Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka

Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2017

Światowej klasy specjalistka w dziedzinie świadomości związanej z odżywianiem się, Irlandka Suzanne Powell stara się wpajać nam wszystkim wiedzę na temat tego, że jedzenie nie jest tylko jednym ze standardowych codziennych procesów.

Tak naprawdę dla każdej osoby proces ten powinien wyglądać nieco inaczej i być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. W swojej książce pod tytułem „Świadome jedzenie” (oryg. Conscious Nutrition) Suzanne twierdzi, że pod tym pojęciem kryje się wiedza na temat tego, co jeść, jak jeść prawidłowo, a także kiedy jeść, a kiedy nie.

Na pozór informacje te wydają się być wręcz trywialne. Po przeczytaniu tej książki można jednak dojść do wniosku, że należałoby poważnie zastanowić się nad zmianą własnych nawyków żywieniowych.

Oczywiście nie każdy ma dostęp do tej pasjonującej lektury, dlatego też postaramy się Wam dziś naświetlić najważniejsze zasady, o jakich należy pamiętać. Zapraszamy do lektury!

Z czego powinno składać się nasze codzienne jedzenie?

“Nie możesz sprawnie myśleć, gorąco kochać, dobrze sypiać,
jeśli nie odżywiasz się prawidłowo.”
-Virginia Woolf-

Ogólnie rzecz biorąc w dzisiejszych czasach przeważająca większość ludzi prowadzi zdecydowanie siedzący tryb życia.

Wiąże się to z tym, że nie zapewniamy sobie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej czy też mamy skłonność do zbyt szybkiego jedzenia (jak często zdarza Ci się „wrzucić” coś na szybko, żeby zaspokoić głód?).

Inną kwestią jest to, że nie przestrzegamy praktycznie żadnych zasad naszej zdrowej diety. Często także nie mamy świadomości na temat tego, co jemy i jak nasze ciało zabiera się za trawienie spożywanych przez nas produktów żywnościowych.

Dlatego też niezwykle istotną kwestią jest to, aby poznać absolutne podstawy tego, jak działa nasz organizm. Musimy wiedzieć, ile tlenu potrzebujemy. Musimy mieć świadomość tego, czym jest zakwaszenie organizmu i jak zachować prawidłowy poziom pH.

Godnych uwagi jest również wiele innych czynników. Warto więc poświęcić czas na przyswojenie sobie podstawowej wiedzy na ich temat.

Produkty spożywcze

Kwasy i zasady

Ciało ludzkie uzyskuje niezbędny mu tlen dzięki procesowi oddychania. Atmosfera dostarcza nam niewyczerpane zapasy tak potrzebnego tlenu w powietrzu, którym oddychamy.

Ponieważ jednak nasze własne rezerwy tlenu w organizmie tak naprawdę nie istnieją (wystarczają średnio na około dwie minuty), musimy ciągle dostarczać nowe ilości tego gazu do płuc.

Ludzie dorośli oddychają od dwunastu do dwudziestu razy na minutę. Noworodki natomiast robią to z częstotliwością od czterdziestu do sześćdziesięciu razy na minutę. Związek między kwasami i zasadami w ludzkim organizmie (i nie tylko) mierzy się przy użyciu skali pH (aktywności jonów hydroniowych).

W skali tej wartość 0 oznacza bardzo kwaśne środowisko, 14 silnie zasadowe, a 7 oznacza odczyn doskonale obojętny. Ludzka krew powinna utrzymywać swoje pH w zakresie od 7,40 do 7,45, co oznacza lekko zasadowy jej odczyn.

Warto jednak mieć świadomość, że nasze jedzenie może mieć dość wyraźny wpływ na poziom zasadowości krwi, co przekłada się także na odczyn całego organizmu.

Żywność, a zakwaszenie?

Jednym z głównych czynników wpływających na zakwaszenie naszego organizmu jest po prostu jedzenie. Produkty żywnościowe, które wpływają na zwiększenie odczynu kwasowego krwi mogą powodować różnego rodzaju choroby. Oznacza to, że zalecane jest ich unikanie w jak największym stopniu.

Oto niektóre przykłady produktów spożywczych, które mają negatywny wpływ na odczyn naszej krwi zwiększając jej zakwaszenie. Są to między innymi cukier rafinowany i jego produkty pochodne, alkohol, tytoń, wszystkie produkty zawierające barwniki i konserwanty, a także wiele innych.

Wśród produktów spożywczych, które pomagają utrzymać niewielki odczyn zasadowy pH krwi znajdują się na przykład surowe owoce i warzywa, orzechy i nasiona, rośliny zielone (aloes, algi, wodorosty) itp.

Prawidłowy sposób odżywiania

Aby czerpać korzyści z prawidłowego odżywiania się, należy mieć także świadomość tego, w jaki sposób powinniśmy spożywać nasze jedzenie.

Ważne jest, aby nie tylko znać różnice dzielące jedzenie surowe i po poddaniu obróbce termicznej. Powinniśmy również wiedzieć, jak należy prawidłowo łączyć różnego rodzaju produkty spożywcze.

Suzanne Powell utrzymuje, że sposób w jaki jemy jest równie ważny zarówno w naszym życiu codziennym życiu, jak i podczas choroby. Właściwa kombinacja poszczególnych składników pokarmowych może pomóc nam lepiej trawić i znacząco poprawić ogólne samopoczucie.

Sałatka

Wspomniana autorka stwierdza jednoznacznie, że jeśli połączymy białko ze skrobią, nie będziemy w stanie szybko i sprawnie strawić pokarmu. Wynika to z tego, że każda z tych dwóch grup produktów spożywczych wymaga specyficznego środowiska umożliwiającego prawidłowe jej trawienie.

Białko rozpuszcza się najlepiej w środowisku kwaśnym, podczas gdy węglowodany potrzebują bardziej zasadowego odczynu. Nasze organizmy dysponują różnymi enzymami, które są produkowane w zależności od produktów spożywczych, które właśnie jemy (a ściślej rzecz biorąc przeżuwamy).

Kiedy mieszamy ze sobą pokarmy, które nie łączą się zbyt dobrze ze sobą, jak na przykład ryż i sałatka warzywna z sosem cytrynowym lub octem, to wtedy nasz proces trawienia staje się znacznie trudniejszy do przeprowadzenia, a w przypadkach wyjątkowych może to nawet zaszkodzić naszemu żołądkowi.

Jaka jest najlepsza pora na jedzenie?

Różne rodzaje żywności powinny być łączone ze sobą nie tylko w prawidłowy sposób, ale także spożywane o odpowiedniej porze dnia. Ważne jest również branie pod uwagę jaką akurat mamy porę roku. Należy w związku z tym jeść owoce i warzywa odpowiadające temu właśnie okresowi.

Wynika to z faktu, że dzięki obecnemu rozwoju technologii i transportu nawet przez cały rok mamy do czynienia z prawie wszystkimi owocami i warzywami. Jednak spożywanie ich w niewłaściwych porach roku powoduje, że są one traktowane przez nasz organizm jako „sztuczne” jedzenie.

Zdrowe śniadanie

Z rana powinieneś wzbogacić swoje jedzenie o owoce, które naturalnie występują w tym okresie roku. Połącz je z jogurtem i muesli, dzięki czemu uzyskasz doskonałe śniadanie. W porze lunchu najlepiej jest jeść sałatki i produkty spożywcze bogate w węglowodany, a także warzywa i owoce sezonowe.

Na kolację należy połączyć sałatkę warzywną z mięsem lub rybą (ogólnie rzecz biorąc białkiem pochodzenia zwierzęcego). Jeśli między posiłkami nachodzi Cię pokusa przekąszenia czegoś, najlepiej w takim wypadku sprawdzi się zdrowe jedzenie, jak na przykład orzechy, zielona herbata, jogurt, itp.

Wiedza na temat tego, co jeść, kiedy jeść i jak jeść pomoże nam właściwie trawić i metabolizować spożywane jedzenie. Ostatecznie chodzi przecież o to, aby być w pełni świadomym tego, co jemy.

Umiejętność łączenia ze sobą różnych produktów spożywczych pozwoli Ci zapewnić maksymalne korzyści dla zdrowia i ułatwić pracę Twojemu organizmowi.

Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości lub dostrzeżenia u siebie jakichkolwiek dolegliwości, należy zawsze skonsultować się ze specjalistą – dietetykiem lub gastrologiem.

Zasady prawidłowego i zdrowego żywienia to jedno, ale specyficzna dieta wymagana w przypadku niektórych chorób układu pokarmowego lub innych schorzeń to zupełnie inna kwestia.

“Mądry człowiek uważa, że zdrowie jest największym błogosławieństwem każdego człowieka.
Niech jedzenie będzie Twoim lekarstwem.”
Hipokrates


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.