Mocne strony, czyli jak znaleźć potencjał w każdym z nas

Czy słyszałeś lub czytałeś cokolwiek o osobistych mocnych stronach? To potężne narzędzia, które wszyscy mam i które pomagają nam stać się jeszcze lepszym.
Mocne strony, czyli jak znaleźć potencjał w każdym z nas
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2020

Psychologia, jak każda nauka, przez lata bardzo się rozwinęła. Dawno temu uważano, że tylko rozmowa o tym, co sprawia, że ​​czujemy się źle i zidentyfikowanie przyczyny dyskomfortu, prowadzi do wyzdrowienia. Jednakże jesteśmy teraz świadomi, że sama wiedza nie wystarczy. Zobaczmy, jakie znaczenie w tej dziedzinie mają nasze mocne strony.

Należy zmienić wzorce aktywacji nerwowej oraz nawyki myślenia i zachowania, aby wpływały one również na poziom emocjonalny i nastąpiła zmiana. Dopiero wtedy nasze mocne strony będą nas napędzać. Zobaczmy poniżej, jak to zrobić i jaki ma to na nas wpływ. Wejdźmy głębiej w ten temat.

Psychologia pozytywna a mocne strony osobiste

Szczęśliwa kobieta

Psychologia pozytywna to gałąź psychologii, która koncentruje się na tym, że osoba może i jest w stanie poznać swoje mocne punkty, to znaczy swoje osobiste mocne strony. Aby to zrobić, musisz je zidentyfikować i być świadomym tego, w czym naprawdę jesteś dobry. Wiedzieć, na czym możesz się oprzeć, stawiając czoła celom i pokonując trudności.

Ta perspektywa opiera się na metodzie naukowej. Oznacza to, że modele i ćwiczenia, które stosuje, zostały wcześniej zbadane i zatwierdzone. Mają na celu pokazanie, że są skuteczne w znacznym odsetku populacji, co wskazuje, że nie efekt nie wynika z przypadku ani nie jest efektem placebo.

Zatem psychologia pozytywna skupia się i koncentruje na tym, co dana osoba robi dobrze. Dzięki temu może to wzmocnić i w ten sposób osiągnąć cel lub sukces, a nie skupiać się tylko na objawie lub na tym, co robi źle. Ponadto udowodniono, poprzez niezliczone badania naukowe, rozłożone w czasie a także meta analizę, że psychologia pozytywna działa.

Dlatego dobrze jest sprostować to, co wielu ludzi sądzi o psychologii pozytywnej. W dyscyplinie tej bynajmniej nie chodzi o nakłanianie pacjenta, aby być najbardziej pozytywnym i szczęśliwym człowiekiem na świecie.

To coś więcej niż rozpoczynanie dnia od picia kawy w różowym kubku z jednorożcem albo z radosnym napisem i ze swoim najlepszym uśmiechem. Chodzi o coś innego: chodzi o odkrywanie tych mocnych stron, które pomagają w trudnych chwilach.

Osobiste mocne strony postrzegane jako talent

Znajomość własnych mocnych stron jest synonimem talentu. Chodzi tu bowiem o osobiste techniki radzenia sobie ze wszystkim, co nas ogranicza i co uniemożliwia nam doskonalenie naszych własnych zdolności i umiejętności.

Chodzi o to, że praca z wykorzystaniem swoich mocnych stron jest znacznie bardziej efektywna niż próba poprawiania słabych.

Bo poczucie własnej wartości, wiara w siebie, umiejętność wybaczania sobie i innym, kreatywność… Te wszystkie cechy naprawdę muszą pochodzić z wnętrza. Nie z zewnątrz. A to zaczyna się dziać, gdy dobrze znamy mocne strony i właściwie stosujemy je w praktyce.

Identyfikacja mocnych stron jest kluczowa

Jakie są Twoje mocne strony? Może odwaga lub ciekawość? Możesz być zaskoczony, gdy je odkryjesz, a nawet możesz przeżyć niejedną niespodziankę. Często masz więcej mocnych stron, niż myślisz.

Natomiast, jeśli nadal nie wiesz, jakie one są, możesz się tego dowiedzieć za pomocą metody FORTE i testu Europejskiego Instytutu Psychologii Pozytywnej (IEEP).

FORTE to koncepcja opracowana przez IEPP, w której podstawą jest znajomość i stosowanie zrównoważonych mocnych stron. Ustalono w niej 26 mocnych stron, lub przymiotów, które każda osoba może mieć na 3 różnym poziomie intensywności: bardzo intensywnie, mało intensywnie lub w równowadze.

Test ma ciekawą oprawę graficzną, w której każda ikona przedstawia dany przymiot:

Mocne strony ujęte w tej koncepcji obejmują następujące cechy:

 • indywidualizm – charyzma – ciekawość – uniwersalizm

 • uczciwość – współpraca – akceptacja – odwaga

 • innowacyjność – pozytywność – jakość – równość

 • wzrastanie – zarządzanie emocjami – zdolności przywódcze – wytrwałość

 • poczucie humoru – zdolności organizacyjne

 • świadomość emocjonalna  – poczucie piękna

 • harmonia – przebaczanie – zaangażowanie – zdolności analityczne

 • wdzięczność – witalność

Zaobserwowano, że zrównoważone mocne strony, kiedy ich używamy, zwiększają poziom dobrostanu psychicznego. W ten sposób stają się niewyczerpanym źródłem dobrego samopoczucia, pozytywnych emocji i zasobów do poprawy tego, jak się czujemy.

W rzeczywistości różne badania pokazują, że znajomość i wykorzystanie osobistych mocnych stron poprawia samopoczucie, poziom satysfakcji, zaangażowanie i produktywność. Zatem, jeśli bierzemy pod uwagę mocne strony – sukces gwarantowany.

Użyteczność i korzyści

Po odkryciu i zidentyfikowaniu mocnych stron nadszedł czas, aby wykorzystać je do rozwoju osobistego i zawodowego. Oto kilka konkretnych dziedzin, w których mogą ci pomóc w codziennym życiu.

 • Poprawa poczucia własnej wartości.
 • Poprawa asertywności.
 • Zmniejszenie wysokiego stopnia narzucania swojej woli innym.
 • Poprawa zarządzania emocjami.
 • Poprawa zdolności wybaczania.
 • Zdobycie zaufania do siebie.
 • Zwiększenie pozytywnych emocji.
 • Zmniejszenie wysokiego poziomu niepokoju.
 • Praca nad negatywnymi automatycznymi myślami.
 • Itp.

Wreszcie, nie zapominaj, że każdy ma jakiś wyjątkowy talent. Dlatego zacznij najpierw od wykrycia twojego mocnego punktu, a następnie zwielokrotnij go i ciesz się tym, dokąd Cię prowadzi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.