Przewidujący umysł: moc Twojego mózgu do przewidywania przyszłości

Twój umysł, wierz lub nie, nieustannie przepowiada przyszłość. To nie znaczy, że jesteś wróżbitą. Oznacza to, że analizujesz przeszłość, dzięki czemu jesteś w stanie przewidzieć, co może się wydarzyć, a tym samym lepiej dostosować się do wyzwań i przeciwności.
Przewidujący umysł: moc Twojego mózgu do przewidywania przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2022

To fascynujące, jak Twój mózg, masa zamknięta w czaszce, może wykonywać zadania tak wyrafinowane, jak „przewidywanie przyszłości”. Używasz tej umiejętności na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Twój przewidujący umysł to potężne narzędzie.

Nikt z nas nie jest superbohaterem, ale mamy pewne niezwykłe cechy. Do tego stopnia, że wielu neuronaukowców często nazywa mózg „maszyną predykcyjną”. Chociaż żyjemy w teraźniejszości, cały czas przewidujemy przyszłość. Robimy to, aby przetrwać, dostosować się do środowiska, które zawsze jest niepewne.

Załóżmy na przykład, że realizujesz projekt w pracy ze swoimi kolegami. Wszystkim Wam przydzielono zadania i każdy musi wykonać szereg kroków. Jednak Twój umysł jest szczególnie skupiony na jednym członku tego zespołu, ponieważ wiesz, że nie można na nim polegać.

Twój przewidujący umysł wie, że najlepiej jest być przygotowanym na prawdopodobieństwo porażki. Nie masz kryształowej kuli, ale Twój mentalny wszechświat analizuje wiele prawdopodobieństw i zmiennych, aby spróbować przewidzieć, co się wydarzy. Uwzględnienie ich pozwala działać efektywniej.

„Nigdy nie pozwól, aby przyszłość Ci przeszkadzała. Spotkasz się z nią, jeśli będziesz musiał, z tą samą bronią rozsądku, która dzisiaj uzbroi Cię przeciwko teraźniejszości”.

-Marek Aureliusz-

obraz reprezentujący umysł przewidujący
Mózg zawsze bierze pod uwagę to, co wydarzyło się wcześniej, aby przewidzieć, co może się wydarzyć.

Przewidujący umysł

Przewidujący umysł definiuje rodzaj poznania, który pozwala Ci przewidywać przyszłość. Nie działa tu żadna fantastyczna ani nadprzyrodzona zmienna, ale wyrafinowane procesy analityczne. To, co robisz, to przewidywanie jutra, mając w pamięci przeszłe doświadczenia. To jest punkt wyjścia i zmienna, która pozwala przewidzieć, co może się wydarzyć.

Wzięcie pod uwagę tej rzeczywistości jest nowością w świecie psychologii. Właściwie do niedawna uważano, że determinują nas dwa momenty doczesne: przeszłość i teraźniejszość. Wszyscy jesteśmy, w taki czy inny sposób, tym, co przydarzyło nam się wczoraj i co próbujemy zrobić tu i teraz. Jednak do tej pory przeoczono zainteresowanie naszego mózgu przyszłością.

Niemniej jednak poznanie antycypacyjne jest dla nas, jako istot ludzkich, kluczowym procesem z wielu powodów. Żyjemy w złożonych środowiskach, w których zawsze pojawiają się zagrożenia i wyzwania. Jesteśmy zmuszeni nie tylko się dostosowywać, ale także z nich korzystać. Posiadanie umysłu przewidującego ułatwia „zgadywanie” lub „przewidywanie” tego, co może się wydarzyć w określonych warunkach i pozwala nam mieć jedną lub więcej odpowiedzi w gotowości.

Mózg nie słucha, nie widzi ani nie czuje. Jednak nieustannie przewiduje, co może się z nami stać i jak powinniśmy działać.

Twój mózg jest o krok przed rzeczywistością

Kiedy słuchasz określonej piosenki lub utworu muzycznego i z jakiegoś powodu się on zatrzymuje, możesz przewidzieć, jak będzie brzmieć część dalsza. Jest tak, ponieważ Twój umysł ma konkretny wzór sekwencji i może mniej więcej wyobrazić sobie, jak się rozwinie dany utwór. To samo dzieje się z wieloma innymi rzeczywistościami lub procesami.

Na przykład kupujesz prezenty dla określonych osób, ponieważ wiesz, jak zareagują. Unikasz jazdy na niektórych trasach, ponieważ przewidujesz, że ruch może być zbyt duży i niebezpieczny. Twój mózg jest zawsze o krok przed rzeczywistością, ponieważ ma wcześniejsze informacje o jakiejś wartości. Informacje, dzięki którym wyciągasz wnioski i przewidujesz przyszłość.

Anil Seth jest brytyjskim profesorem neurologii obliczeniowej i poznawczej na Uniwersytecie Sussex. Napisał niezwykle interesującą książkę o umyśle przewidującym zatytułowaną Being You: A New Science of Consciousness. Stwierdza w nim, że mózg jest organem zamkniętym w „kostnym pojemniku”. Jest tam ciemno i organ ten nie widzi, nie słyszy ani nie czuje.

Udaje mu się jednak niemal nieustannie przeprowadzać ciągłe symulacje predykcyjne na świecie zewnętrznym. Mówi Ci, komu ufać, a komu nie. Mówi ci, kiedy zachować ostrożność, o jakie niebezpieczeństwa się martwić i jakie plany wprowadzić w życie. Jego przyszłe spekulacje ułatwiają przetrwanie.

Umysł przewidujący i zarządzająca nim maszyna neuronowa

Może cię to zaskoczyć, ale Twoje przekonania są wytworem Twojego przewidywania. Te ideologiczne zasady, które nosisz w swoim mózgu, to nic innego jak założenia dotyczące tego, co uważasz za prawdziwe. Ponadto jest to również to, co Twoim zdaniem może się wydarzyć w określonych kontekstach i sytuacjach.

Te wzorce myślowe pozwalają Ci poruszać się po świecie, zakładając, że rzeczywistość i ludzie, którzy ją tworzą, są przynajmniej do pewnego stopnia przewidywalni. Jak dobrze wiesz, często się mylisz, ale ten mechanizm jest właśnie tym, co rządzi Twoim predykcyjnym umysłem. Podobnie Twoja zdolność przewidywania prawdopodobieństw jest regulowana przez specyficzny mechanizm neuronowy.

Dr Daniel L. Schacter z Uniwersytetu Harvarda wyjaśnił w badaniu, że mózg ma złożoną sieć neuronów wyspecjalizowanych w dwóch specyficznych procesach. Są to analizowanie przeszłości (doświadczenie) i przewidywanie przyszłości. Ta sieć neuronowa łączy się z regionami, takimi jak przyśrodkowy płat skroniowy, przyśrodkowa kora przedczołowa, boczna kora skroniowa oraz tylne obszary przyśrodkowej i bocznej kory ciemieniowej.

Przewidujący umysł pozwala Ci przygotować się na jutro, pamiętając wczoraj.

Połączenia neuronowe w kobiecym mózgu symbolizujące umysł predykcyjny
Twój mózg nieustannie prognozuje, ale czasami zawodzi i te błędy pozwalają Ci kontynuować naukę.

Mózg: prawie doskonały organ

Jednak przewidujący umysł popełnia błędy. Twój mózg nie jest idealną maszyną i, jak każdy analityk prawdopodobieństw, czasami zawodzi. Podobnie jak na przykład Twoje przekonania, oczekiwania i założenia. Czy to coś złego? Wcale nie, wręcz przeciwnie.

Błędne domysły podczas przewidywania przyszłości pozwalają uczyć się na własnych rozumowaniach. To zdobyte doświadczenie. Ponadto ułatwia przechowywanie większej ilości danych, dzięki czemu można później dokonywać bardziej wydajnych wnioskowań. W końcu nikt nie jest w stanie zawsze i dokładnie przewidzieć, co się wydarzy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Seligman ME, Railton P, Baumeister RF, Sripada C. Navigating Into the Future or Driven by the Past. Perspect Psychol Sci. 2013;8(2):119-141. doi:10.1177/1745691612474317
  • Schacter, D., Addis, D. & Buckner, R. Remembering the past to imagine the future: the prospective brain. Nat Rev Neurosci 8657–661 (2007). https://doi.org/10.1038/nrn2213
  • Michael Pollan, How to Change Your Mind: What the New Science of Psychedelics Teaches Us about Consciousness, Dying, Addiction, Depression, and Transcendence (New York: Penguin Press, 2018).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.