Kora przedczołowa: jedna z najciekawszych części mózgu

Kora przedczołowa: jedna z najciekawszych części mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2019

Kora przedczołowa jest najbardziej wyrafinowanym znakiem ewolucji naszego mózgu. Był to ostatni region mózgu, który się rozwinął (z ewolucyjnego punktu widzenia) i wykazał postęp filogenetyczny oraz pełną ontogenezę. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ jest bardzo pomarszczona, z wieloma fałdami i znajduje się w obszarze najbliższym naszej twarzy, gdzie zachodzą wszystkie nasze najbardziej złożone procesy umysłowe i poznawcze.

Jednym z celów neuropsychologii jest zrozumienie złożonego związku między naszym mózgiem a naszym zachowaniem. Nie będzie więc zaskoczeniem, że kora przedczołowa jest jedną z najciekawszych części mózgu. Ale jest także jedną z najważniejszych dla zrozumienia naszej zdolności do abstrakcyjnej myśli i naszej samoświadomości. Innymi słowy, struktura mózgu sprawia, że naprawdę jesteśmy ludźmi.

Kora przedczołowa jest obszarem naszego mózgu związanym z planowaniem poznawczo złożonych zachowań i wyrazem naszej osobowości.

Naukowcy nazywają te wyrafinowane zadania, które dzieją się w korze przedczołowej “funkcjami wykonawczymi”. Wynika to z bardzo konkretnego powodu: ta część mózgu pomaga odróżnić dobro od zła. Jest to część, która pomaga ocenić środowisko i przejąć kontrolę nad własnymi myślami.

kora przedczołowa

Kora przedczołowa: ostatni obszar naszego mózgu, który się rozwija

Rodzice często skarżą się, jak ciężko jest zrozumieć pewne rzeczy ich nastoletnim dzieciom. Nie mogą kontrolować swoich impulsów i nie zastanawiają się wystarczająco, zanim zaczną działać. Narzekają, nie zdając sobie sprawy, że kora przedczołowa nadal się rozwija, dopóki nie osiągniesz 20-25 lat.

To prawda, że ​​nastoletnie dzieci mogą wydawać się “młodymi” dorosłymi. Ale warto pamiętać, że ich mózgi są wciąż bardzo niedojrzałe. W rzeczywistości ludzki mózg dojrzewa od szyi w górę. Oznacza to, że kora przedczołowa jest ostatnim obszarem, który rozpoczyna swój rozwój. Do późna nie rozwijamy najbardziej wyrafinowanych i cennych umiejętności, jakie ma nasz gatunek.

To nie znaczy, że dzieci i nastolatki nie mogą podejmować decyzji, dopóki nie osiągną dwudziestu lat. Robią to, a czasami nawet robią to dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że z roku na rok rozwijają się coraz bardziej złożone umiejętności. Im więcej bodźców, wyzwań, wsparcia i szans, jakie dajesz tej ewolucji poznawczej, tym lepszy końcowy wynik.

Dlatego zawsze powinieneś starać się porozumiewać z dziećmi w tym wieku. Koniec końców wszystko czego potrzebują to czas, cierpliwość, zrozumienie i dobra rada.

mózg chłopca - kora przedczołowa

Części kory przedczołowej

Kora przedczołowa jest naszym wyrafinowanym centrum kontrolnym. Jest to niezwykle złożony region z połączeniami z kilkoma innymi regionami mózgu. Struktury takie jak hipokamp, ​​wzgórze i inne płaty mają z nim bezpośrednią linię komunikacyjną Te kanały to miejsce, w którym stale wysyłamy i odbieramy informacje.

Teraz przyjrzymy się, jak podzielona jest kora przedczołowa:

  • Kora okołooczodołowa. Dotyczy to naszych zachowań społecznych i podejmowania decyzji.
  • Kora grzbietowo-boczna. Jest to absolutnie niezbędna część ludzkości. Daje nam to możliwość planowania, wyznaczania celów, zapamiętywania i refleksji… Neuronaukowcy wierzyli nawet, że właśnie tam żyje nasza świadomość.
  • Kora brzuszno-przyśrodkowa. Ta część dotyczy naszej percepcji i ekspresji naszych emocji.

Co robi kora przedczołowa?

Kilka lat temu naukowcy z University of Missouri wyjaśnili, dlaczego nasza kora przedczołowa jest znacznie większa niż kora przedczołowa innych gatunków na Ziemi. Według nich stało się tak z powodu presji demograficznej. Innymi słowy, im więcej osób weszło w nasz światopogląd, tym lepsi staliśmy się w interakcji i komunikacji.

Wszystko to, całe to społeczne, poznawcze i emocjonalne doświadczenie, doprowadziło do bardziej rozwiniętej kory przedczołowej. Teraz pokażemy ci, co dokładnie robi ta specjalna część naszego mózgu.

  • Koordynuje i dostosowuje nasze zachowania społeczne.
  • Pomaga w kontrolowaniu impulsu i przetwarzaniu emocji.
  • Jest to obszar, w którym zachodzi wiele procesów związanych z naszą osobowością. Rzeczy takie jak bycie bardziej nieśmiałym, odważniejszym, bardziej otwartym na doświadczenia etc…
  • Motywacja, znajdowanie emocji i energii do osiągnięcia celu, te rzeczy również pochodzą z kory przedczołowej.
  • Pomaga nam skupić naszą uwagę, organizować złożone informacje i planować.
  • Tutaj też żyje nasza pamięć robocza. Dotyczy to wszystkich umiejętności kognitywnych, których używamy do zatrzymywania informacji, kiedy doświadczamy lub kiedy robimy nowe rzeczy.
kobieta mózg

Biorąc pod uwagę, jak ważne są wszystkie te funkcje, prawdopodobnie można się domyślić jak straszne jest uszkodzenie kory przedczołowej mózgu. Ludzie, którzy przeszli przez uraz mózgu, degradację neuronów lub problemy rozwojowe w tym obszarze, mają zwykle problemy z kontrolowaniem swoich zachowań, planowaniem, podejmowaniem decyzji, tworzeniem rzeczy itd…

Mają także tendencję do myślenia liniowego i często przejawiają zachowania aspołeczne. Są to delikatne, złożone sytuacje, które jeszcze bardziej świadczą o tym, jak ważna jest ta część naszego mózgu dla tego jak istniejemy jako ludzie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.