ASMR: przyjemność i relaks dla niektórych szczęśliwców

ASMR to zjawisko psychofizjologiczne, które może pomóc Ci się zrelaksować. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
ASMR: przyjemność i relaks dla niektórych szczęśliwców

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2019

Czym jest ASMR? Kiedy byłem dzieckiem, wielokrotnie widziałem ludzi wykonujących pewne czynności, które mnie hipnotyzowały. W tych chwilach czułem tylko przyjemne mrowienie w głowie i nie wiedziałem, dlaczego tak jest. Odpowiedź jest prosta – podobało mi się to doświadczenie. Z czasem dowiedziałem się, że zjawisko to ma swoją nazwę: ASMR (autonomiczna odpowiedź meridianu sensorycznego; “autonomous sensory meridian response”) lub, nieco bardziej specyficzną, orgazm mózgu.

Ogromne zainteresowanie, jakie wzbudza ASMR

W okresie dzieciństwa wierzyłem, że to, co czułem, było zarezerwowane tylko dla mnie. Było to nie do opisania i nie do odparcia. Tak naprawdę, kiedy zapytałem moich przyjaciół „Czy czujecie się czasem, jakby ktoś rzucił na was urok, ale jest to przyjemne?”, wszyscy oczywiście się ze mnie śmiali. Postanowiłem więc zachować to moje dziwactwo tylko dla siebie.

Jednak obecnie, dzięki mediom społecznościowym i łatwości rozpowszechniania informacji, to zjawisko psychofizjologiczne – które ku mojemu zaskoczeniu i uldze nie odnosi się tylko do mnie – jest znane jako ASMR.

ASMR

 

ASMR wzbudziło zainteresowanie wielu ludzi i badaczy. Coraz więcej osób szuka swojego ASMR, nawet jeśli tak naprawdę nie wiedzą, dlaczego czują się tak dobrze, oglądając coś lub słuchając. To naprawdę wspaniałe uczucie, jeśli znajdziesz innych ludzi, z którymi masz coś wspólnego.

Zjawisko to stało się tak popularne, że istnieje wiele filmów na YouTube, hasztagów, postów na blogach, artykułów, grup, podcastów, a nawet badań naukowych na ten temat. To, co wszyscy znamy jako „orgazm mózgu”, jest w tak naprawdę niezaprzeczalną rzeczywistością, która może powodować przyjemność i leczyć stany lękowe.

Według niektórych badań, ASMR jest nieodłączną cechą mózgu wielu ludzi, którzy używają go jako łatwego i terapeutycznego sposobu na relaks i sprawienie sobie przyjemnych doświadczeń cielesnych.

Co oznacza ASMR?

ASMR to akronim angielskich słów autonomous sensory meridian response, oznaczających autonomiczną odpowiedź punktu sensorycznego. Ta odpowiedź jest ograniczona do bardzo specyficznych bodźców wzrokowych lub słuchowych. Nawet otrzymanie specjalnego zainteresowania lub uwagi może być wyzwalaczem, chociaż nie jest to tak powszechne.

Przeanalizujmy wszystkie słowa w tym akronimie (kolejność zgodna z polską nazwą tego zjawiska):

  • Autonomous – autonomiczna. Spontaniczna, dzieje się z lub bez Twojej kontroli.
  • Response – odpowiedź (reakcja). Jest to doświadczenie wywołane przez czynnik wewnętrzny lub zewnętrzny.
  • Meridian – punktu. Odnosi się do osiągnięcia punktu kulminacyjnego.
  • Sensory – sensorycznego. Zjawisko związane ze zmysłami, z tym, co czujesz.

Nieuniknione mrowienie i relaks

Zacznijmy od określenia różnicy między przyjemnością seksualną, a przyjemnością płynącą z ASMR. Ta druga jest przez wiele osób określana jako uczucie mrowienia, które rozpoczyna się w szyi i poszerza się w formie fali łaskotek. Pojawia się i znika, gdy odpowiednio czynnik wyzwalający pojawia się i znika.

Artykuł w New Yorker opisał ASMR jako „drżący dźwięk szeptu lub szelest ubrań – a następnie uczucie mrowienia, które zaczyna się na skórze głowy i rozprzestrzenia się na szyję, ramiona i kończyny. Wraz z nim pojawia się stan spokoju, a nawet euforia.”

Oba rodzaje przyjemności (seksualna i ASMR) różnią się charakterem (strukturą i procesami fizjologicznymi), wynikiem końcowym (ASMR nie kończy się prawdziwym orgazmem) i ich celem (stosując ASMR nie próbujesz zaspokoić swoich potrzeb seksualnych). Udowodniono, że aktywacja seksualna i ASMR wykluczają się wzajemnie.

Kilka przykładów

Osobom, które nigdy nie doświadczyły ASMR, trudno jest zrozumieć, o co w tym chodzi. Niektórzy opisują to jako łagodny impuls elektryczny, który jest zarówno przyjemny, jak i relaksujący.

W moim przypadku najbardziej odpowiednia definicja, jaką udało mi się znaleźć, to: „Jest to to samo, czego doświadczyłbyś, gdybyś znalazł się w środku kieliszka z szampanem”. Gdy aktywujesz swój ASMR, będziesz chciał, by ta słodka przyjemność nigdy się nie skończyła.

Przyjemność dla mózgu

Oto kilka przykładów ASMR, które mogą aktywować Twoją reakcję:

  • Słuchanie, jak ktoś szepce lub cicho mówi.
  • Słuchanie łagodnych, powtarzalnych dźwięków, powodowanych przez proste codzienne czynności, takie jak przewracanie stron kartki.
  • Obserwowanie, jak ktoś wykonuje proste codzienne zadanie.
  • Otrzymywanie spersonalizowanej uwagi.
  • Słuchanie, jak ktoś głośno żuje, obserwując, jak przeżuwa swoje jedzenie i przełyka; docenia dźwięki, które wydaje.
  • Słuchanie odgłosów, takich jak uderzanie paznokci o plastik, drewno lub metal.

ASMR i medycyna

ASMR nie zostało potwierdzone przez żadną oficjalną instytucję, więc nie zastępuje żadnego rodzaju leczenia. Jednak coraz więcej osób korzysta z ASMR do radzenia sobie z określonymi problemami ze spektrum zaburzeń lękowych (ogólny lęk, ataki paniki, problemy z koncentracją na zadaniach, problemy z zasypianiem i inne).

Terapeutyczne działanie tego zjawiska jest podobne do działania innych technik, takich jak medytacja, joga lub samoświadomość. Podobnie jak w przypadku tych praktyk, świat nauki potwierdził już zalety słuchania przyjemnych dźwięków w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Zgodnie z najnowszymi odkryciami naukowymi, kilka parametrów determinuje psychofizjologiczny stan relaksacji i dobrego samopoczucia organizmu. ASMR pomaga je zaakcentować.

Możliwe wyjaśnienie

Nie ma zbyt wielu obiektywnych i powtarzalnych danych, które potwierdzają genezę i mechanizmy tego zjawiska. Statystyki łączą jednak ludzi lubiących ASMR i prawdopodobieństwo, że cierpią oni na mizofonię (wrażliwość na dźwięk). Dlatego eksperci w tej sprawie uważają, że może tu odgrywać rolę czynnik genetyczny.

W niektórych badań, w których zastosowano na badanych fMRI, obszary mózgu, w których można odczuwać mrowienie, były niezwykle aktywne. Dotyczyło to szczególnie obszarów związanych z zachowaniami społecznymi lub relacjami interpersonalnymi (kora przedczołowa). Podobnie z obszarami związanymi z dotykiem (wtórna kora somatosensoryczna). Obserwowana aktywność była większa, niż aktywność mózgu bez wpływu ASMR.

Prawda jest taka, że ludzie, którzy mają szczęście cieszyć się tym niezwykłym zjawiskiem, nie zastanawiają się zbytnio nad tym, jak i dlaczego to działa. Po prostu czują się wspaniale i to wszystko, co się liczy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.