Skoki ze spadochronem, wspinanie się po górach, podróże do niegościnnych części świata, robienie sobie selfie na wysokościach i w niebezpiecznych miejscach… Czy utożsamiasz się z którąś z tych praktyk? Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś poszukiwaczem wrażeń. Jest to rodzaj zachowania, podczas którego pragniesz intensywnego przypływu adrenaliny i dopaminy, który wynika z ryzykownych doświadczeń.
Odczuwanie przyjemności w sytuacjach, które inni postrzegają jako zagrożenie, ma tę zaletę, że pozwala lepiej radzić sobie ze stresem. Jeśli jednak spełniasz te cechy, prawdopodobnie niepokoi Cię pewien aspekt… Czy pojawia się u Ciebie problem z ciągłym szukaniem sytuacji, które wywołują intensywne emocje?
W niniejszym artykule przedstawimy Ci informacje przydatne, jeśli jesteś poszukiwaczem wrażeń.
Oznaki, że jesteś poszukiwaczem wrażeń
Jeśli nigdy nie słyszałeś o tym psychologicznym terminie, to wiedz, że jest on bardziej powszechny niż myślisz. Jeśli postrzegasz siebie jako poszukiwacza wrażeń, pragniesz angażowania się w nowe lub wymagające doświadczenia, Wszystko po to, aby Twój mózg Cię ostatecznie nagrodził. Te boostery składają się z wyższych dawek substancji neurochemicznych, takich jak endorfiny, dopamina i adrenalina.
Osobą, która najlepiej badała to zjawisko, jest psycholog Marvin Zuckerman, emerytowany profesor Uniwersytetu Delaware. Jego książka pt. „Sensation Seeking and Risky Behavior.” („Poszukiwanie wrażeń i ryzykowne zachowanie”) (2007) jest najlepszą referencją w tej dziedzinie.
Coś interesującego, co wyróżnia się w pracy tego psychologa, to to, że wskazuje, że zjawisko to odpowiada bardzo przydatnemu, motywowanemu zachowaniu, dzięki któremu rozwijamy się jako gatunek. Dzięki takiemu zachowaniu udało nam się pokonać wiele przeszkód. Poniżej opiszemy jego główne cechy.
Przeczytaj także: Dlaczego niektórzy są ekstrawertykami, a inni – introwertykami?
1. Jesteś poszukiwaczem wrażeń jeśli kochasz przygody
Kto nie lubi przygód? Prawda jest taka, że nie wszyscy ludzie lubią trudne doświadczenia, które wyprowadzają ich ze strefy komfortu. Jeśli jednak istnieje jeden aspekt, który ekscytuje i motywuje poszukiwacza mocnych wrażeń i sprawia, że czuje się żywy, jest nim podejmowanie ryzyka w nowych warunkach, gdzie wszystko jest nieprzewidywalne.
Ciekawostką jest fakt, że w czasopiśmie Behavioural Sciences opublikowano narzędzie do oceny tego zachowania. Dlatego obecnie posiadamy w tym celu „Skalę Poszukiwania Doznań (ABSS)”. Dzięki temu narzędziu zaobserwowano, że osoby prezentujące ten profil tęsknią za nowymi doznaniami na świeżym powietrzu. To może być Twój przypadek.
2. Rutyna i nuda Cię wycieńczają
Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje wysokiego poziomu stymulacji, aby czuć się dobrze, Twoim największym wrogiem jest nuda. Rutyny i dni, kiedy jesteś zmuszony wykonywać te same zadania, a na horyzoncie nie widzisz żadnej zachęty ani wyzwania, sprawiają, że czujesz się zdesperowany.
Jednocześnie monotonia i brak bodźców mogą odbić się na Twoim stanie umysłu. Praca opublikowana przez Motivation and Emotion podkreśla, że to doświadczenie może prowadzić do frustracji i oznak depresji. To wyjaśnia, dlaczego kiedy czujesz się pogrążony w nudzie, natychmiast starasz się rozpocząć jakąś ekscytującą aktywność.
3. Jesteś poszukiwaczem wrażeń, jeśli lubisz nowe doświadczenia
Otwartość na doświadczenia to cecha, która może Cię zdefiniować, jeśli jesteś poszukiwaczem wrażeń. Jest ona bardzo pozytywna, ponieważ definiuje zachowanie, które pozwala Ci się łączyć ze środowiskiem i się z niego uczyć. Lubisz sondować, badać, rozmawiać z ludźmi i chłonąć nowe wrażenia, perspektywy i wiedzę.
Praca opublikowana w „Psychology Reports” donosi, że takie zachowanie wiąże się z towarzyską osobowością, która często odczuwa zachwyt. Całe to połączenie pozytywnych zmiennych przekłada się na większe poczucie subiektywnego dobrego samopoczucia.
Dlatego też, jeśli identyfikujesz się z tym profilem, prawdopodobnie doświadczasz poniższych zachowań:
- Uwielbiasz poznawać nowych ludzi.
- Zmiany Cię nie przerażają, wręcz przeciwnie: zawsze kieruje Cię instynkt ciekawości.
- Często przetwarzasz rzeczywistość jak dziecko, które zachwyca się najprostszymi rzeczami, takimi, które nie każdy dostrzega.
- Kiedy to tylko możliwe, starasz się uprawiać sport, podróżować, uczyć się nowych rzeczy i nie tylko.
Poszukiwacze mocnych wrażeń lubią wychodzić ze swojej strefy komfortu i angażować się w zajęcia, które przynoszą im radość, euforię i satysfakcję. Czasami jednak może to prowadzić do ryzykownych zachowań, które zagrażają ich własnemu życiu.
4. Angażowanie się w ryzykowne zachowania
Może się zdarzyć, że w dążeniu do przeżycia silnych emocji dopuściłeś się więcej niż jednej nieostrożności. Ale mimo to uczucie przyjemności, jakie wywołało w Tobie podjęcie tego ryzyka, było wspaniałe. Zgadza się, jedną charakterystycznych tego wzorca zachowania jest podejmowanie wyzwań i od czasu do czasu stawianie się w niebezpiecznych sytuacjach.
Tego typu wzorce zachowań zawsze przyciągały uwagę nauki. Tak naprawdę zainteresuje Cię fakt, że ludzie uprawiający sporty ekstremalne są wyraźnym przykładem poszukiwaczy mocnych wrażeń. Do tego stopnia, że w czasopiśmie Journal of Behavioral Addictions opisano ich jako „ćpunów adrenaliny”.
Poniżej szczegółowo opisujemy, jakie ryzykowne zachowania są powszechne w tym profilu:
- Próbowanie narkotyków
- Bardzo szybka jazda
- Uprawianie sportów ekstremalnych
- Ryzykowne zachowania seksualne
- Narażanie się na fizyczne niebezpieczeństwo, żeby poczuć, jakie to uczucie
5. Potrzeba ciągłej stymulacji
Poszukiwacz mocnych wrażeń nie tylko pragnie przygód, nowych wyzwań i doświadczania ryzyka. Jeśli jest jeden aspekt charakteryzujący ten profil, to jest nim potrzeba odczuwania ciągłej stymulacji psychofizjologicznej. Jest to szczególna cecha, którą można rozpoznać po następujących zachowaniach:
- Potrzebujesz ciągłego kontaktu społecznego.
- Słuchasz muzyki, kiedy tylko jest to możliwe.
- Prowadzisz aktywny tryb życia, lubisz m.in. sport, taniec i spacery.
- Możliwe, że trudno Ci utrzymać spokój i używasz klasycznych przedmiotów antystresowych.
- Jesteś usatysfakcjonowany pobudzeniem, jakie dają perfumy lub zapachy natury.
- Lubisz filmy ASMR ze względu na stymulujące uczucie, jakie wywołują w mózgu.
6. Przyjemność odkrywania siebie
Samopoznanie wiąże się z przyjemnością uświadomienia sobie pewnych rzeczywistości i zdobycia nowej wiedzy. Cnotę tę przypisuje się także tym, którzy pragną doznawać intensywnych doznań.
Stawianie czoła ciągłym wyzwaniom i przeżywanie przygód pozwala lepiej poznać siebie i uświadomić sobie piękno świata. Niektóre z jego zalet są następujące:
- Podejmując ryzyko, dowiadujesz się, gdzie są Twoje ograniczenia.
- To ryzykowne, ale odważne zachowanie pozwoliło Ci poznać swoje mocne strony.
- Twoja ciekawość doprowadziła Cię do odkrycia ludzi i miejsc, które wzbogaciły Cię jako człowieka.
7. Jesteś odporną osobą
Ta informacja Cię zainteresuje. Jeśli jesteś poszukiwaczem intensywnych przeżyć, jedną z Twoich umiejętności jest skuteczne radzenie sobie ze stresem. Strach Cię nie blokuje, wyzwania Cię nie powstrzymują, a niepewność, zamiast Cię powstrzymywać, motywuje Cię jeszcze bardziej. Ta niezwykle korzystna umiejętność psychologiczna jest bezpośrednio powiązana z odpornością.
Odporni ludzie, jak podkreślono w badaniu opublikowanym przez BMC Nursing, są w stanie odzyskać siły po każdym stresującym scenariuszu i doświadczeniu. Jest to niewątpliwie zaleta, która przemawia na Twoją korzyść.
Dowiedz się więcej: Czy masz stoicką osobowość?
Znaczenie równowagi, jeśli jesteś poszukiwaczem wrażeń
Jak z pewnością wywnioskowałeś po przeczytaniu tego artykułu, taki profil behawioralny ma wiele zalet. Jeśli identyfikujesz się z powyższymi cechami, znasz przyjemność z podejmowania ryzyka, przeżywania przygód i wystawiania się na nowe sytuacje. Wszystko to nie tylko daje duże – ale krótkie – dawki adrenaliny i endorfin. Pozwala także rozwijać się jako istota ludzka.
Jednak we wszystkich przypadkach najlepiej jest zachować odpowiednią równowagę pomiędzy ryzykiem i dbaniem o siebie. Zawsze szukaj bezpiecznych sytuacji, w których możesz poczuć łaskotanie euforii lub przypływ dopaminy. Czasami coś tak prostego jak spotkanie innej osoby jest bardziej ekscytujące niż wspinaczka na Mount Everest.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Dong, R., & Ni, S. G. (2020). Openness to experience, extraversion, and subjective well-being among Chinese college students: The mediating role of dispositional awe. Psychological Reports, 123(3), 903–928. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30741089/
- Heirene, R. M., Shearer, D., Roderique-Davies, G., & Mellalieu, S. D. (2016). Addiction in extreme sports: An exploration of withdrawal states in rock climbers. Journal of Behavioral Addictions, 5(2), 332–341. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5387785/
- Klainin-Yobas, P., Vongsirimas, N., Ramirez, D. Q., Sarmiento, J., & Fernandez, Z. (2021). Evaluating the relationships among stress, resilience and psychological well-being among young adults: a structural equation modelling approach. BMC Nursing, 20(1), 119. https://bmcnurs.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12912-021-00645-9
- Próchniak, P. (2017). Adventure Behavior Seeking Scale. Behavioral Sciences, 7(2), 35. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5485465/
- van Hooft, E. A. J., & van Hooff, M. L. M. (2018). The state of boredom: Frustrating or depressing? Motivation and Emotion, 42(6), 931–946. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6208645/
- Zuckerman, M. (2007). Sensation seeking (psychology revivals): Beyond the optimal level of arousal. Routledge. https://www.taylorfrancis.com/books/mono/10.4324/9781315755496/sensation-seeking-psychology-revivals-marvin-zuckerman