Nie żałuj tego, że jesteś dobrym człowiekiem

Nie żałuj tego, że jesteś dobrym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2018

Nigdy nie żałuj, że jesteś dobrym człowiekiem. Ile razy w życiu pomyślałeś, że nie warto być dobrym człowiekiem? Że takim ludziom zawsze przydarzają się jakieś przeciwności? Że dobre uczynki ani nie są nagradzane ani zauważone? Nawet nie o samo zauważenie się rozchodzi, ale druga osoba po prostu nie jest gotowa przyjąć ich z Twojej ręki. Mimo wszystko nie żałuj

Kiedy nasz dobry uczynek nie zostaje zauważony przez otoczenie może się to na nas odbić frustracją i poczuciem niemocy. Taki rezultat daje się nam we znaki zwłaszcza, jeśli nasze dobro kierujemy w stronę bliskich nam osób i nie jest to jednorazowa akcja, ale długoterminowa inwestycja. Nawet wtedy nasze gesty czasem pozostają niezauważone.

Nie żałuj…

Jeśli jednak jesteś osobą, która lubi sprawiać innym przyjemność ustawać w tym stałym wyrządzaniu dobra tylko dlatego, że nie zostało ono dostrzeżone przez innych. Jeśli taką osobą jesteś ty, to nie żałuj.

“Okazywanie dobroci jest jedyną inwestycją, która nigdy nie zawodzi”

Henry David Thoreau

Tak zwana “teoria sprawiedliwego świata” uwidacznia pewien kierunek poznawczy, który wszyscy w taki czy inny sposób stosujemy w celu przetwarzania informacji. Wielokrotnie spodziewamy się otrzymać w zamian to, co sami z siebie dajemy innym. Zupełnie tak, jakbyśmy dokonywali prostego matematycznego obliczenia. 

Karmimy myśl, że zawsze otrzymamy to, co się nam należy. Jest to jednak błąd, bo nigdy nie zawsze właśnie tak się dzieje. Oby ten świat był w rzeczywistości sprawiedliwy, z przejrzystymi prawami, które pozwalałyby nam na taki sposób myślenia. Niezależnie jednak od tego jak bardzo byśmy tego chcieli, świat pozostaje taki, jaki jest.

Dobry człowiek w niesprawiedliwym świecie

Wbrew naszym pragnieniom, świat potrafi naprawdę boleśnie zaskoczyć swoim brakiem równowagi, a także priorytetami, które wyznają jego mieszkańcy. Ci bardzo często ponad wszelką sprawiedliwość kładą swoje własne interesy. Tacy ludzie często świadomie lub nieświadomie stają się sędziami, a nawet osobiście karzą tych, którzy chcą być dobrzy dla innych.

Zachód słońca - niczego nie żałuj...

Wiele osób żywi nadzieję, że dobro zawsze będzie nagradzane, a zło potępiane i poddawane karze. W życiu takie prawo jednak nie działa. Życiem często rządzi przypadek i niestabilność. To błędne założenie prowokuje więc wiele oczekiwań, które daleko pozostają jednak od realiów rzeczywistości. To tak jakbyśmy byli pewni tego, co ma wkrótce nastąpić.

“Nikt nie może czynić dobrze w jednym aspekcie życia, kiedy dopuszcza się zła w innym. Życie zawsze jest i będzie niepodzielne”

-Mahatma Gandhi-

W tym aspekcie życie nie jest sprawiedliwe. Są na tym świecie dobrzy ludzie, którzy cierpią, a z drugiej strony dostrzec możemy złych ludzi, którzy odnoszą sukces za sukcesem. Nie oznacza to jednak, że dobroć nie ma sensu, że nie ma dla niej miejsca, czy też, że wkrótce nie zostanie zauważona. Jest wręcz nieodzowna do tego, aby podnosić jakość tworzonych przez nas relacji.

Wyświadczane dobro zawsze wraca

Dobrzy ludzie są niczym źródła światła, które oświetla relacje międzyludzkie. Nigdy nie żałuj tego, że okazujesz się być dobrym człowiekiem tylko dlatego, że inni być może tego nie zauważyli. Zawsze znajdą się ludzie, którzy z docenianiem odniosą się do tego, co robisz. Poza tym nie to jest najważniejsze, aby ludzie dostrzegali Twoje działania, ale żebyś czuł się dobrze w swojej formie bycia i działania.

Bycie dobrym oznacza również umiejętność zbierania strzał, które wypuściliśmy z naszego łuku w kierunku świata. Kiedy strzelasz z łuku dobroci, odczuwasz spokój i ukojenie. Nie żałuj więc tego, że wyświadczasz dobro innym. Zawsze kiedy będziesz tak robić z czystych pobudek i w sposób bezinteresowny, sam odniesiesz z tego korzyści.

Dobra kobieta

“Dostrzeżesz, że ludzkie zło jest owocem dokonanego przez nich wyboru; a także, że daleko szukają dobra, choć jego źródło tkwi w ich własnym sercu”

-Pitagoras z Samos

Jeśli to, co robię rodzi się w moim wnętrzu, to robiąc to jestem uczciwy względem siebie i innych. Jeśli jednak robimy coś, bo chcemy zyskać coś od innych, zawsze możemy wyjść stratni. I tak na przykład są osoby, które w celu zwrócenia uwagi partnera stają się względem niego bardzo drobiazgowi. Kiedy jednak nie spotykają się z takim samym odzewem obrażają się i szukają w nim winy.

Dobroć czy manipulacja?

Czasem dobroć stanowi przykrywkę dla skrzętnie ukrytej manipulacji. Kryją się za nią nieporozumienia, kłótnie i nadzwyczajny nakład energii. Jeśli chcę by inna osoba stała się drobiazgowa, mogę ją o to poprosić. Trzeba jednak mieć na uwadze również to, że nawet jeśli dokona dla nas zmiany, może się ona okazać nieco sztuczna i wymuszona.

Ludziki z klocków

Dla naszego psychicznego zdrowia najlepszą opcją może się okazać akceptowanie tego, że inni prawdopodobnie nie okażą nam wdzięczności dokładnie w taki sposób, w jaki się tego spodziewamy. Bycie dobrym człowiekiem z dobrych pobudek, nie czekając na coś w zamian, stanowi zupełny akt autentyczności, którego nie powinniśmy się wyzbywać.

Jeśli natomiast okazujesz innym dobroć, ale oczekujesz w zamian czegoś konkretnego, to opracuj lepiej inną strategię, która nie będzie stosować dobroci jako narzędzia w manipulacji, która zawsze wyrządza wiele krzywdy. Ponadto… nigdy nie żałuj tego, że jesteś dobrą osobą. Stałą korzyścią z okazywania dobroci jest wewnętrzne uczucie spokoju. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.