów sumienia i są nieczuli na potrzeby i uczucia ludzi którzy ich otaczają.

Jednak ich piętą Achillesa jest poczucie własnej wartości. Narcyzy często mają bardzo niską samoocenę i często są nieco niepewni siebie i podatni na zranienie. Dlatego starają się otaczać sobą ludźmi, których uważają za gorszych, aby mogli dominować i czuć się silni.

Mężczyzna przed lustrem

Ciemna triada a makiawelizm

Dla “makiawelistów” cel uświęca środki, niezależnie od konsekwencji. Są to zwykle bardzo wyrachowani i zimni ludzie, którzy nie mają szczerych związków emocjonalnych z innymi.

Chociaż mają tendencję do wspólnych cech z narcyzami, takimi jak egoizm i używanie innych, istnieje coś, co ich różni: postrzegają siebie i swoje relacje realistycznie.

Makiaweliści nie próbują nikomu zaimponować. Zamiast tego pokazują się takimi, jakimi są i wolą widzieć rzeczy jasno, ponieważ mogą w ten sposób lepiej manipulować. W rzeczywistości koncentrują się na emocjach ludzi, którymi chcą manipulować, aby uzyskać to, czego chcą. Jeśli przewidują twoje uczucia, będą w stanie wybrać odpowiednią strategię do manipulowania Tobą.

Według psychologa Daniela Golemana ludzie z cechami makiawelicznymi mają mniej empatii. Ich chłód wydaje się pochodzić z niemożliwości przetwarzania własnych emocji i emocji innych ludzi.

W rzeczywistości emocje sprawiają, że czują się tak nieswojo, że kiedy odczuwają niepokój, zwykle nie potrafią odróżnić go od smutku lub zmęczenia. Zwykle jednak bardzo dobrze rozumieją to, co myślą inni. Ale jak mówi Goleman, nawet jeśli ich głowa wie, co robić, ich serce wciąż nie ma pojęcia.

Ciemna triada

Ciemna triada a psychopatia

Psychopaci uważają innych za przedmioty, z których mogą korzystać i wyrzucają kiedy chcą. Jednak w przeciwieństwie do innych ciemnych osobistości z triady, prawie nigdy nie doświadczają lęków. Tak jakby nie mieli pojęcia, jak to jest się bać.

Bez strachu potrafią zachować spokój nawet w emocjonalnie intensywnych, niebezpiecznych i przerażających sytuacjach. Nie przejmują się zbytnio konsekwencjami swoich działań. Ze wszystkich trzech, jest najbardziej prawdopodobne, że to oni trafią do więzienia.

Psychopaci mają obwody neurologiczne odczulone na skraj emocjonalnego spektrum związanego z cierpieniem. Dlatego ich okrucieństwo wydaje się niewrażliwe, ponieważ nie są w stanie go wykryć. Nie ma też dla nich skruchy i wstydu.

Jednak psychopaci mogą łatwo dostać się do skóry innych ludzi i nacisnąć ich przyciski, jeśli się im da to, czego chcą. Mają świetne zdolności do przekonywania. Jednakże, mimo że osiągają wysokie wyniki w poznaniu społecznym, rozumieją relacje i zachowania innych ludzi tylko z perspektywy logicznej lub intelektualnej.

Smutna kobieta

Jak uniknąć wpadnięcia w pułapkę

Jeśli w twoim związku występuje ciemna triada, najprawdopodobniej będzie to nadużycie i przemoc psychiczna. Ci ludzie są toksyczni, używają mocy i manipulacji, aby uwięzić swoje ofiary. Kluczem do nie wpadnięcia w ich sieci jest zdrowa niezależność emocjonalna. Naucz się ustawiać jasne granice w swoich relacjach i nie pozwalaj nikomu ich przekraczać. Ochrona samego siebie zawsze musi być na pierwszym miejscu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.