Nie czujesz do partnera tego, co kiedyś?

Jeśli Twój partner powiedział Ci, że nie czuje już tego samego do Ciebie, oto kilka przydatnych rad. co możesz zrobić.
Nie czujesz do partnera tego, co kiedyś?
Leticia Aguilar Iborra

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Leticia Aguilar Iborra.

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

Wraz z upływem czasu zmieniają się emocje, które obie strony w relacji czują wobec siebie. Możesz więc znaleźć się w sytuacji, w której nie czujesz do partnera tego, co kiedyś.

Rozpoczęcie romantycznego związku oznacza, że Ty i Twój partner decydujecie się na budowanie więzi, która wykracza daleko poza zaangażowanie i wzajemność. Ta więź jest zwykle długoterminowa, więc to normalne, że z biegiem czasu pojawiają się między Wami pewne różnice. Te różnice mogą jednak naruszyć fundamenty Waszego związku.

Niemniej jednak nie muszą być one powodem rozstania, o ile oboje zaakceptujecie i rozpoznacie ich powody. Jedno z Was może też odkryć, że różnice te są męczące i że znika u Was zainteresowanie ratowaniem związku. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Miłość w związku

Tęcza między deszczowym a czystym niebem.
W romantycznych związkach to normalne, że są zarówno słoneczne, jak i deszczowe dni.

Romantyczny związek można porównać do pogody. W niektóre dni mokniesz na deszczu, a w inne tańczysz w słońcu. Zwykle relacje opierają się na miłości i odczuciach, których doświadczyłeś na początku związku. Jednak miłość, jak każda inna emocja, często nie trwa w czasie. W podobny sposób nikt z nas nie jest szczęśliwy ani smutny przez całe życie. To normalne, że doświadczamy zmian.

Dlatego oczekiwanie, że uczucia, które miałeś podczas pierwszych spotkań, będą trwały przez cały Twój związek, może prowadzić do nieporozumień. Presja, aby dopasować się do świata partnera i być przez niego akceptowanym, zwykle słabnie, gdy wzrasta stopień zaangażowania między Wami. Nie oznacza to, że miłość schodzi na dalszy plan. Raczej stabilizuje się z czasem. Dlatego podstawowym zadaniem staje się dbanie o związek.

Różnice i proces polaryzacji

W pierwszych chwilach związku różnice między Wami zwykle pozostają niezauważone. Wynika to w dużej mierze z Waszej potrzeby, aby się wzajemnie zadowolić.

Jednak niedługo różnice te mogą stać się problemem. Na przykład, gdy jeden z was wykazuje zmianę w swoim sposobie myślenia lub zachowania, co wywołuje dyskomfort u drugiego. To powoduje, że wpadacie w pułapkę, w której oboje domagacie się zmiany w drugiej osobie. W najpoważniejszych przypadkach głównym bohaterem jest przymus.

Nieszczęśliwa para

Różnice te mogą być również wyolbrzymione przez mity dzisiejszego świata dotyczące tego, jak powinien wyglądać związek. Na przykład, jak mężczyzna lub kobieta powinni się zachowywać lub jak powinny być podzielone role w relacji.

Z reguły sprawia to, że każdy z was myśli, że aby związek zadziałał, drugi partner musi się zmienić. Jest tak, ponieważ oboje łączycie swoje cechy jako główne źródło własnego dyskomfortu.

Nie czujesz do partnera tego, co kiedyś

Możliwe, że w pierwszych chwilach związku postrzegałeś różnice między Wami jako atrakcyjne. Jednak z biegiem czasu, jeśli nie będziecie o nich rozmawiać, Twój związek może zakończyć się katastrofą. Co więcej, Ty (lub Twój partner) możesz nawet nie być świadomy tego, co się dzieje w Waszej relacji. Może to być również powodem zerwania.

W niektórych przypadkach terapia par może być niezbędna, aby wyeliminować różnice między Wami. Musicie spojrzeć na różnice między Wami nie jak na problem, ale jak na sytuację, która musi zostać rozwiązana przez Was oboje.

Miłość kontra zauroczenie

Nie powinieneś wierzyć, że fakt, że nie czujesz do partnera tego samego, co kiedyś, oznacza, że już się nie kochacie. Podczas gdy uczucie rozpaczliwego zakochania dominuje na wczesnych etapach związku, miłość jest ciągłym procesem, w którym szacunek dla siebie jest podstawowym elementem. Wśród innych elementów dodaje się do tego stopień zaangażowania między Wami, poza początkową pasją, której oboje doświadczyliście.

Po raz kolejny często pojawiają się tu mity, które mogą zwiększać Wasze wątpliwości co do chęci kontynuowania związku. Prowadzi to do większego zamieszania, a tym samym do większego ryzyka zerwania.

Często, gdy masz do czynienia z tego rodzaju wątpliwościami, możesz zasięgnąć porady lub rekomendacji swoich bliskich (rodziny, przyjaciół i innych). Te rady, w zależności od doświadczenia osób, które Ci ich udzielają, mogą mieć konsekwencje, gdy podejmiesz decyzję o zakończeniu lub utrzymaniu związku.

Dlatego tak ważna jest terapia par. Może rozwiązać problemy, z którymi oboje się borykacie, bez wydawania osądów. Jednak poniżej przedstawimy również kilka zaleceń, które możecie wykonać samodzielnie, bez pomocy terapeuty.

Para rozmawia i pije kawę.
Ważne jest, aby utrzymać dobrą komunikację dla dobra obojga partnerów w związku, niezależnie od ostatecznej decyzji.

Komunikacja w związku

Czasami możesz przyjąć potrzeby i pragnienia swojego partnera za pewnik. Oznacza to, że możesz zachowywać się tak, jakby Twój partner wiedział, co się dzieje, gdy tak naprawdę prawie nie rozmawialiście o danym problemie.

Problem polega na tym, że zachowujesz się tak, jakbyś znał potrzeby swojego partnera lub domyślał się, co może się wydarzyć. Dlatego możesz zignorować pewne sytuacje, które niszczą Waszą relację.

Walidacja kontra unieważnienie

Unieważnianie może być częste w związku, jeśli różnice między Wami spowodowały wyobcowanie. Zachowanie to polega na unieważnianiu wzajemnych opinii, emocji lub uczuć. Na przykład możesz powiedzieć „Przesadzasz, to nic wielkiego”, gdy partner opowiada Ci o problemach w pracy.

Wręcz przeciwnie, walidacja emocjonalna polega na słuchaniu punktów widzenia, emocji czy myśli.

Unikaj oskarżeń

Wzajemne oskarżenia tylko zwiększają konflikt. Możecie na przykład oskarżać się nawzajem o to, że druga strona jest zawsze prowodyrem kłótni, zamiast odnosić się do danej kwestii jako problemu, w którym oboje odgrywacie rolę.

Słowa typu: „Cały dzień nie ma Cię w domu, wolisz być z rodziną zamiast spędzać czas ze mną.”, to typowe zwroty, które możecie rzucać sobie nawzajem, próbując rozwiązać Wasz problem. Jednak przynoszą one efekt przeciwny do zamierzonego. Ten rodzaj oskarżeń oddali Was jeszcze bardziej, a różnice między Wami będą jeszcze większe.

Bądź otwarty

Bycie otwartym w związku oznacza akceptację niewielkich dawek dyskomfortu. W wielu przypadkach oznacza to zaakceptowanie różnic między Wami. W efekcie oznacza to uznanie faktu, że Wasze partnerstwo jest ważniejsze niż jakiekolwiek problemy, które mogą pojawić się po drodze, aby zachwiać równowagę Waszej relacji.

Jednak różnice i problemy, które pojawiają się w trakcie związku, mogą Was oślepić. Możesz nawet zapomnieć, dlaczego zdecydowałeś się na rozpoczęcie relacji. Do tego dochodzi utrata wartości w związku i odpowiedzialność, którą przyjmujesz od początku.

Jeśli coś nie działa, to nie działa

Para

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pomoc terapeuty może być przydatna do podkreślenia wartości w Waszym związku, oprócz pracy nad innymi obszarami, takimi jak strategie akceptacji i tolerancji. Niemniej jednak ostateczna decyzja należy do Was dwojga. Macie możliwość rozstania się, jeśli Wasze próby przywrócenia uczuć nie są tym, czego się spodziewaliście.

W takim przypadku ważne jest, aby rozejść się w zdrowy sposób. Musicie zachować dla siebie szacunek. Jeśli będziecie utrzymywać dialog i szanować potrzeby innych, ułatwi to proces żałoby po rozstaniu.

Zaakceptuj stratę

Jeśli terapia par i inne działania nie są skutecznymi rozwiązaniami, następnym krokiem będzie zaakceptowanie rozstania.To normalne, że zerwanie z kimś, na kim Ci zależy lub kto odegrał ważną rolę w Twoim życiu, jest normalne, zwłaszcza jeśli jesteś tym, który został w tyle.

Jednak kiedy Twój partner przestaje czuć do Ciebie to samo, co kiedyś, niewiele możesz zrobić. Błaganie o kilka okruchów miłości nie doprowadzi do szczęśliwego zakończenia. Nigdy nie powinieneś próbować zmuszać kogoś do pozostania z Tobą. Jeśli uczucie między Wami wygasło, widocznie tak miało być. Wszystko, co możesz zrobić, to zaakceptować ten fakt.

Oznacza to, że musisz zaakceptować, że partner już nic do Ciebie nie czuje. Później będziesz musiał również zaakceptować cały związany z tym emocjonalny proces. Niekoniecznie oznacza to rezygnację z walki. Po prostu musisz wiedzieć, jak rozpoznać, kiedy Twoje próby są daremne.

Na koniec pamiętaj, że po każdym zerwaniu następuje nowy początek. Zmiany zawsze dają możliwość otwarcia nowych ścieżek, poznania różnych doświadczeń i znalezienia innej części siebie lub innego stylu życia. Możesz wyjść poza to, gdzie byłeś wcześniej. Możesz zmienić swoją stratę w coś pozytywnego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garza, I. (2010). Neurobiología del amor. El residente5(1), 6-8.
  • McClanahan, K. K., Gold, J. A., Lenney, E., Ryckman, R. M., & Kulberg, G. E. (1990). Infatuation and attraction to a dissimilar other: Why is love blind?. The Journal of Social Psychology130(4), 433-445.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.