Czy masz stoicką osobowość?

Stoik oszczędza mnóstwo czasu, unikając pokusy wpadania w złość tylko dlatego, że świat nie jest taki, jak by sobie tego życzył. Akceptuje ten fakt i z tej perspektywy podejmuje własne decyzje. Wszyscy możemy przyjąć pewne cechy osobowości stoickiej i stać się bardziej odpornymi.
Czy masz stoicką osobowość?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2023

Stoicyzm jest filozoficzną perspektywą, która przenika naszą kulturę od dziesięcioleci. Epiktet, grecki filozof wolności osobistej, w latach 50. stał się inspiracją dla psychoterapeuty Alberta Ellisa. Ellis był nim zafascynowany do tego stopnia, że ​​psychologia poznawcza jest częściowo oparta na jego pomysłach. Dzisiaj pozwolimy Ci zastanowić się, czy masz stoicką osobowość.

Szkoła stoicyzmu powstała w dość interesujący sposób. Fenicki kupiec Zenon z Citium założył ją w Atenach na początku III wieku pne. Uczynił to w wyniku bolesnych przeżyć. Stracił cały swój majątek w katastrofie morskiej w wieku 45 lat. Wtedy postanowił poświęcić swoje życie wygłaszaniu przemówień na placach publicznych na temat fizyki, logiki i myśli.

Według niego żadna strata nie powinna mieć dla nas większego znaczenia niż strata czasu, ponieważ ten, a nie inny wymiar, jest najbardziej nieodwracalnym. Wierzył także w znaczenie akceptowania rzeczywistości tak, jakby odpowiadała ona racjonalnemu nakazowi: ​​każdy musi zrozumieć, aby odpowiednio postępować.

Rozwijanie stoickiego podejścia może być pomocne w dzisiejszym chaotycznym świecie, w którym często trudno jest się przystosować. Dlatego być może powinniśmy spróbować lepiej zrozumieć stoików i naśladować niektóre z ich cech.

„Myślenie musi być silniejsze niż materia, a wola silniejsza niż cierpienie fizyczne lub moralne”.

-Zenon z Citium-

człowiek o stoickiej osobowości
Osobowość stoicka charakteryzuje się wysoką zdolnością do samokontroli.

Czy masz stoicką osobowość?

Żyjemy w coraz bardziej złożonym społeczeństwie, w którym coraz częściej powstają kruche relacje, kryzysy społeczne i ciągłe brzemię niepewności. Mamy tylko dwie opcje: zaakceptować to lub kontynuować walkę w obliczu tak wielu trudności. Osobowość stoicka przyjmuje perspektywę, że rozum może pozwolić nam przezwyciężyć chaos.

Massimo Pigliucci jest włoskim biologiem, filozofem i pisarzem, znanym z szerzenia tego rodzaju filozofii. W swojej książce How to be a Stoic z 2018 roku twierdzi, że chociaż nie możemy kontrolować tego, co się z nami dzieje, możemy pracować nad tym, jak na to zareagujemy. Czynniki takie jak niepokój, stres i codzienne cierpienie mogłyby być lepiej zarządzane, gdybyśmy rozwinęli bardziej stoicki sposób myślenia.

Opanowanie, akceptacja i opór to nasiona, które podtrzymują ten typ konstrukcji osobowości i sprawiają, że rozkwita. Dowiedzmy się o nich więcej.

Osobowość stoicka jest logiczna, praktyczna i zdecydowana. Osoby te nie dają się wciągnąć w emocje, takie jak udręka. Starają się zaakceptować swoją sytuację, ale zawsze próbują podejmować decyzje, które pozwolą im podążać w pożądanym kierunku.

1. Samowystarczalność i osobista odpowiedzialność

Samodzielne myślenie i podejmowanie decyzji zgodnie ze swoimi potrzebami, wartościami i zasadami. Czy może być coś zdrowszego? Samowystarczalność to umiejętność kierowania się własnym osądem bez żadnych zewnętrznych uwarunkowań.

Ty i tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nie możesz pozostawiać własnej przyszłości w rękach innych. Ta cecha żywi się zdrową samooceną. Łączy wszystko razem i daje moc osobowości stoickiej. W momencie, gdy zaufasz sobie i swoim osądom, wartościom i decyzjom, Twoje przeznaczenie przybierze inny kurs.

2. Samowiedza oznacza wiedzę o tym, kim jesteś i czego chcesz

Jeśli nie znasz siebie, dajesz się ponieść pragnieniom innych ludzi i chaosowi. Jeśli chcesz uzyskać bardziej stoickie podejście, promuj swoją samowiedzę. Wiedza o tym, co nadaje Ci sens i czego oczekujesz od życia i od siebie, zapewnia Ci pewne filary, na których możesz się oprzeć, a także daje bardziej motywujący punkt wyjścia.

Stoicy nie pracowali tylko nad ideą, że wiedzą, kim są. Starali się też uświadomić sobie swoje zalety i ograniczenia. Dlatego poznanie swoich jasnych i ciemnych stron bez wątpienia pozwoli Ci lepiej poruszać się w podróży przez życie.

3. Adaptacja do zmian

Dwie z najczęstszych „chorób” tego stulecia to stres i niepokój. Ludzie mają trudności z radzeniem sobie z niepowodzeniami, niepewnością i akceptacją zmian, zarówno dużych, jak i małych. Jednak osobowość stoicka jest niezwykle biegła w radzeniu sobie z tego rodzaju okolicznościami.

Naukowcy z Birkbeck Affective and Cognitive Neuroscience Laboratory w Londynie (Wielka Brytania) twierdzą, że ta szkoła filozoficzna jest naprawdę przydatna dla osób, które mają skłonność do nadmiernego zamartwiania się. Jedną z jej zalet jest nauczenie nas, że jako istoty ludzkie musimy wiedzieć, jak przystosować się do zrządzeń losu.

Każda zmiana rutyny może Cię niepokoić i grozić wypadnięciem ze strefy komfortu. Twoja siła leży jednak w zdolności do przystosowania się. Gdy to osiągniesz, łatwiej będzie Ci przenieść się tam, gdzie chcesz.

Chociaż stoicyzm jest szkołą filozoficzną, która powstała w III wieku pne, jego perspektywy są niezwykle pomocne w obliczu dzisiejszych wyzwań.

4. Skoncentruj się na rozwiązaniu, a nie stagnacji

Masz możliwość doskonalenia umiejętności rozwiązywania problemów. Pierwszym krokiem jest zmniejszenie poziomu strachu, paniki i katastroficznego myślenia. Osobowość stoicka jest bardziej racjonalna niż emocjonalna. Osoby te patrzą na świat z punktu widzenia równowagi i akceptacji. Nieustannie też szukają rozwiązań.

Ci, którzy pozostają uwięzieni przez obezwładniające emocje, takie jak udręka i zaprzeczanie, nie posuwają się naprzód. Osobowość stoicka jest logiczna, praktyczna i zdecydowana.

5. Odporny umysł o szerokim zasięgu

Nikt nie może całkowicie uniknąć z życia przeciwności losu i nikt nie jest na nie odporny. W trosce o własne zdrowie psychiczne i rozwój osobisty powinieneś wypracować bardziej odporne podejście. Czy masz stoicką osobowość? Jeśli tak, to Twoje serce akceptuje i rozumie nadejście śmierci i rodzaj cierpienia, które wszystko przesłania.

Stoicy przechodzą przez ciemny tunel niepewności, wiedząc, że przeznaczenia nie można kontrolować. Powinniśmy więc wszyscy przyjąć szerszą perspektywę mentalną.

Czasami, gdy doświadczasz nieszczęścia, widzisz tylko drobne szczegóły, przeszkody i skutki. Z drugiej strony osobowość stoicka stara się widzieć szerszy obraz i patrzeć na świat poza wzloty i upadki życia. Kiedy patrzą w górę, odnajdują nowe idee i większą nadzieję.

6. Spokój, najlepszy styl życia

W obliczu codziennych nieporozumień należy przyjąć pogodną perspektywę. W obliczu wyzwań, niepewności i problemów codziennego życia zachowaj spokój. Zrozumiałe jest, że wypracowanie tej zrównoważonej, spokojnej i promiennej postawy może być trudne. Jest to jednak idealna strategia na uspokojenie lęków i niepokojów oraz doświadczanie lepszej jakości życia.

Mężczyźni i kobiety o stoickich cechach dążą do harmonii z naturą i samymi sobą. Starają się pielęgnować swoje cnoty, uczyć się i być zdyscyplinowani, aby rozsądek był zawsze najlepszą odpowiedzią na każde wyzwanie.

Chodzące stopy symbolizujące stoicką osobowość
Jednostka stoicka rozumie, że życie jest pełne wybojów, ale akceptuje je i idzie naprzód, przyjmując nowe perspektywy.

Przydatne podejście, które przetrwało próbę czasu

W ciągu ostatnich kilku dekad stoicyzm stał się bardzo popularny. Ta szkoła filozoficzna zawsze jednak była obecna w naszej kulturze i w więcej niż jednej perspektywie psychologicznej. Dlatego trudno się dziwić, że niektóre z jej zasad mogą być dla nas przydatne.

Dla stoika szczęście to nic innego jak subtelne połączenie dwóch wspaniałych składników: cnoty i ataksji (spokój). Dlaczego nie zacząć pracować nad tymi cechami już dziś?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brown, M.E.L., MacLellan, A., Laughey, W. et al. Can stoic training develop medical student empathy and resilience? A mixed-methods study. BMC Med Educ 22, 340 (2022). https://doi.org/10.1186/s12909-022-03391-x
  • Pigliucci, Massimo (2018) Cómo ser un estoico. ARIEL
  • Maclellan, Alexander and Derakhshan, Nazanin (2021) The effects of Stoic training and Adaptive Cognitive Training on emotional vulnerability in high worriers. Cognitive Therapy and Research 45 , pp. 730-744. ISSN 0147-5916.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.