Otwartość na nowe doświadczenia - cecha wybitnych osobowości

Niektórzy są zawsze ciekawi świata, kreatywni i gotowi do nauki. U takich osób na pierwszy plan wybija się otwartość na nowe doświadczenia.
Otwartość na nowe doświadczenia - cecha wybitnych osobowości

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2020

Badania nad osobowością zawsze budziły zainteresowanie naukowców i społeczeństwa. Ludzie lubią kategoryzować siebie i innych na podstawie nastawienia i cech. Tak też powstała jedna z klasyfikacji osobowości zawierająca właściwość, którą komentujemy – otwartość na nowe doświadczenia.

To znak rozpoznawczy jednostek ciekawych, otwartych i pełnych życia. Są one zawsze głodne wiedzy, mają dużo zainteresowań, chcą się ciągle uczyć i dzielić wiedzą. Chcesz wiedzieć, jak jeszcze przejawia się ta cecha? Przeczytaj nasz artykuł.

Kobieta z lupą

Otwartość na nowe doświadczenia – jedna z pięciu wspaniałych

Model pięciu wspaniałych to schemat stosowany w celu klasyfikacji osobowości. Powstał na podstawie badania Goldberga i wyszczególnił następujące cechy:

Chcemy przybliżyć pierwszą z nich, gdyż jest rzadko komentowana. To jednak cecha, która modeluje osobowość i wiąże się z wieloma zaletami.

Na czym polega otwartość na nowe doświadczenia?

Osoby otwarte na nowe doświadczenia są elastyczne i kreatywne. Szukają więc nowych bodźców, umiejętności i wrażeń. Nie boją się zmian i są otwarte na różne schematy myślenia i postępowania.

Z kolei ludzie, którym brak tego wymiaru osobowości, są zamknięci i mniej tolerancyjniTo osoby przywiązane do tradycji i rutyny, o bardziej konwencjonalnym myśleniu.

Jak przejawia się ta cecha?

  • Fantazja. Osoby otwarte są kreatywne, pełne wyobraźni i mają bogaty świat wewnętrzny. Myślą w sposób oryginalny i potrafią łączyć idee, co skutkuje nowymi trybami postępowania. Co więcej, ich kreatywność nie ogranicza się do wymiaru artystycznego. Wielcy naukowcy i wynalazcy również są otwarci na nowe doświadczenia.
  • Inteligencja i wiedza. Jednostki te przejawiają duży intelekt i ciekawość. Chętnie podejmują analizę idei i szukają odpowiedzi na pytania. Dlatego nie ustają w poszukiwaniach wiedzy i są otwarte na różne perspektywy. Mają też wiele zainteresowań i lubią się uczyć.
  • Estetyka. Docenianie sztuki, muzyki i piękna w otoczeniu jest typowe dla takich jednostek. Potrafią przechodzić ze stanu pełnej uwagi do stanu flow. Całkowicie angażują się w daną chwilę i wykonywaną przez siebie czynność.
  • Uczucia. Mają dostęp do swojego wnętrza i umiejętność introspekcji. Dlatego nie boją się kontaktu z własnymi emocjami.
  • Wartości. Osobom otwartym łatwiej przychodzi zrozumienie innych punktów widzenia i chętniej kwestionują dogmaty i przekonania, również własne. Nie poddają się bezmyślnie narzuconym normom.
  • Działania. Otwartość przekłada się na chęć doświadczenia nowych wrażeń i aktywności. Osoby ją przejawiające lubią próbować nowych smaków, poznawać inne kultury i wychodzić ze strefy komfortu. Szukają bodźców i nie boją się zmian.
Okno w chmurach

Wybitne osobowości

Znasz kogoś o takich cechach? Otwartość na nowe doświadczenia jest typowa dla wizjonerów i osób niosących zmiany i innowacje. Potrafią bowiem wszystko analizować, rewidować i poddawać refleksji, kierują się ciekawością i dążą ku postępowi.

Co więcej, soby te częściej doświadczają pozytywnych wrażeń i mają więcej radości z życia. Warto więc otworzyć się, obudzić swoją ciekawość i pokonać strach przed zmianami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goldberg, L. R. {1981). Language and individual differences: the search for universals in personality lexicons. In: L. Wheeler (Ed.). Review of Personality and Social Psychology, Vol. 2, pp. 141-165. Sage: Beverly Hills, CA.
  • Stephan, Y. (2009). Openness to experience and active older adults’ life satisfaction: A trait and facet-level analysis. Personality and Individual Differences47(6), 637-641.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.