Wpływ niewierności na mózg

Niewierność jest bolesna. Jak jednak wpływa na mózg? Jakie części są aktywowane lub nadmiernie aktywowane i jak to wpływa na to, jak się czujemy?
Wpływ niewierności na mózg

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Zdrada często ma bardzo wysoką cenę, zarówno pod względem interpersonalnym, jak i indywidualnym. Niewierność często wzmacnia wątpliwości i zwiększa poczucie niepewności w związku. Jest jak wszechogarniający ogień, który ostatecznie niszczy wszystko, o co walczyła zdradzona osoba. Jaki jest w takim razie wpływ niewierności na mózg?

Niewierność to zdrada zaufania. Jako taka może potencjalnie wywoływać niezwykle intensywne i awersyjne emocje. Wśród nich są frustracja, pełen urazy gniew, udręka i smutek. W tym artykule zbadamy jednak inną emocję ściśle związaną z niewiernością; zazdrość.

„Musisz nauczyć się odchodzić od stołu, kiedy miłość nie jest już serwowana”.

-Nina Simone-

wściekła para
Ból niewierności i uczucia zazdrości aktywują część kresomózgowia.

Zazdrość jako emocja

Emocja to sposób reagowania na jeden lub kilka bodźców w środowisku. Ma trzy komponenty:

  • Komponent behawioralny. Jest to rodzaj zachowania, które występuje w sposób reaktywny lub jako konsekwencja emocji.
  • Składnik neurowegetatywny. To, jak nasze ciała mobilizują się i gromadzą zasoby energii, aby poradzić sobie z bodźcem. Znajduje się w autonomicznym układzie nerwowym (ANS).
  • Składnik hormonalny. Wspomaga układ neurowegetatywny dzięki uwalnianiu substancji ułatwiających reakcję emocjonalną. Na przykład hormony wydzielane na poziomie nadnerczy. Są uwalniane, aby nasze mięśnie miały wystarczającą ilość pożywienia.

Zazdrość jest emocją o głębokim podłożu społecznym. Definiuje się ją jako „fakt podejrzliwości, nieufności i braku zaufania do drugiej osoby”. Może zmienić uczucia, jakie ludzie żywią do siebie nawzajem. Uczucie zazdrości jest oczekiwaniem straty. Alarmuje nas o możliwym nadchodzącym bólu i stracie.

Reagowanie zazdrością na niewierność jest zarówno normalne, jak i niepokojące. Ponadto Twoja reakcja różni się w zależności od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą. Odpowiedź na to leży w ewolucji. Zazdrość łączy się z konsekwencjami reprodukcyjnymi.

„Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść: jest to obojętność”.

Elie Wiesela

mózg oświetlony na niebiesko
Kobiety są bardziej wrażliwe na zdradę emocjonalną, a mężczyźni na zdradę seksualną.

Wpływ niewierności na mózg

Jeśli jesteś kobietą, prawdopodobnie jesteś bardziej wrażliwa na możliwość zdrady emocjonalnej. Z drugiej strony, jeśli jesteś mężczyzną, prawdopodobnie przywiązujesz większą wagę do niewierności o charakterze seksualnym.

„Niewierność to konkretna i rzeczywista sytuacja, która reprezentuje najwyższy poziom zastraszenia w związku, jakiego można doświadczyć”.

-Ana María Fernández Tapia-

W obliczu niewierności zwykle aktywują się obszary związane z negatywnymi emocjami i poznaniem społecznym (Takahashi, 2006). Wśród nich są:

  • Ciało migdałowate Jest to kluczowa struktura odpowiedzi emocjonalnej. Działa jak „dyrygent orkiestry”. Wśród jego funkcji jest regulacja impulsów i wyrażanie emocji. Ponadto jest intensywnie aktywowane przez strach.
  • Kora wyspowa. Uaktywnia się, gdy coś nam się nie podoba i czujemy niesmak. Jest również aktywowana, gdy niewierność partnera nas boli i czujemy się zazdrośni. Ból fizyczny również aktywuje ten obszar. Odpowiada on za przetwarzanie emocjonalnej części bólu.
  • Zakręt skroniowy górny. Zazdrość pojawia się jako konsekwencja domniemanej zdrady. Zakręt skroniowy górny jest aktywowany za każdym razem, gdy oceniamy czyjeś zaufanie i intencjonalność.

Kora wzrokowa

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w sytuacji niewierności kora wzrokowa jest silnie aktywowana. Dzieje się tak, ponieważ aktywnie wyobrażamy sobie, że nasi partnerzy są niewierni. Wydaje nam się, że widzimy to na własne oczy. U mężczyzn ciało migdałowate jest bardziej aktywowane, jeśli niewierność miała podłoże seksualne. Jednak w obliczu niewierności emocjonalnej aktywowane są wyspa, hipokamp i podwzgórze (Takahashi, 2017).

Jak widać, wpływ niewierności na mózg zależy od danego przypadku. Niektóre obszary aktywują się w różny sposób w zależności od płci. Ma to swoje źródło w różnych sposobach, w jakie mężczyźni i kobiety postrzegają niewierność w odniesieniu do reprodukcji.

„Ciało migdałowate i wyspa to centralne węzły przetwarzania podstawowych negatywnych emocji, odpowiednio strachu i wstrętu”.

-Hidehiko Takahashi-

To może Cię zainteresować ...
To, jaki jesteś, przewiduje rodzaj terapii, której potrzebujesz
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
To, jaki jesteś, przewiduje rodzaj terapii, której potrzebujesz

Różne cechy klienta, takie jak jego styl radzenia sobie czy poziom funkcjonowania, przewidują rodzaj terapii, jakiej potrzebuje.



  • Fernández Tapia, A. M. (2010). Psicofisiología de los celos románticos: estudio experimental de las emociones que surgen ante la infidelidad desde la perspectiva evolucionaría.
  • Takahashi, H., Matsuura, M., Yahata, N., Koeda, M., Suhara, T., & Okubo, Y. (2006). Men and women show distinct brain activations during imagery of sexual and emotional infidelity. NeuroImage, 32(3), 1299-1307.
  • Teruel, F. M. (2013). ¿ Qué es una emoción?. Arbor, 189(759), a004-a004.
  • Montañés, M. C., & Iñiguez, C. G. (2002). Emociones sociales: enamoramiento, celos, envidia y empatía.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.