Wpływ niewierności na mózg

Niewierność jest bolesna. Jak jednak wpływa na mózg? Jakie części są aktywowane lub nadmiernie aktywowane i jak to wpływa na to, jak się czujemy?
Wpływ niewierności na mózg

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Zdrada często ma bardzo wysoką cenę, zarówno pod względem interpersonalnym, jak i indywidualnym. Niewierność często wzmacnia wątpliwości i zwiększa poczucie niepewności w związku. Jest jak wszechogarniający ogień, który ostatecznie niszczy wszystko, o co walczyła zdradzona osoba. Jaki jest w takim razie wpływ niewierności na mózg?

Niewierność to zdrada zaufania. Jako taka może potencjalnie wywoływać niezwykle intensywne i awersyjne emocje. Wśród nich są frustracja, pełen urazy gniew, udręka i smutek. W tym artykule zbadamy jednak inną emocję ściśle związaną z niewiernością; zazdrość.

„Musisz nauczyć się odchodzić od stołu, kiedy miłość nie jest już serwowana”.

-Nina Simone-

wściekła para
Ból niewierności i uczucia zazdrości aktywują część kresomózgowia.

Zazdrość jako emocja

Emocja to sposób reagowania na jeden lub kilka bodźców w środowisku. Ma trzy komponenty:

  • Komponent behawioralny. Jest to rodzaj zachowania, które występuje w sposób reaktywny lub jako konsekwencja emocji.
  • Składnik neurowegetatywny. To, jak nasze ciała mobilizują się i gromadzą zasoby energii, aby poradzić sobie z bodźcem. Znajduje się w autonomicznym układzie nerwowym (ANS).
  • Składnik hormonalny. Wspomaga układ neurowegetatywny dzięki uwalnianiu substancji ułatwiających reakcję emocjonalną. Na przykład hormony wydzielane na poziomie nadnerczy. Są uwalniane, aby nasze mięśnie miały wystarczającą ilość pożywienia.

Zazdrość jest emocją o głębokim podłożu społecznym. Definiuje się ją jako „fakt podejrzliwości, nieufności i braku zaufania do drugiej osoby”. Może zmienić uczucia, jakie ludzie żywią do siebie nawzajem. Uczucie zazdrości jest oczekiwaniem straty. Alarmuje nas o możliwym nadchodzącym bólu i stracie.

Reagowanie zazdrością na niewierność jest zarówno normalne, jak i niepokojące. Ponadto Twoja reakcja różni się w zależności od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą. Odpowiedź na to leży w ewolucji. Zazdrość łączy się z konsekwencjami reprodukcyjnymi.

„Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść: jest to obojętność”.

Elie Wiesela

mózg oświetlony na niebiesko
Kobiety są bardziej wrażliwe na zdradę emocjonalną, a mężczyźni na zdradę seksualną.

Wpływ niewierności na mózg

Jeśli jesteś kobietą, prawdopodobnie jesteś bardziej wrażliwa na możliwość zdrady emocjonalnej. Z drugiej strony, jeśli jesteś mężczyzną, prawdopodobnie przywiązujesz większą wagę do niewierności o charakterze seksualnym.

„Niewierność to konkretna i rzeczywista sytuacja, która reprezentuje najwyższy poziom zastraszenia w związku, jakiego można doświadczyć”.

-Ana María Fernández Tapia-

W obliczu niewierności zwykle aktywują się obszary związane z negatywnymi emocjami i poznaniem społecznym (Takahashi, 2006). Wśród nich są:

  • Ciało migdałowate Jest to kluczowa struktura odpowiedzi emocjonalnej. Działa jak „dyrygent orkiestry”. Wśród jego funkcji jest regulacja impulsów i wyrażanie emocji. Ponadto jest intensywnie aktywowane przez strach.
  • Kora wyspowa. Uaktywnia się, gdy coś nam się nie podoba i czujemy niesmak. Jest również aktywowana, gdy niewierność partnera nas boli i czujemy się zazdrośni. Ból fizyczny również aktywuje ten obszar. Odpowiada on za przetwarzanie emocjonalnej części bólu.
  • Zakręt skroniowy górny. Zazdrość pojawia się jako konsekwencja domniemanej zdrady. Zakręt skroniowy górny jest aktywowany za każdym razem, gdy oceniamy czyjeś zaufanie i intencjonalność.

Kora wzrokowa

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w sytuacji niewierności kora wzrokowa jest silnie aktywowana. Dzieje się tak, ponieważ aktywnie wyobrażamy sobie, że nasi partnerzy są niewierni. Wydaje nam się, że widzimy to na własne oczy. U mężczyzn ciało migdałowate jest bardziej aktywowane, jeśli niewierność miała podłoże seksualne. Jednak w obliczu niewierności emocjonalnej aktywowane są wyspa, hipokamp i podwzgórze (Takahashi, 2017).

Jak widać, wpływ niewierności na mózg zależy od danego przypadku. Niektóre obszary aktywują się w różny sposób w zależności od płci. Ma to swoje źródło w różnych sposobach, w jakie mężczyźni i kobiety postrzegają niewierność w odniesieniu do reprodukcji.

„Ciało migdałowate i wyspa to centralne węzły przetwarzania podstawowych negatywnych emocji, odpowiednio strachu i wstrętu”.

-Hidehiko Takahashi-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández Tapia, A. M. (2010). Psicofisiología de los celos románticos: estudio experimental de las emociones que surgen ante la infidelidad desde la perspectiva evolucionaría.
  • Takahashi, H., Matsuura, M., Yahata, N., Koeda, M., Suhara, T., & Okubo, Y. (2006). Men and women show distinct brain activations during imagery of sexual and emotional infidelity. NeuroImage, 32(3), 1299-1307.
  • Teruel, F. M. (2013). ¿ Qué es una emoción?. Arbor, 189(759), a004-a004.
  • Montañés, M. C., & Iñiguez, C. G. (2002). Emociones sociales: enamoramiento, celos, envidia y empatía.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.