Omega-3: najlepszy ochroniarz mózgu

Omega-3: najlepszy ochroniarz mózgu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają pracę mózgu, zapobiegają depresji i chronią przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i stanem zapalnym. To ważna informacja, ponieważ współcześnie często zapominamy zawrzeć w naszej diecie Omega-3.

Interesującym faktem jest to, że prawie 8% naszego mózgu składa się z kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Ta substancja pełni ważne funkcje w strukturach neuronalnych. Ponadto badania wykazały, że omega-3 jest składnikiem niezbędnym dla optymalnego rozwoju płodu. Stosowanie diety bogatej w ten związek podczas ciąży pozytywnie wpływa na inteligencję i zwiększa zdolności poznawcze.

Niedobór kwasu omega-3 podczas rozwoju płodu wiąże się z pogorszeniem rozwoju mózgu i dysfunkcją neurokognitywną.

Fakt, że nasz mózg potrzebuje tego rodzaju wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie jest przypadkiem. Wiemy na przykład, że największy ewolucyjny „skok” w rozwoju naszego mózgu nastąpił około 200 000 lat temu.

Na wielu stanowiskach archeologicznych odkryto, że właśnie wtedy nasi przodkowie zaczęli żyć w pobliżu rzek lub morza, gdzie mogli łowić ryby. Ich dieta bogata w ryby, skorupiaki i płazy dostarczała więcej energii i lepszych składników odżywczych, co zoptymalizowało rozwój mózgu.

Eksperci twierdzą, że składnik ten jest kluczowym składnikiem odżywczym, który powinien być częścią naszej diety „od kołyski aż po grób”. Nawet nasze babcie, strażniczki ludowej mądrości, zawsze każą nam jeść więcej ryb. I mają rację, ale jest jeden mały szczegół, którego nasze drogie babcie mogą nie być świadome.

Dziś nasze oceany i morza są coraz bardziej zanieczyszczone. Oznacza to, że wiele tłustych ryb, które kiedyś były bardzo zdrowe, obecnie zawiera wysoki poziom rtęci i dioksyn. Dobrą wiadomością jest to, że ten kwas tłuszczowy znajduje się w innych produktach spożywczych, takich jak orzechy, nasiona i warzywa. Jeśli zaczniemy jeść więcej tych pokarmów, nasz mózg na pewno nam podziękuje.

Produkty zawierające omega-3

Omega-3 wzmacnia i ożywia mózg

Badania nad wpływem omega-3 na nasz mózg dały bardzo pozytywne wyniki. W testach laboratoryjnych naukowcy odkryli, że myszy, które otrzymywały suplementy omega-3 wykazywały lepszą plastyczność mózgu. Odkryto również wyższy poziom synaps między komórkami nerwowymi, a także lepszą łączność.

Naukowcy przeprowadzili także interesującą pracę, w której dowiedli, że te kwasy tłuszczowe zmniejszają objawy depresji i utraty pamięci.

Do tej pory ten składnik odżywczy był znany ze swoich zdrowotnych korzyści sercowo-naczyniowych. To spowodowało, że na rynku doszło do eksplozji wszelkiego rodzaju suplementów diety, które obiecują zapobiegać kardiomiopatii niedokrwiennej. Niemniej dietetycy doradzają, że mimo to najlepszym wyborem jest zdrowa dieta. Mówią, że powinniśmy polegać na naturalnych źródłach kwasów omega-3.

Zdrowa dieta ma wiele zalet, o których powinniśmy wiedzieć:

  • Trzymanie się diety bogatej w omega-3 nie tylko wspiera nasze serce. Naukowcy odkryli, że chociaż nie przynosi to korzyści pacjentom z chorobą Alzheimera, może pomóc osobom z łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych.
  • Innymi słowy, omega-3 ochrania mózg. Nie jest to lek, ale jeśli zażywamy odpowiednie dawki przez całe życie, nasz mózg łatwiej zachowuje sprawność mimo upływu lat.
Mężczyzna chory na chorobę Alheimera
  • Wiemy, że omega-3 poprawia pamięć krótkotrwałą, pamięć werbalną, uwagę i szybkość, z jaką przetwarzamy informacje.
  • Kolejną interesującą kwestią jest to, że omega-3 wpływa na nasz nastrój. Omega-3 jest w stanie zmniejszyć (nie wyleczyć) objawy depresji z jednego konkretnego powodu. Ten rodzaj kwasu tłuszczowego ułatwia transport serotoniny w całym ciele. To nie to samo, co fluoksetyna (Prozac), ale dba o odpowiednie chemiczne procesy istotne dla maksymalnego zdrowia.

Ciekawość, relacje i dobre odżywianie są ważne dla zdrowia mózgu

Jest wiele czynników poprawiających kondycję mózgu, zapewniających dobrą pamięć i umiejętność uczenia się nowych rzeczy. Nauka języka, gra na instrumencie lub zwiększenie liczby książek, które czytamy w ciągu miesiąca, nie wystarcza. Ważne są również takie czynniki, jak dobre zarządzanie stresem czy utrzymywanie znaczących i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.

Oprócz tych czynników, jest jeszcze jeden istotny aspekt niezbędny dla zdrowia mózgu: nasza dieta. Nasza nowoczesna dieta oraz rodzaj warzyw, owoców i olejów, które trafiają do supermarketów nie zawsze są tak zdrowe, jak byśmy tego chcieli. Dobre odżywianie wymaga wysiłku, woli i odrobiny mądrości.

Suplementy z apteki nie wystarczą, aby nadrobić niedobór omega-3. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie prawdziwej żywności bogatej w kwasy tłuszczowe omega-3, a najlepiej produktów organicznych.

Nasiona i oleje z omega-3

Oto lista łatwodostępnych produktów bogatych w omega-3:

  • Olej lniany
  • Nasiona chia
  • Siemię lniane
  • Pestki dyni
  • Olej z kryla
  • Oliwa z oliwek
  • Łosoś
  • Ostrygi
  • Krab
  • Sardynki
  • Dorsz
  • Orzechy
  • Brokuły
  • Szpinak
  • Tofu

Zdrowy mózg, dobra pamięć i pozytywny stan umysłu zależy nie tylko od naszego nastawienia. Zależy również od tego, jak dbamy o siebie i o to, co jemy. Zainwestujmy trochę więcej wysiłku w nasze zdrowie i szczęście.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.