Odpowiedzialność za swoje czyny: kiedy jesteś kamieniem we własnym bucie...

Co możesz zrobić ze swoimi „kamieniami” psychicznymi? Odpowiedzialność osobista jest kluczem do sukcesu! Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat!
Odpowiedzialność za swoje czyny: kiedy jesteś kamieniem we własnym bucie...
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jeśli zlekceważysz odpowiedzialność za swoje działania, nie dokonasz kroku naprzód. Nie uzyskasz żadnych osiągnięć, ani też zwycięstw. Ponadto jej wymiar psychologiczny ma duży wpływ na kwestie społeczne.

Gdybyśmy wszyscy wzięli na siebie nieco większą odpowiedzialność za swoje działania i zachowania, być może ukształtowalibyśmy inny rodzaj rzeczywistości, bardziej zaawansowany i pełen szacunku.

W jednym ze swoich licznych wykładów Viktor Frankl powiedział, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych powinni nadać inną nazwę kultowej Statui Wolności. Według tego słynnego psychiatry powinna ona zostać nazwana Statuą Odpowiedzialności.

Sugestia ta została oparta na idei, którą można zastosować w każdej sytuacji: wolność jest cechą właściwą istotom ludzkim, z której można korzystać jedynie poprzez odpowiednio pojmowaną odpowiedzialność.

Bycie odpowiedzialnym oznacza tutaj dbanie o siebie i zrozumienie, że każde działanie lub decyzja ma swoje konsekwencje. Podobnie, jak zauważył psychoterapeuta Albert Ellis, wielu ludziom łatwiej jest uniknąć pewnych obowiązków lub uchylać się od nich, niż zajmować się nimi na poważnie.

Na przykład coś, co psychologowie widzą podczas sesji terapeutycznych, to niezdolność ludzi do wzięcia pełnej odpowiedzialności za to, co się z nimi stało. Jest to mechanizm obronny, który ułatwia im obwinianie swojego partnera, krewnego, kolegów z pracy lub polityków za swoje nieszczęście.

W ten sposób ludzie rzutują swój dyskomfort na innych, nie wiedząc, że klucz do zmiany leży w nich samych.

Co zatem możesz zrobić ze swoimi „kamieniami” psychicznymi? Odpowiedzialność osobista jest kluczem do sukcesu. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat! Zapraszamy do lektury!

Odpowiedzialność osobista – kamień, który musisz usunąć ze swojego buta

Czasami kulejesz. Boli Cię stopa, przeszkadza Ci coś w bucie i czujesz, że jest w nim coś, co Cię boli za każdym razem, gdy robisz krok. Jednak nie zatrzymujesz się, aby dowiedzieć się, co jest nie tak. Zamiast siadać i wyjąć ten nieznośny kamień, obwiniasz wszystko dookoła. Ścieżkę, po której idziesz, swój brak kondycji lub „kiepskiej jakości” buty, które nosisz.

Pamiętaj jednak, że czasami życie jest niesprawiedliwe, zwłaszcza dla tych, którzy nie przejmują kontroli nad własnym życiem i nie próbują rozwiązać własnych problemów.

Ty i tylko Ty odpowiadasz za swoje samopoczucie

Konfucjusz powiedział kiedyś, że to, co jest u Ciebie w środku, atakuje Cię bardziej niż rzeczy zewnętrzne. Innymi słowy, tak, to prawda, że ​​to, co Cię otacza, determinuje też Twoje szanse na szczęście.

W rzeczywistości prawdą jest również to, że czynniki społeczne i ekonomiczne lub traumatyczne dzieciństwo mogą Cię odpowiednio uwarunkować. Jednak to Ty jesteś głównym wrogiem własnego dobrobytu i dobrego samopoczucia. Nie wiń o to swojej przeszłości!

Smutna kobieta

Dlatego odpowiedzialność osobista polega na tym, aby wiedzieć, jak zaangażować się w siebie samego. I dokonać na tej podstawie korzystnych zmian. Jak możesz to robić? Podejmując odważne decyzje, działając z przekonaniem, wiedząc, czego potrzebujesz i pracując nad tym.

Przede wszystkim musisz jednak przestać obwiniać innych i przyjąć wiodącą rolę w rzeczywistości, którą chcesz stworzyć.

Należy również pamiętać, że nikt nie przychodzi na świat z doskonałym zdrowiem psychicznym i charakterem odpornym na przeciwności losu. Musisz nauczyć się, jak trzymać się w dobrej formie, w czym może Ci pomóc terapia psychologiczna. Stara się ona zaproponować strategie wprowadzania zmian, które przybliżą Cię do zrównoważonego życia i lepszego samopoczucia.

„Rodzice mogą tylko udzielać dobrych rad lub kierować dzieci na właściwą drogę, ale ostateczne kształtowanie charakteru danej osoby leży w jej własnych rękach”.
-Anna Frank-

Inni ludzie robią różne rzeczy, ale tylko Ty decydujesz, jak się czujesz

Twój „kamień w bucie” może przybierać różne formy. Czasami są to rzeczy, które odbierają Ci spokój, wprawiają w zły nastrój, a nawet wprawiają w złość. Innym razem odczuwasz ból emocjonalnego zerwania i rozczarowań.

Ta sytuacja może brzmieć znajomo. W takich przypadkach odpowiedzialność osobista obejmuje również przejęcie kontroli nad własnymi emocjami.

Po prostu nie możesz ciągnąć tego cierpienia przez cały czas, jakby to był ten irytujący i bolesny kamień w Twoim bucie. Musisz zatrzymać się na moment i wyjąć go! Oznacza to przede wszystkim akceptację i zrozumienie wpływu emocjonalnego na otaczającą Cię rzeczywistość.

Następnie musisz to wszystko uregulować, zaplanować działania, a ostatecznie podjąć nowe decyzje.

Jak wyjaśnia badanie przeprowadzone przez Institute of Cognitive Neuroscience na University College London (UCL), praca nad odpowiedzialnością emocjonalną przybliży Cię do szczęścia i dobrego samopoczucia.

Osobista odpowiedzialność za zaakceptowanie porażki i wykonanie kolejnego kroku naprzód

Gdy żyjesz swoim życiem, po drodze znajdziesz nie tylko kamienie. Zobaczysz też ślepe zaułki i niebezpieczne klify. Tak, to prawda, że ​​nikt i nic nie przygotowuje Cię na nieoczekiwane sytuacje. W rzeczywistości, kiedy się pojawią na Twojej drodze, masz tylko dwie możliwości.

Spacer boso przed siebie

Pierwszą i najłatwiejszą opcją jest wycofanie się, poddanie się i powrót tą samą drogą, którą przyszedłeś. Jednak to nie jest właściwe rozwiązanie. Osobista odpowiedzialność oznacza również, że musisz zrozumieć, że nieprzewidziane wydarzenia są po prostu częścią życia każdego z nas. Ludzie popełniają błędy, a wszelkie przeciwności mogą objawiać się w różnych formach.

Zatem jaka jest druga dostępna opcja? Bycie odpowiedzialnym, odważnym i zaangażowanym. Tak, początkowo cofniesz się o krok, ale tylko po to, by nabrać rozpędu do dalszej drogi przed siebie.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, musisz zrozumieć, że nie możesz dalej obwiniać innych za swój własny dyskomfort. Zasługujesz na ponowne szczęście! Musisz jednak podejmować decyzje, a przede wszystkim brać odpowiedzialność za własne życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  •  McKay, Gary (2002) How You Feel Is Up To You: The Power of Emotional Choice (Mental Health). Impact

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.