Trzy etapy wykorzystywania dzieci, których nigdy nie należy ignorować

Ważne jest, aby najmłodsi członkowie społeczeństwa znali niebezpieczeństwa, na jakie narażają się w Internecie, jeśli nieodpowiedzialnie wykorzystują technologię. Jednym z zagrożeń jest to, że stają się ofiarami uwodzenia.
Trzy etapy wykorzystywania dzieci, których nigdy nie należy ignorować

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2022

Różne etapy wykorzystywania dzieci wyjaśniają i opisują molestowanie, jakiego osoba dorosła dopuszcza się na nieletnich za pomocą technologii. Niektórzy dorośli wykorzystują na przykład media społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram, aby nękać młodych użytkowników. Dzięki łatwości, z jaką mogą zakamuflować swoją tożsamość lub zafałszować ją zgodnie z zainteresowaniami swoich ofiar, dorośli ci kontaktują się z nieletnimi w celu wykorzystania ich seksualnie.

Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrii (AEPED) nie tylko szczegółowo zajmuje się tego rodzaju nękaniem w mediach społecznościowych, ale także wskazuje konkretne etapy wykorzystywania dzieci, których nie należy ignorować. Dlatego też ważne jest, aby rodzice edukowali swoje dzieci w zakresie prawidłowego korzystania z technologii i zarządzania czasem, jaki dzieci spędzają w Internecie lub w mediach społecznościowych. Jest to absolutnie krytyczne.

W idealnym przypadku w rodzinnie powinna istnieć dobra komunikacja, aby nieletni mogli otwarcie rozmawiać o każdym rodzaju nękania lub konkretnej osobie, którą mogli spotkać w świecie internetu. Nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy młodzi ludzie są nastolatkami. Warto jednak podjąć wysiłek, jeśli pozwoli to uniknąć wykorzystywania ich w Internecie.

przestraszona dziewczynka

Etapy wykorzystywania dzieci

1. Etap przyjaźni, klucz do zdobycia ważnych informacji

Pierwszym etapem molestowania jest przyjaźń. Ukrywając się za fałszywym profilem, pedofil próbuje nawiązać przyjaźń z nieletnim.

Według AEPED stalkerami są zazwyczaj żonaci mężczyźni, którzy wykorzystują niewinność i zaufanie młodych ludzi, aby ich uwieść. Zazwyczaj nie mówią o swoim wieku, więc nieletni nie wiedzą, jak dużo są starsi i zaczynają z nimi rozmawiać. Czasami, jeśli zdecydują się ujawnić swój wiek, jest to przejaw pewności siebie. To kolejny krok naprzód w ich działaniu.

Na tym etapie napastnik zna gusta młodych ludzi i miejsca, do których zazwyczaj się udają. Jednocześnie są w stanie określić ich słabe punkty. Przygotowuje sobie grunt, aby w przyszłości wykorzystywać wszystkie informacje, które przekazuje mu małoletni, do manipulowania nim. Ponadto napastnik mówi nieletniemu, aby nic nie wspominał swoim rodzicom, ponieważ oni tego nie zrozumieją. Dlatego komunikacja w rodzinie jest tak ważna – zapobiega takiej sytuacji.

„Wykorzystywanie nieletnich stało się częstsze w ostatnich latach”.

-ABC-

2. Etap związku, osobiste i intymne wyznania

Drugi etap molestowania posuwa się jeszcze dalej. Napastnik zaczyna się zwierzać ofierze, a nawet wysyłać swoje zdjęcia. Mogą użyć do tego wymówki i, na przykład, zapytać nieletniego, czy pasują do niego jego nowe ubrania. Ma to na celu zdobycie zaufania ofiary, aby ta odwzajemniła się swoim zdjęciem. Niedługo później dochodzi do takiej sytuacji.

To naprawdę ważny etap, ponieważ wtedy nieletni zaczynają wierzyć, że osoba po drugiej stronie ekranu jest naprawdę ich przyjacielem. W konsekwencji zaczną dzielić się większą ilością informacji o sobie, takich jak ich gusta, preferencje i hobby. Jest to przedostatni etap, przed ostatecznym, zawierającym element seksualny.

Agresor w końcu przejmuje kontrolę emocjonalną nad nieletnim i przechodzi do szantażu w celach seksualnych”.

-El Pais-

3. Etap ze zbliżeniem seksualnym: początki manipulacji

To ostatni z etapów molestowania i jest on najdelikatniejszy. Napastnik zaczyna prosić nieletniego o zdjęcia, a nawet filmy przedstawiające jego nagie ciało w pozycjach seksualnych. Ten materiał pomaga im manipulować młodym człowiekiem, aby ten nic nikomu nie mówił. Ofiary zawsze powinny wiedzieć, że są chronione. Prawo jest przeciwko takim praktykom. Co więcej, tego typu zachowania są przestępstwem.

Rozmowa z dziećmi od najmłodszych lat i edukowanie ich w zakresie odpowiedzialnego korzystania z technologii ma kluczowe znaczenie. Osoby niepełnoletnie powinny także wiedzieć, że są chronione przez prawo i że w każdej chwili mogą porozmawiać z rodzicami i wyjaśnić, co się dzieje.

Teraz, gdy nieletni mają dostęp do Internetu, muszą wiedzieć, na jakie ryzyko mogą się narazić. Wiedza o nieprzyjmowaniu zaproszeń od nieznajomych, a tym bardziej z fałszywych profili lub tych bez zdjęć, jest niezbędna, aby uniknąć molestowania.

Smutny rodzic martwiący się o pielęgnację dziecka.

 

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.