Nie wszyscy możemy spędzić życie robiąc to, co kochamy

Nie zawsze możesz poświęcić swoje życie robieniu czegoś, co kochasz. Mimo to nadal można cieszyć się pewnymi satysfakcjonującymi chwilami. Zawsze będą jakieś marzenia, których nie zrealizujesz, ale Twoje przeznaczenie może otworzyć dla Ciebie inne, bardzo satysfakcjonujące ścieżki.
Nie wszyscy możemy spędzić życie robiąc to, co kochamy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Rób to, co kochasz, a nigdy nie przepracujesz ani jednego dnia. Rób to, co lubisz, a pieniądze zawsze będą za Tobą podążać. Jeśli robisz to, co kochasz, zawsze będziesz szczęśliwy…”. Istnieje wiele innych przykładów tych pozornie pozytywnych i zachęcających wyrażeń, które moglibyśmy wymienić. Warto jednak pamiętać, że mogą one być niebezpieczne dla dobrego samopoczucia psychicznego. Spędzenie życia robiąc to, co kochamy, może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.

Być może to prawda, że nic nie byłoby tak satysfakcjonujące, jak poświęcenie życia na robienie czegoś, co kochasz. Wiele osób to robi. Niemniej jednak, być może nie miałeś szczęścia, by poświęcić swoje życie czemuś, co Cię pasjonuje. Jak inżynierowie, którzy kiedyś marzyli o pracy w NASA, a teraz pracują w małych rodzinnych firmach.

Ponadto są ludzie, którzy studiowali politologię, aby zmienić świat, a teraz poświęcają swoje życie nauczaniu uczniów szkół podstawowych. Być może mają nadzieję, że to właśnie ich uczniowie dokonają tej długo oczekiwanej przemiany społecznej. Jasne jest, że przeznaczenie często zmienia się w ostatniej chwili i nie zawsze jest możliwe osiągnięcie marzeń sprzed lat.

Nie oznacza to, że cokolwiek w ten sposób przegrywasz lub jesteś mniej szczęśliwy. Chociaż nie osiągnąłeś tego, co kiedyś było pragnieniem Twojego serca, nadal możesz kochać wiele rzeczy, które robisz na co dzień.

Szczęśliwy człowiek myśli o tym, co kocha
Osiągnięcie osobistego spełnienia poprzez pracę nie zawsze jest łatwe. Dlatego konieczne jest skupienie się również na innych obszarach życia.

Robienie tego, co kochasz, a odnajdywanie sensu we wszystkim, co robisz

Jak większość z nas, prawdopodobnie nie jesteś w stanie określić, co uszczęśliwi Cię jutro. Możesz planować i wyznaczać długoterminowe cele, obstawiając, że kiedy je osiągniesz, będzie to oznaczać gwarancję szczęścia. To popycha Cię do podjęcia określonych studiów i pewnych osobistych wysiłków z jasną ideą spełnienia swoich pragnień.

Możesz również dać się ponieść rodzajowi presji społecznej, która popycha Cię do otrzymania wymarzonej pracy. Idee Konfucjusza, który stwierdził: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nigdy nie będziesz musiał przepracować ani jednego dnia w swoim życiu”, mają tendencję do przenikania naszej zbiorowej nieświadomości. Często jednak ta przesłanka traci swoją wartość. Oznacza to, że nie zawsze spełnisz swoje marzenia z dzieciństwa. To nie wszystko…

Być może praca, którą zakładałeś, że sprawi, że będziesz szczęśliwy, nie okazała się tak doskonała, jak myślałeś. W końcu, aby praca była naprawdę satysfakcjonująca, musi zbiegać się wiele zmiennych. Potrzebujesz przyjemnego otoczenia, miłych kolegów, przyzwoitych warunków czy odpowiedniego lidera. Jeśli warunki te nie są spełnione, poświęcenie się temu, co kochasz, może często oznaczać, że znajdziesz się w otoczeniu, którego nienawidzisz.

Wiele celów, które sobie wyznaczyliśmy w młodości, nie staje się rzeczywistością. Dlatego też powinniśmy zmieniać nasze cele w zależności od okoliczności. Nawet jeśli poświęcamy się czemuś, czego nie kochamy w 100 procentach, musimy znaleźć sens we wszystkim, co robimy.

Życie i jego nieoczekiwane zmiany

Los czasami płata nam figle. Są tacy, którzy marzyli o byciu archeologiem i wylądowali w firmie marketingowej. Niektórzy pragnęli podróżować po świecie i ostatecznie nawet nie opuścili swojego rodzinnego miasta. Jest też wielu, którzy chcieli ukończyć studia, ale przekonali się, że życie ma dla nich inne plany.

Nie ma w tym nic złego. Zdanie „Rób to, co kochasz, a osiągniesz to, o czym zawsze marzyłeś jest nieuchwytną przesłanką. W związku z tym nie powinieneś być rozczarowany ani czuć się mniej kompetentny, jeśli sobie z tym nie poradzisz.

W 2018 roku psychologowie z Uniwersytetu Stanforda i Yale-NUS College przeprowadzili badania, które twierdzą, że ludzie od dzieciństwa są pod presją odnajdywania swojej pasji i urzeczywistniania jej. To tak, jakby nasze zainteresowania i kierunek w życiu miały być ustalone już na zawsze. Życie to nie prosta droga bez rozwidlenia, pułapek i przyległych szlaków. Przyszłość, a nawet my sami, nieustannie się zmieniamy.

Znudzona kobieta w pracy myśląca, że nie jest łatwo robić to, co się kocha
Idealna praca nie istnieje, ale możemy znaleźć sens w pracy, która zajmuje nasze życie.

Idealna praca nie istnieje, ale wystarczy znaleźć sens w tym, co robisz

Rób to, co kochasz, a zawsze będziesz szczęśliwy” – mówili. Czasami jednak, nawet jeśli masz pracę swoich marzeń, możesz cierpieć i czuć rozpacz, a nawet chcieć przerwy. Zdarza się to każdemu, od wykładowców po ogrodników. Są chwile, kiedy coś idzie nie tak, a nasze nastroje się zmieniają.

Kiedy tak się dzieje, praca, która jeszcze nie tak dawno miała Cię uszczęśliwiać, pokazuje swoje niedoskonałości i komplikacje. Żadna praca nie jest idealna w 100 procentach. Ważne jest to, że odnajdujesz sens w tym, co robisz. Przydatne może być zmniejszenie nadmiernej ekscytacji i dodanie pragmatyzmu.

Szczęście nie oznacza idealnego życia i idealnej pracy. Oznacza dobre samopoczucie z tego, co robisz, i akceptację tego, że zawsze będą wzloty i upadki.

Rób to, co kochasz, jeśli możesz; jeśli nie, ćwicz stoicyzm

Bez wątpienia niektórzy ludzie mają szczęście. To ludzie, którzy spełniają swoje marzenia i kochają to, co robią, bez poczucia niezadowolenia. Jednak znacznie więcej osób nie mieści się w tej kategorii. To ludzie, którzy nie kochają tego, co robią, ale akceptują to, ponieważ daje im to pensję i dlatego, że zawsze są w ich życiu przyjemne chwile, które sprawiają, że to wszystko jest warte zachodu.

Jak wiesz, życie nie jest idealne. Niemniej jednak, w ramach nieodłącznych trudności, zawsze można znaleźć pewne inne możliwości. Kluczem jest Twoja postawa. Musisz zaakceptować, że nie masz kontroli nad wszystkim, ale możesz zmieniać swoje podejście i myśli, aby dostosować się do każdej innej sytuacji.

Bycie stoikiem nigdy nie wychodzi z mody. Jak powiedział Epiktet, sekret dobrego samopoczucia nie tkwi w dążeniu do perfekcji, ale w osiągnięciu osobistego wzrostu i rozwoju. Nawet jeśli Twoje najwyższe marzenia nie zostaną spełnione, zawsze możesz przeorientować swoje cele i wytyczyć sobie nowe cele życiowe i zawodowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • O’Keefe, P. A., Dweck, C. S., & Walton, G. M. (2018). Implicit Theories of Interest: Finding Your Passion or Developing It?. Psychological science29(10), 1653–1664. https://doi.org/10.1177/0956797618780643

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.