Carlo Rovelli, włoski fizyk teoretyczny

Najciekawsze w Carlo Rovelli jest zdumienie i ciekawość, z jaką podchodzi do niektórych zagadek. Dzięki temu stał się jednym z najpoczytniejszych współczesnych naukowców na świecie.
Carlo Rovelli, włoski fizyk teoretyczny
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Chociaż porównywanie ludzi do siebie jest okropne, niektórzy uważają, że Carlo Rovelli i Stephen Hawking byli do siebie podobni. Oboje studiowali fizykę, stali się popularyzatorami nauki i są raczej klarownymi i inspirującymi współczesnymi umysłami.

Jedną z charakterystycznych cech Carlo Rovelli jest zbudowany przez niego pomost między wiedzą z zakresu fizyki a poetyką literacką. Jego książki to przestrzeń, w której nauka miesza się z tekstem. Ponadto, wysunął kilka prowokacyjnych i fascynujących hipotez z dziedziny fizyki kwantowej, którą się zajmował.

Od pewnego czasu fizyka stała się dziedziną pełną niespodzianek i fantastycznych obrazów. Carlo Rovelli jest jednym z tych fizyków, którzy zadziwiają swoimi odkryciami na temat działania materii i wszechświata.

Podobnie jak Stephen Hawking, Rovelli poświęca większość swoich badań zjawisku, które wciąż pozostaje tajemnicą: czasowi.

„Jesteśmy stworzeni z tego samego gwiezdnego pyłu, z którego zrobione są wszystkie inne rzeczy, a kiedy zanurzamy się w cierpieniu lub gdy doświadczamy intensywnej radości, nie jesteśmy niczym innym, jak tylko tym, czym nie możemy nic poradzić na to, że jesteśmy: część naszego świata”.

-Carlo Rovelli-

Nieskończona spirala.

Kim jest Carlo Rovelli?

Przede wszystkim Carlo Rovelli sprawił, że tysiące, a może miliony ludzi pokochały fizykę. Jego książki „Siedem krótkich lekcji fizyki” i „Porządek czasu” są napisane w tak dobry i przystępny sposób, że wielu ludzi zastanawia się, dlaczego nikt nie wyjaśnił tego w ten sposób w szkole.

Rovelli dorastał w Weronie we Włoszech, ale mieszkał także w Stanach Zjednoczonych i Francji. Jest jednym z twórców teorii pętli kwantowej grawitacji. Ponadto jego prace są teraz dostępne w ponad 30 językach, a naukowcy i poeci równie chętnie z nich korzystają.

Carlo pisze także o historii i filozofii nauki. Jest krytycznym myślicielem, który dwukrotnie trafił do więzienia, gdy był młodszy. Raz z powodu swoich kontrowersyjnych poglądów, a drugi za odmowę odbycia służby wojskowej we Włoszech. W jednym z wielu wywiadów powiedział, że kiedyś marzył o byciu bezdomnym.

Czas: tajemnicza substancja

Carlo Rovelli dogłębnie przeanalizował zjawisko, jakim jest czas. Swoje prezentacje zwykle rozpoczyna od najpopularniejszej i najbardziej rozpowszechnionej zachodniej koncepcji czasu: linearności. Używa nawet liny, aby to wyjaśnić. Potem zaczyna dodawać kolejne koraliki: jeden koralik oznacza obecny dzień, drugi to symbol zeszłego miesiąca, kolejny zeszłego roku i tak dalej.

Później robi to samo z kolejną linią, ale tym razem mówi o przyszłości: jeden koralik oznacza jutro, kolejny przyszły miesiąc, następny to dzień jego śmierci, kolejny to czas po jego śmierci i tak dalej. W ten sposób Newton pojmował czas: jako ciągłą linię, z którą jednocześnie płynęli ludzie.

Potem na arenie nauki pojawił się Einstein i wszystko się zmieniło. Aby zobrazować swój pogląd, Rovelli zaczął wieszać na linach materiałowe szmatki, mówiąc, że tak wygląda czas. Nie jest to linia ani lina, ale powierzchnia, która nie jest płaska; jest zakrzywiona i ma dziury. Tak więc nie ma czegoś takiego jak czas jako taki, tylko czasoprzestrzeń.

Według niego czas płynie wolniej niżej na zakręcie. Z kolei szybciej mija w obszarach wybrzuszonych lub znajdujących się „powyżej”. Wreszcie czas w otworach płynie dość szybko, ale na krawędziach zachowuje się odwrotnie. W ten sposób czas płynie „skokowo” w świecie nieskończenie małych cząsteczek.

W tym momencie nauk Rovelli zwykle pyta: „Która godzina?” Jego odpowiedź brzmi: „Nie wiemy”.

[umieścić]https://youtu.be/xeHHjGKwZWM[/umieścić]

Fizyk i myśliciel

Jak wyjaśniliśmy powyżej, Carlo Rovelli jest autorem „teorii pętli kwantowej grawitacji”. Jego celem jest osiągnięcie syntezy teorii względności i mechaniki kwantowej. Są to dwa wielkie objawienia fizyki ostatniego stulecia.

Kolejnym aspektem Rovelliego jest jego podejście do filozofii nauki. Odnosi się także do myśli religijnej z perspektywy tego, jak często ta dziedzina wydaje się przeciwstawiać nauce.

W związku z tym wskazuje, że nie ma prawdziwej sprzeczności między trzymaniem się nauki a wiarą, że boski byt stworzył wszechświat. Zwłaszcza, że moment ten pozostaje tajemnicą, a nauka daleka jest od jej rozszyfrowania.

Prawdziwą sprzecznością jest postawa religii i nauki wobec prawdy. Wierzący twierdzą, że znają absolutną prawdę o rzeczywistości. Z kolei nauka jest odwiecznym pytaniem i zaczyna się od idei całkowitej ignorancji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rovelli, C. (2003). Loop quantum gravity. Quantum Gravity, Physics World.

  • Rovelli, C. (2018). El orden del tiempo. (Vol. 518). Anagrama.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.