Osoby problematyczne – czynniki, które działają jako wyzwalacze

Czasem w naszym życiu na dłużej lub tylko na chwilę pojawiają się osoby problematyczne. Zobacz, co działa na nie jako wyzwalacz problemów.

Sprzeczka w związku

Prawdopodobnie w pewnym momencie w twoim życiu pojawią się tak zwane osoby problematyczne. Czasami osoba taka może pojawić się w twoim życiu na dłuższą metę. W związku z tym ważne jest, aby zrozumieć, jak zarządzać tego rodzaju relacją. Jedną bardzo ważną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest to, że nikt nie wybiera trudności lub kłopotów. Podstawową przyczyną tego są zwykle nierozwiązane problemy osobiste, które mogą bardzo utrudnić normalny związek.

Osoby problematyczne zachowują się w sposób agresywny, co często wywołuje konflikty. Jednostki takie źle zarządzają emocjami, obwiniają innych, przesadnie reagują i sprzeciwiają się winy. Oznacza to, że mogą być wyczerpujące.

Osoby problematyczne a nasza codzienność

Nie sugerujemy, że wszyscy inni powinni dostosować się do emocji i pomysłów ludzi trudnych lub niespokojnych. Jeśli jednak znajdujesz się w sytuacji, w której musisz regularnie radzić sobie z tego rodzaju zachowaniem, mądrą rzeczą jest unikanie wywoływania ich nerwicy i zapobieganie stawaniu się obiektem ich konfliktów. Mając to na uwadze, dzisiaj podzielimy się trzema czynnikami wyzwalającymi, które możesz nauczyć się identyfikować, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Wściekła kobieta krzyczy na mężczyznę.

1. Mówienie o swoim zachowaniu jako zaburzeniu

Osoby z problemami zwykle nie są świadome własnego zachowania. Może się wydawać, że zawsze wszczynają bójki, ale nie robią tego celowo. W głębi serca czują, że zostali potraktowani niesprawiedliwie lub że ważne jest, aby ich punkt widzenia został wysłuchany.

Często widać, że mają problemy. Mieli problemy z praktycznie wszystkimi wokół nich, a inni uważają ich za trudnych, nieprzejednanych lub skomplikowanych. Łatwo dostrzec gniew, urazę i ból kryjące się za ich zachowaniem.

Mówienie o swoich problemach osobowościowych w kategoriach zaburzeń psychicznych jest kuszące dla osób wokół nich. Jednak tego rodzaju amatorska analiza ich zachowania nie pomaga w tworzeniu świadomości ani nie jest odpowiednia. Jedyne, co zrobisz, to wywołać więcej konfliktów. Prawdopodobnie zranisz także uczucia tej osoby. Na wynos jest to, że jeśli nie zaprosili cię do wyrażenia swojej opinii na temat ich osobowości, to nie rób tego.

2. Przypominanie im o wszystkich negatywnych rzeczach, które zrobili w przeszłości

Inną rzeczą, z którą borykają się osoby z problemami, jest ciągłe przypominanie o ich błędach i krzywdach, które wyrządziły innym. Jeśli jesteś sfrustrowany ich zachowaniem, bardzo łatwo jest spróbować wyrazić swój punkt widzenia, wyliczając wszystkie rzeczy, nad którymi stracili kontrolę, kiedy wysuwali bezsensowne argumenty lub kiedy się mylili.

Jeśli Twoim celem jest zbudowanie zdrowszego i spokojniejszego związku, te ciągłe przypomnienia nie są przydatne. Osoby z problemami często znajdują się w defensywie, więc przywoływanie przeszłych konfliktów jest bezproduktywne i służy jedynie wzmocnieniu ich wzorców zachowania.

Dobrą alternatywą jest skupienie się na przyszłości. Możesz zadać im pytania takie jak: „Jak myślisz, jak możemy to rozwiązać?” lub „Co chcesz z tym zrobić?” Możesz również oferować potencjalne rozwiązania, nie wywierając na nie nacisku ani nie próbując narzucać. Te alternatywy mogą pomóc nieco otworzyć im umysły.

Osoby problematyczne. Kłótnia w związku

3. Unikaj irytacji

Osoby z problemami są zwykle wrażliwe i reagują na emocje innych. W konsekwencji, jeśli wpadniesz w złość i stracisz kontrolę, zrobią to samo, ale prawdopodobnie przeniosą to na wyższy poziom. W tych sytuacjach wysokiego napięcia czują się bardziej bezbronni i emocjonalni.

Zamiast tego staraj się być uspokajającą i kojącą obecnością. Jeśli dążysz do zdrowego związku, jest to kluczowe. Trudni i trudni ludzie są zaskakująco otwarci na samokontrolę i spokój innych ludzi. Jeśli są w pobliżu ludzi, którzy wiedzą, jak pozostać skupionym i skupionym, poczują się mniej wrażliwi i będą lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami.

Osoby z problemami są z pewnością trudne do przebywania w pobliżu, ale pamiętaj, że nie lubią być trudne. Zazwyczaj bardzo cierpią. To nie usprawiedliwia ich zachowania, ale pomaga mieć więcej empatii. Brak samokontroli i chęć wywołania konfliktu są sposobami wyrażania swojego cierpienia.

W rezultacie osoby te często stają się kozłem ofiarnym wszystkiego. To utrudnia tworzenie zdrowych więzi. Zachowanie osoby z problemami jest doskonałą wymówką dla osób wokół niej, aby również źle się zachowywały. W końcu do tanga trzeba dwojga.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Vera, J. M. A. (2011). Cómo tratar con personas conflictivas: Guía para reducir el estrés y mejorar las relaciones interpersonales. Profit Editorial.

Scroll to Top