Cztery ćwiczenia mentalne na zakończenie dnia

Minuty przed pójściem spać są kluczowe dla spowolnienia pracy umysłu i przygotowania się do odpoczynku. Ćwiczenia te będą promować refleksję, relaksację i rozwój osobisty.
Cztery ćwiczenia mentalne na zakończenie dnia
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Co robisz w ostatnich momentach przed pójściem spać? Pozytywna opcja jest taka, że oglądasz serial telewizyjny, czytasz książkę lub rozmawiasz przez chwilę ze swoim partnerem. Jednak jest bardziej prawdopodobne, że często spędzasz te kluczowe minuty martwiąc się wszystkimi negatywnymi rzeczami, które wydarzyły się w ciągu dnia lub tym, co może się wydarzyć jutro. Przedstawimy dzisiaj pewne ćwiczenia mentalne, które mogą Ci pomóc.

Jeśli chcesz w pozytywny sposób wykorzystać tę ważną porę dnia, oto kilka prostych ćwiczeń umysłowych do wypróbowania.

Ta ostatnia chwila przed zaśnięciem jest niezwkle ważna. Ten czas powinien harmonijnie zakończyć Twój dzień, przygotować Cię na odpoczynek i rozpoczęcie nowego dnia z wypoczętą głową. Z tego powodu niezwykle korzystne jest ustalenie rutyny z pewnymi rytuałami, które pomogą Ci zautomatyzować tego rodzaju zachowanie jako nawyk.

Ćwiczenia mentalne na zakończenie dnia

Kobieta pisze przed snem

1. Wyraź podziękowania

Wdzięczność jest niezwykle korzystną praktyką dla Twojego dobrego samopoczucia. Jednak niestety często nie jesteś przyzwyczajony do zatrzymywania się, aby pomyśleć o całym dobru, które Cię otacza.

Na przykład ludzie wokół Ciebie, którzy Cię doceniają i szczęśliwe wydarzenia, które miały miejsce w Twoim dniu. Są to drobne szczegóły, które zwykle przeoczasz, ale są naprawdę cenne. Można być za to wdzięcznym, po prostu trzeba być chętnym, by to pokazać.

Dlatego każdego wieczoru poświęć kilka minut, aby przeanalizować swoje błogosławieństwa. Spróbuj wyrobić sobie nawyk dziękowania za co najmniej trzy rzeczy, które przyczyniły się do uszczęśliwienia Cię tego dnia. To proste ćwiczenie pomoże Ci rozwinąć bardziej pozytywny umysł, poczuć się spełnionym i bardziej zadowolonym ze swojego życia oraz bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość.

2. Pogratuluj sobie

Kiedy ostatni raz rozmawiałeś ze sobą z miłością i doceniałeś swoje osiągnięcia, zasługi i wysiłki? Te praktyki są łatwe do wykonania i znacznie przyczyniają się do wykuwania miłości do siebie. miłość własna stanowi podstawę Twojego dobrego samopoczucia i zdolności pokonywania przeszkód.

Jednym z najlepszych ćwiczeń umysłowych na zakończenie dnia jest zebranie każdego ze swoich sukcesów i każdego kroku, który zrobiłeś, aby osiągnąć swoje cele. Pogratuluj sobie odpowiedzialności i ukończenia tej pracy na czas, bycia aktywnym uczestnikiem tego spotkania, cierpliwości i miłości wobec dzieci lub hojności wobec przyjaciół.

Doceń dobre uczynki, które zrobiłeś dzisiaj i idź spać, dumny z tego, kim jesteś. Nabierz nawyku codziennego uznawania swojej wartości.

3. Przekieruj się

Analiza błędów, które popełniłeś, nie jest sama w sobie negatywna, ale zazwyczaj robisz to jako sposób na wyrzucanie sobie i karanie siebie. Jednak Twoim celem nie powinno być wyliczanie wszystkich swoich niepowodzeń i mentalne zamęczanie się, ale przeanalizowanie, o jakich porach dnia zachowywałeś się w sposób, który Ci się nie podobał i podjęcie decyzji, jak możesz coś zmienić.

Na przykład, być może podniosłeś głos do swojego partnera i chciałbyś nauczyć się być bardziej asertywnym. Może jesteś dla siebie naprawdę surowy i chcesz poprawić swój wewnętrzny dialog. Albo zdajesz sobie sprawę, że to Twoje negatywne nastawienie powoduje, że wiele Twoich planów kończy się niepowodzeniem i chcesz to zmienić. Nie chodzi tu o robienie sobie wyrzutów za to, co zrobiłeś źle, ale o uświadomienie sobie i zastanowienie się, jak jutro możesz zrobić lepiej.

4. Praktykuj wizualizacje

Wizualizacja jest jedną z czynności, które powinieneś uwzględnić w swojej wieczornej rutynie. Zawodowi sportowcy, muzycy i inne ważne osobistości wiedzą, jak wykorzystać moc wizualizacji, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie swoich celów.

Podczas wizualizacji aktywujesz w mózgu te same struktury, jak gdyby to, co sobie wyobrażasz, naprawdę się działo. Te „próby mentalne” predysponują Cię do osiągnięcia swoich celów. Dlatego każdego wieczoru staraj się wizualizować siebie w pomyślnej sytuacji, którą chcesz osiągnąć i zasypiaj w tym stanie.

Kobieta z zamkniętymi oczami ćwicząca technikę wizualizacji

Inne ćwiczenia mentalne na zakończenie dnia

Powyższe to tylko kilka z wielu ćwiczeń mentalnych, które można wykonać na koniec dnia. Inne praktyki, takie jak głębokie oddychanie lub medytacja, są również bardzo pomocne. Prowadzenie osobistego pamiętnika jest także dobrym pomysłem.

Krótko mówiąc, każda aktywność, która pomaga zastanowić się nad swoim dniem, zmniejszyć aktywację oraz poprawić stan psychiczny i emocjonalny, może być przydatna. Pod koniec dnia musisz porzucić nawyk kładzenia się do łóżka, pamiętając i wyobrażając sobie najgorsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moyano, N. C. (2010). Gratitud en la psicología positiva. Psicodebate. Psicología, Cultura y Sociedad, (10), 103-118.
  • Robledo Londoño, D. M., & Roldan Álvarez, L. A. (2014). Visualización en deportistas lesionados.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.