Gdybyśmy poprosili Cię o nazwanie pierwszego hormonu, który przychodzi Ci do głowy, który byś wymienił? Jest to bardziej niż prawdopodobne, że będzie to oksytocyna. Ta mała cząstka chemiczna ma ogromną moc i wpływ na mózg. Co jakiś czas odkrywamy nową funkcję tej substancji, znanej na całym świecie jako „hormon miłości”.
Badanie przeprowadzone przez Katolicki Uniwersytet w Louvain (Belgia) wykazało, że studenci, którym podano aerozol do nosa z oksytocyną, nie wahali się dzielić bolesnymi chwilami z przeszłości z nieznajomymi.
Jakby tego było mało, niedawno ujawniono jeszcze jedną informację. Chodzi o fakt, że oksytocyna zwiększa plastyczność mózgu dzięki tworzeniu nowych połączeń nerwowych. Dzięki temu nasze mózgi pozostają zdrowe, sprawne i mają dobre rezerwy poznawcze. Sprzyja to również zdrowemu starzeniu się, a nawet rozwojowi nowych umiejętności.
Oksytocyna nie tylko pośredniczy w kontaktach społecznych, seksualności, porodzie czy pamięci. Jest również ważna dla tworzenia połączeń między neuronami.
Mózg, uczenie się i zdrowie
Nauczyłeś się dzisiaj czegoś nowego? Czy należysz do osób, które uwielbiają uczyć się języków, grać na instrumentach lub codziennie odkrywać nowe fakty dzięki czytaniu i badaniom? Jeśli tak, powinieneś wiedzieć, że takim zachowaniem nie tylko przyczyniasz się do szczęśliwszego mózgu, ale także do lepszego zdrowia i wydajności poznawczej.
Oksytocyna jest neuropeptydem, który działa jak białko. Promuje i ułatwia łączenie neuronów ze sobą. Oznacza to, że ma decydujące znaczenie w procesach uczenia się wszystkich ssaków.
Aby lepiej zrozumieć magię tego procesu, pomyśl o uczuciu, jakie wywołuje w Tobie opanowanie lub zrozumienie nowych informacji.
Kiedy skutecznie angażujesz się w procesy uczenia się, czujesz się usatysfakcjonowany. To uczucie szczęścia lub dobrego samopoczucia, którego doświadczasz, gdy opanujesz nową umiejętność, jest napędzane przez oksytocynę. Podkreśla to konieczność dbania o szkolne środowiska uczenia się, aby proces ten był zawsze znaczący i stymulujący dla dzieci.
Ostatnie badania wykazały, że oksytocyna może promować synapsy nowych neuronów, co może pozwolić na leczenie i naprawę uszkodzonej tkanki.
Jak oksytocyna promuje tworzenie nowych połączeń neuronowych?
Zespół naukowców z Baylor College of Medicine i Texas Children’s Hospital (USA) dokonał niedawno ekscytującego odkrycia. Okazuje się, że oksytocyna sprzyja tworzeniu nowych połączeń nerwowych, a nawet może promować naprawę uszkodzonej tkanki mózgowej. To obiecujące dane na przyszłość.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Genes & Development. Starano się odkryć, które molekuły umożliwiają tworzenie nowych neuronów i połączeń w mózgu. Chociaż naukowcy twierdzą, że potrzebne są bardziej dogłębne badania, na razie wydaje się, że oksytocyna jest cząsteczką wielozadaniową, która pośredniczy w plastyczności mózgu.
Twoje neurony są dla Ciebie bezużyteczne, jeśli nie ma między nimi synaps
W 1978 roku dziennikarz Steven Levy odkrył, że mózg Alberta Einsteina znajdował się w rękach doktora Thomasa S. Harveya, który szczegółowo go przeanalizował. Co zaskakujące, pierwszą rzeczą, jaką zauważył, było to, że nie był on szczególnie ciężki ani duży. Jaka była więc największa osobliwość mózgu ojca teorii względności?
Mózg Einsteina miał dużą liczbę komórek glejowych w stosunku do neuronów. W związku z tym zawierał dużą liczbę połączeń neuronowych. Wszyscy przychodzimy na świat z pewną liczbą neuronów. Przycinanie neuronów w dzieciństwie określa naszą sprawność poznawczą na podstawie liczby synaps.
Dziś wiemy, że oksytocyna uruchamia szereg procesów molekularnych, które stymulują dojrzewanie synaps. Jeśli hormon ten jest na niskim poziomie, mózg wykaże poważne pogorszenie i będzie miał pewne ograniczenia.
Możemy stymulować produkcję oksytocyny
Wiemy już, że oksytocyna sprzyja tworzeniu nowych połączeń nerwowych. Oczywiste jest również, że niski poziom tego hormonu zagraża zdrowiu i potencjałowi mózgu. Czy istnieje więc sposób na produkcję lub przyjmowanie oksytocyny w celu pośredniczenia w plastyczności neurologicznej?
Obecne zmiany w naszym stylu życia oznaczają, że jest to interesujący czas na badanie plastyczności mózgu. Odkryto, że ten peptyd napędza synapsy neuronalne i może zostać wzmocniony poprzez kilka naprawdę podstawowych i decydujących kroków:
- Ćwiczenia aerobowe lub sercowo-naczyniowe. Aktywność fizyczna sprzyjająca zwiększeniu zużycia tlenu przez organizm.
- Ćwiczenia umysłowe lub poznawcze. Na przykład zadania związane z pamięcią, refleksją, analizą i dedukcją, ćwiczenia z kreatywności i innowacji.
- Nauka nowych treści i nowych języków.
- Gra na jednym lub kilku instrumentach ułatwia tworzenie nowych połączeń neuronowych.
- Socjalizacja, nawiązywanie przyjaźni i spędzanie czasu z innymi ludźmi sprzyja uwalnianiu oksytocyny. Jest to niezbędne do promowania nowych synaps.
- Ważna jest również odpowiednia dieta i dobry sen.
Wszyscy produkujemy oksytocynę w mózgu. Jednak nauka stara się modulować jej syntezę, aby w przyszłości jeszcze bardziej poprawić plastyczność tego organu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadkach zaburzeń neurorozwojowych oraz wypadków urazowych lub nerwowo-naczyniowych.
Możliwość nowych zabiegów w przyszłości
Wyniki tych badań mogą okazać się obiecujące w niedalekiej przyszłości. W tej chwili wiemy, że oksytocyna poprawia stan neurologiczny, sprzyjając tworzeniu nowych połączeń neuronalnych. Co więcej, istnieje nadzieja, że w pewnym momencie uszkodzona tkanka mózgowa, czy to w wyniku zaburzeń rozwojowych, czy też w wyniku urazów lub wypadków naczyniowych, będzie mogła zostać naprawiona.
Jednak osiągnięcie tego celu wymaga więcej pracy i inwestycji. Niemniej jednak wydaje się, że oksytocyna jest obiecującym pierwiastkiem, który nie tylko pośredniczy w towarzyskości, uczuciach i uczeniu się. Zdrowy, wydajny mózg wyposażony w niezbędną neuroplastyczność również zależy od tej uniwersalnej cząsteczki.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Brandon T. Pekarek, Mikhail Kochukov, Brittney Lozzi, Timothy Wu, Patrick J. Hunt, Burak Tepe, Elizabeth Hanson Moss, Evelyne K. Tantry, Jessica L. Swanson, Sean W. Dooling, Mayuri Patel, Benjamin D.W. Belfort, Juan M. Romero, Suyang Bao, Matthew C. Hill, Benjamin R. Arenkiel. Oxytocin signaling is necessary for synaptic maturation of adult-born neurons. Genes & Development, 2022; DOI: 10.1101/gad.349930.122
- Lane A, Luminet O, Rimé B, Gross JJ, de Timary P, Mikolajczak M. Oxytocin increases willingness to socially share one’s emotions. Int J Psychol. 2013;48(4):676-81. doi: 10.1080/00207594.2012.677540. Epub 2012 May 3. PMID: 22554106.