Serotonina - czy wiesz, jak wpływa na Twoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2019

Serotonina to substancja chemiczna, którą wytwarzają nasze neurony (komórki nerwowe) aby się ze sobą porozumiewać. Stanowi ona neuroprzekaźnik, który znajduje się w różnych częściach naszego ośrodkowego układu nerwowego.

Przez niektórych badaczy uważana jest za hormon szczęścia, stanowi substancję uspokajającą i wykazującą działanie antydepresyjne. Ma zatem bezpośredni związek z naszym samopoczuciem.

Wśród licznych funkcji, jakie pełni serotonina, wymienić by można chociażby fakt, że reguluje i równoważy apetyt, poprzez wzmacnianie uczucia sytości. Jest ona również odpowiedzialna za regulację cyklu snu. Nierównowaga w poziomie tej substancji w naszym organizmie może skutkować bezsennością.

Jest ona również bardzo ważna w naszym życiu seksualnym. Gdy jej poziom w naszym organizmie jest nieco podniesiony, mamy większą ochotę na seks. Z drugiej strony, jeśli poziom serotoniny jest niski, możemy mieć znacznie zmniejszony popęd płciowy.

Serotonina ponadto wpływa na uczucie złości, na występowanie agresji, regulację naszego nastroju, temperaturę ciała oraz na tolerancję na ból.

Serotonina to obiektywna miara naszego samopoczucia

Serotonina – w jaki sposób wpływa na nasze ciało?

Jeżeli znajduje się w odpowiednim stężeniu, serotonina wywołuje w naszym ciele uczucie przyjemności i dobrobytu. Z drugiej strony, gdy jej poziom spada, z powodu złego odżywiania się bądź przedłużających się okresów stresu, wiąże się ją z epizodami niepokoju i stanów lękowych.

Jedną z najważniejszych funkcji serotoniny jest to, że reguluje temperaturę naszego ciała. Różnica już tylko kilku stopni Celsjusza w naszej temperaturze może bowiem spowodować masywną śmierć dużych grup tkanek ciała.

Ma też ważną funkcję w dbaniu o zdrowie naszych kości. Osoby, które przyjmują środki antydepresyjne (inhibitory przechwytywania serotoniny) mogą z czasem cierpieć na zmniejszenie gęstości kości.

W dzieciństwie, serotonina reguluje uwalnianie hormonów, takich jak hormony wzrostu. Zmiany w poziomie tej substancji wiążą się z zaburzeniami umysłowymi takimi jak schizofrenia czy też dziecięcy autyzm.

“Ciało ludzkie powinno być w idealnych warunkach. Jeżeli ciało niszczeje, niszczeje też gra w szachy. Nie można bowiem oddzielić od siebie ciała i umysłu”
~ -Bobby Fisher- ~

Hormon przyjemności i dobrego samopoczucia

Badania na temat subiektywnie pojętego dobrego samopoczucia wykazały pewną cenną informację na temat źródła osobistego szczęścia. Odkrycia dokonano w kwestii tego, jak osoby wykazują mniejszą lub większą tendencję do tego, by być szczęśliwymi.

Okazuje się, że gdybyśmy zrobili tort zawierający wszystkie czynniki uczestniczące w uczuciu szczęścia i podzielili go na 100 kawałków, 50 z nich odpowiadałoby uwarunkowaniom genetycznym. 

Konkretnie ujmując, odpowiedzialny za nasze szczęście jest gen transportujący serotoninę, gen 5-HTTLPR. Autor badań, Jan-Emmanuel De Neve, który wyeksponował i podkreślił znaczenie tego genu, informuje nas, iż nie można przyjmować za fakt, że tylko jeden gen decyduje o naszym szczęściu.

De Neve zaznaczył, że nie jest jeszcze dokładnie zbadane, w jaki sposób gen ten wpływa na nasz mózg. Wie już jednak i jest pewien, że odpowiedni jego poziom w naszym ciele podnosi predyspozycje do odczuwania szczęścia.

“Szczęście nie zależy od osiągnięć czy idealnej sytuacji, ale od naszego zdrowia psychicznego”
~ -Rafael Santandreu- ~

Szukasz szczęścia? Podnieś poziom serotoniny

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego uczucia szczęścia jest podniesienie poziomu serotoniny w sposób naturalny. Doskonałym sposobem jest między innymi wykonywanie relaksujących ćwiczeń. Pomoże nam to usunąć stres, dobrze spać i czuć się wypoczętym.

Ćwiczenia relaksujące polegają na odprężaniu poszczególnych części ciała poprzez napinanie i rozluźnianie mięśni. Są doskonałe zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

Serotonina w naszym ciele zwiększa się również wtedy, gdy wykonujemy coś, co lubimy i co sprawia nam przyjemność. Poprawia nam to humor. Hormon ten wyrównuje się też, gdy mamy kontakt z promieniami słonecznymi i dbamy o zdrową rutynę snu. Ma to bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie.

Jeżeli chcesz się cieszyć życiem skąpanym w serotoninie, będziesz musiał zaprzestać nadużywania alkoholu, cukru oraz białej, przetworzonej mąki. Szkodliwe są również napoje energetyzujące z kofeiną oraz pewne lekarstwa.

Należy również zaznaczyć, że czynniki genetyczne mają wpływ na poziom serotoniny w naszym organizmie. Może to wyjaśniać, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na pewne zaburzenia niż inne.

“Szczęście to kwestia wewnętrzna, dlatego nie zależy od tego, co mamy, lecz kim jesteśmy”
~ -Henry Van Dyke- ~

Odnośniki:

De Neve, J. E. (2011). “Polimorfizm funkcjonalny (5-HTTLPR) w genie transportującym serotoninę jest powiązany z subiektywnym odczuciem szczęścia: dowody pochodzą z próbek zaprezentowanych w USA na skalę krajową.” Journal of human genetics, 56(6), 456-459.

Guadarrama, L., Escobar, A., & Zhang, L. (2006). Neurochemiczne i neuroanatomiczne podstawy depresji. Rev Fac Med UNAM, 49(2), 66-72.

Minkov, M., & Bond, M. H. (2016). Składnikiem genetycznym stanowiącym uzupełnienie różnic rasowych i narodowych jest szczęście. Journal of Happiness Studies, 1-20.

Peiró, S., Cervera, P., & Bernal-Delgado, E. (2005). Inhibitory selektywnego przechwytywania serotoniny u dzieci: “wysypka”, która wskazuje na ważne niedopatrzenia w bezpieczeństwie leku. Gaceta Sanitaria, 19(5), 401-406.