Techniki motywacyjne w pracy

Techniki motywacyjne w pracy

Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia, 2021

Motywacja w pracy to niezwykle istotny aspekt. Chociaż wiele osób wierzy, że zawsze jest obecna, to w rzeczywistości w większości przypadków wcale tak nie jest. Mimo tego na szczęście możemy ją zwiększyć, wykorzystać techniki motywacyjne w pracy i wprowadzając odpowiednie zmiany.

Nasze emocje są związane z funkcjami, jakie wypełniamy w naszej pracy. Jednak oprócz tego wiążą się również mocno z motywacją. Właśnie dlatego warto znać techniki motywacyjne w pracy.

Niestety spory odsetek pracowników nie czuje się spełniony wykonując swoją pracę. To bez wątpienia jeden z czynników, który wywiera najbardziej negatywny wpływ na motywację w pracy.

Techniki motywacyjne w pracy

Wykorzystanie technik zapewniających stałą motywację w pracy pomoże nam odkryć na jakim stanowisku czulibyśmy się najlepiej. Poza tym pokaże nam w jaki sposób możemy dostosować naszą obecną pracę do naszych zainteresowań oraz jak motywować osoby, które dla nas pracują.

Spotkanie w pracy - techniki motywacyjne w pracy

1. Umieszczenie właściwego pracownika na właściwym stanowisku

Zakłada osadzenie pracownika na idealnym dla niego stanowisku, zgodnie z jego wiedzą i możliwościami. Najcenniejsze cechy w miejscu pracy to pewność siebie i autonomia. Taka autonomia zachęca do większego angażowania się i poświęcania. Poza tym prowadzi do lepszej samooceny oraz poprawia umiejętności rozwiązywania problemów.

Co więcej, postępując zgodnie z tym założeniem, sprawisz, że pracownik poczuje się ważny i stworzysz emocjonalne środowisko, które wspiera jego rozwój.

2. Ustalenie dobrego planu zarządzania ryzykiem zawodowym

Plan zarządzania ryzykiem zawodowym i promowanie zdrowia odgrywają niezwykle istotną rolę. Nie powinny bazować na wpływach zewnętrznych, ale raczej na komforcie pracowników oraz zmniejszaniu odczuwanego przez nich poziomu stresu.

Poza tym firma nie powinna zaniedbywać higieny i innych czynników, które wiążą się bardziej bezpośrednio z ochroną przed ryzykiem. Dbając o to firma może troszczyć się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników. Co więcej, stworzy bezpieczne i komfortowe środowisko fizyczne, aby mogli wykonywać swoje zadania.

3. Uznanie i dawanie zachęt

Jeden z czynników, który psychologia łączy z wysokim poczuciem własnej wartości to uznanie. Jako istoty społeczne potrzebujemy walidacji. Poza tym potrzebujemy, aby inni ludzie docenili nas samych i owoce naszych wysiłków. Dlatego też tak ważne jest, aby zauważać dobrze wykonaną pracę, zarówno w przypadku jednostki, jak i grupy.

Wykorzystane we właściwy sposób zachęty mogą poprawić wyniki pracownika w przypadku niektórych zadań. Źle wykorzystane zachęty mogą odnieść wprost przeciwny skutek. Pośród dobrych zachęt znajdują się bonusy, bilety na imprezy, możliwość wzięcia udziału w wysoce specjalistycznym treningu, itp.

Warto podkreślić, że takie zachęty wcale nie muszą być finansowe.

4. Świadczenia społeczne wynikające z piastowania danego środowiska

Do korzyści społecznych zaliczamy wszystkie usługi, które pozwalają pracownikom stawiać czoła trudnościom codziennego życia. Są to na przykład ubezpieczenia medyczne i stomatologiczne, ubezpieczenia na życie, plany emerytalne, usługi opieki na dziećmi, vouchery na jedzenie, dodatki na szkołę, itp.

Okazuje się, że podczas recesji, gdy pensje nie wzrastały, wiele firm wprowadziło system świadczeń społecznych, aby postarać się przyłożyć do stylu życia, do którego byli przyzwyczajeni ich pracownicy. Taki rodzaj pomocy jest niezwykle ceniony przez pracowników, zwłaszcza w czasach trudności ekonomicznych, gdy dostęp do zasobów jest bardziej ograniczony.

5. Więzi między współpracownikami

Dobry przywódca musi nawiązać więź ze swoimi pracownikami, aby być w stanie ich prowadzić. Zakłada to dbanie o osobiste samopoczucie pracowników. Co więcej, takie zainteresowanie musi być szczere, ponieważ związki można pielęgnować jedynie dzięki zaufaniu i bliskości.

Spotkanie grupy w pracy

6. Poprawa profesjonalnych wyników

Niestety wielu pracowników nie ma jasnych celów. Wiele organizacji nie posiada niezbędnych narzędzi ani nie wspiera wystarczająco mocno swoich pracowników. Dlatego też okazywanie troski o to, czego potrzebują pracownicy, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, może poprawić ich osiągi.

Wystarczy nawet zapytać ich od czasu do czasu co firma może zrobić, aby poprawić przestrzeń do pracy lub jaki sposób wykorzystania czasu może okazać się pomocny.

Krótko mówiąc, to założenie przypomina nam, że ludzie muszą czuć, że otrzymują niezbędne wsparcie, aby wykonywać powierzone im zadania. Poza tym należy również dawać im informacje zwrotne, które pozwolą im poprawić ich poczucie własnej skuteczności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.