Otwartość na nowe doświadczenia - cecha wybitnych osobowości

Niektórzy są zawsze ciekawi świata, kreatywni i gotowi do nauki. U takich osób na pierwszy plan wybija się otwartość na nowe doświadczenia.
Otwartość na nowe doświadczenia - cecha wybitnych osobowości

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2020

Badania nad osobowością zawsze budziły zainteresowanie naukowców i społeczeństwa. Ludzie lubią kategoryzować siebie i innych na podstawie nastawienia i cech. Tak też powstała jedna z klasyfikacji osobowości zawierająca właściwość, którą komentujemy – otwartość na nowe doświadczenia.

To znak rozpoznawczy jednostek ciekawych, otwartych i pełnych życia. Są one zawsze głodne wiedzy, mają dużo zainteresowań, chcą się ciągle uczyć i dzielić wiedzą. Chcesz wiedzieć, jak jeszcze przejawia się ta cecha? Przeczytaj nasz artykuł.

Kobieta z lupą

Otwartość na nowe doświadczenia – jedna z pięciu wspaniałych

Model pięciu wspaniałych to schemat stosowany w celu klasyfikacji osobowości. Powstał na podstawie badania Goldberga i wyszczególnił następujące cechy:

Chcemy przybliżyć pierwszą z nich, gdyż jest rzadko komentowana. To jednak cecha, która modeluje osobowość i wiąże się z wieloma zaletami.

Na czym polega otwartość na nowe doświadczenia?

Osoby otwarte na nowe doświadczenia są elastyczne i kreatywne. Szukają więc nowych bodźców, umiejętności i wrażeń. Nie boją się zmian i są otwarte na różne schematy myślenia i postępowania.

Z kolei ludzie, którym brak tego wymiaru osobowości, są zamknięci i mniej tolerancyjniTo osoby przywiązane do tradycji i rutyny, o bardziej konwencjonalnym myśleniu.

Jak przejawia się ta cecha?

  • Fantazja. Osoby otwarte są kreatywne, pełne wyobraźni i mają bogaty świat wewnętrzny. Myślą w sposób oryginalny i potrafią łączyć idee, co skutkuje nowymi trybami postępowania. Co więcej, ich kreatywność nie ogranicza się do wymiaru artystycznego. Wielcy naukowcy i wynalazcy również są otwarci na nowe doświadczenia.
  • Inteligencja i wiedza. Jednostki te przejawiają duży intelekt i ciekawość. Chętnie podejmują analizę idei i szukają odpowiedzi na pytania. Dlatego nie ustają w poszukiwaniach wiedzy i są otwarte na różne perspektywy. Mają też wiele zainteresowań i lubią się uczyć.
  • Estetyka. Docenianie sztuki, muzyki i piękna w otoczeniu jest typowe dla takich jednostek. Potrafią przechodzić ze stanu pełnej uwagi do stanu flow. Całkowicie angażują się w daną chwilę i wykonywaną przez siebie czynność.
  • Uczucia. Mają dostęp do swojego wnętrza i umiejętność introspekcji. Dlatego nie boją się kontaktu z własnymi emocjami.
  • Wartości. Osobom otwartym łatwiej przychodzi zrozumienie innych punktów widzenia i chętniej kwestionują dogmaty i przekonania, również własne. Nie poddają się bezmyślnie narzuconym normom.
  • Działania. Otwartość przekłada się na chęć doświadczenia nowych wrażeń i aktywności. Osoby ją przejawiające lubią próbować nowych smaków, poznawać inne kultury i wychodzić ze strefy komfortu. Szukają bodźców i nie boją się zmian.
Okno w chmurach

Wybitne osobowości

Znasz kogoś o takich cechach? Otwartość na nowe doświadczenia jest typowa dla wizjonerów i osób niosących zmiany i innowacje. Potrafią bowiem wszystko analizować, rewidować i poddawać refleksji, kierują się ciekawością i dążą ku postępowi.

Co więcej, soby te częściej doświadczają pozytywnych wrażeń i mają więcej radości z życia. Warto więc otworzyć się, obudzić swoją ciekawość i pokonać strach przed zmianami.

To może Cię zainteresować ...
Elastyczna osobowość, silna osobowość
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Elastyczna osobowość, silna osobowość

Jaka jest różnica pomiędzy kimś kto posiada silną osobowość i innymi? czerpie on siły tam gdzie inni dostrzegają jedynie słabości...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goldberg, L. R. {1981). Language and individual differences: the search for universals in personality lexicons. In: L. Wheeler (Ed.). Review of Personality and Social Psychology, Vol. 2, pp. 141-165. Sage: Beverly Hills, CA.
  • Stephan, Y. (2009). Openness to experience and active older adults’ life satisfaction: A trait and facet-level analysis. Personality and Individual Differences47(6), 637-641.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.