Opóźniona gratyfikacja i kontrola impulsów

Chcesz nauczyć się technik samokontroli? Czy uważasz, że można oprzeć się pokusie? Dzisiaj nauczysz się kilku sztuczek, które pomogą Ci utrzymać dobre nawyki, aby łatwiej osiągać swoje cele. Czytaj dalej o opóźnionej gratyfikacji!
Opóźniona gratyfikacja i kontrola impulsów
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

W 1960 roku Walter Mischel, psycholog z Uniwersytetu Stanforda, przeprowadził prosty eksperyment z dziećmi. Testował ich zdolność do powstrzymywania się, skupiając się na tym, jak wygląda u nich opóźniona gratyfikacja i kontrola impulsów.

Zebrał grupę czterolatków i powiedział im, że muszą na niego poczekać sami w pokoju. Przed nimi na stole znajdowały się przekąski. Maluchy musiały czekać kilka minut, dopóki badacz nie wrócił. Jeśli w tym czasie dziecko nie zjadło przekąski, gdy badacz wracał, nagradzał je innym smakołykiem.

[umieścić]https://youtu.be/qqjRUPQ8MEQ[/umieścić]

Wiele dzieci podołało trudnemu zadaniu bycia wystawionym na coś tak kuszącego jak żelki. Powstrzymywały się i nie jadły ich tylko po to, by dostać obiecany smakołyk. Jednak inne maluchy zabierały się za cukierki zaraz po odejściu badacza. Inna grupa dzieci bardzo chciała poczekać, ale ustąpiła natychmiastowej gratyfikacji.

Eksperyment nie zakończył się w tym miejscu. Kilka lat później zespół badawczy kierowany przez psychologa BJ Casseya z Cornell University ponownie analizował kilkoro dzieci i kilkoro dorosłych (tych, którzy brali udział we wspomnianym wcześniej badaniu).

Dorosłymi uczestnikami, którzy jako dzieci pokonali pokusę, byli ci, którzy obecnie mieli lepszą pracę, wyższe wykształcenie i cieszyli się lepszymi interakcjami społecznymi. Z drugiej strony ci, którzy od razu jedli cukierki, porzucili studia i mieli gorzej płatną pracę.

Jaki wniosek można wyciągnąć z tego prostego eksperymentu? Walter Mischel wyczuwał znaczenie edukacji ludzi w opóźnionej gratyfikacji, którą większość ludzi kojarzy z samokontrolą. Zauważ, że te zadania były skomplikowane dla dzieci, ponieważ ich kora przedczołowa nie jest jeszcze rozwinięta.

Opóźniona gratyfikacja

Chociaż możesz tego nie wiedzieć, samokontrola pomaga Ci kontrolować swoje impulsy. Kiedy pracujesz nad jasnym celem, o którym wiesz, że możesz go osiągnąć, trwasz w swoich postanowieniach. Dlatego oczekujesz od siebie więcej i dużo bardziej cenisz swoje wyniki.

Dzieci mogą nauczyć się opóźniać gratyfikację. Jest to dla nich dobra praktyka. Muszą się nauczyć, że nie mogą od razu uzyskać wszystkiego, czego chcą. Dlatego powinny uczyć się, że tylko wytrwałość doprowadzi je do dobrych wyników. Siła woli nie jest czymś, z czym się rodzisz, ale, podobnie jak wiele innych umiejętności, wymaga praktyki.

Możliwość czekania i niepoddawanie się natychmiastowej gratyfikacji daje możliwość uzyskania lepszych wyników. Powinniśmy nauczyć się projektować plany, eksperymentować i ponosić porażki oraz rozwiązywać problemy. Musisz zdobyć umiejętności i narzędzia, które pozwolą Ci stawić czoła różnym sytuacjom i korzystać z wielu dostępnych zasobów.

Samokontrola to umiejętność o silnym składniku genetycznym. Możesz ją jednak poprawić za pomocą różnych narzędzi, takich jak zarządzanie uwagą i kontrola lęku.

Myśląca dziewczyna.

Jak poprawić samokontrolę?

  • Techniki rozpraszające. Spróbuj myśleć o innych rzeczach i skieruj swój umysł gdzie indziej.
  • Praca nad wyobraźnią. Wizualizuj nadchodzącą nagrodę lub to, co otrzymasz, jeśli wytrwasz. Jest to sposób na zbliżenie się do tego, co chcesz osiągnąć i pozwala Ci nie stracić swojego celu z oczu.
  • Cele krótko- i długoterminowe. Podzielenie ścieżki do osiągnięcia dużych celów na małe kroki pozwoli Ci tu i tam otrzymać małe wzmocnienia.
  • Korzyści, które otrzymujesz dzięki samokontroli. Osiągnięcie samokontroli jest ściśle związane z przyjemnymi odczuciami, że potrafisz opierać się, wytrwać i narzucać swoją wolę swoim impulsom.

Każdy może przezwyciężyć pokusę i opóźnić nagrody, aby zwiększyć samokontrolę. Oczywiście opóźniona gratyfikacja wymaga motywacji, siły woli, umiejętności i narzędzi. Ponadto musisz być pewny siebie i wiedzieć, co chcesz osiągnąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.