Twoje cele - czy opierają się na emocjach?

Twoje cele możesz budować i rozwijać na wiele sposobów. Nie powinny się one jednak opierać na emocjach. Czy wiesz dlaczego?
Twoje cele - czy opierają się na emocjach?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Samorealizacja jest naszą podstawową potrzebą. Wszyscy mamy pragnienie osobistego rozwoju, doskonalenia się, obierania celów i dążenia do nich. Jednak nie wszystkie obrane cele prowadzą nas tam, gdzie chcielibyśmy dotrzeć, a zły ich wybór może hamować nasz postęp, zamiast go wzmacniać. Z tego powodu chcemy Ci pokazać, dlaczego Twoje cele nie powinny się opierać na emocjach.

Jeśli zastanawiasz się, co to oznacza, pomyśl o swoich największych celach i o tym, czego najbardziej chcesz dla siebie. Prawdopodobnie Twoja odpowiedź będzie brzmiała: „Chcę być szczęśliwy”, „Chcę tylko odczuwać spokój”, „Chcę czuć się kochany”, czy „Chcę odnieść sukces”. Oczywiście te ideały są całkowicie uzasadnione, ale mogą nie być szczególnie dobrze ustrukturyzowane. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest.

Kobieta myśli
Twoje emocje nie są pod Twoją kontrolą. Nie można ich zbudować i są przejściowe. Dlatego nie powinieneś opierać na nich swoich celów.

Twoje cele

Aby zrozumieć, dlaczego emocja nie może stanowić celu, musimy przyjrzeć się definicji celu. Zasadniczo jest on czymś, co osiągasz i ku czemu kierujesz wszystkie swoje działania i decyzje. Innymi słowy, nie jest to tylko marzenie, pragnienie ani abstrakcyjny ideał. Musisz być w stanie to zmaterializować i urzeczywistnić.

Różni autorzy zaproponowali minimalne cechy wymagane, aby cel mógł być za taki właśnie uznany. Jedną z takich propozycji zaproponował George T. Doran. Stworzył akronim SMART, aby pomóc zidentyfikować te podstawowe zasady. Cel powinien więc spełniać następujące elementy:

  • Termin realizacji. To odróżnia marzenie od celu, ponieważ określa silny zamiar pracy nad spełnieniem postanowienia.
  • Cele pośrednie. Każdy cel musi być konkretny i mierzalny. Nie może pozostać niejednoznaczny. Konieczne jest, aby było (lub aby było możliwe ustalenie) kilka celów cząstkowych, aby przybliżyć Cię do ostatecznego osiągnięcia.
  • Seria działań. Wreszcie, konieczne jest podjęcie działań i wprowadzenie w życie wcześniej ustalonych kroków. Bez tego Twój cel nadal będzie tylko życzeniem.

Dlaczego Twoje cele nie powinny opierać się na emocjach

Jak widzisz, łatwo zrozumieć, dlaczego Twoje cele nie powinny opierać się na emocjach. To dlatego, że nie spełniałyby wyżej wymienionych parametrów.

Po pierwsze, emocje są stanem przejściowym. W związku z tym nie definiują życia. Co więcej, nie są w pełni pod Twoją kontrolą. Oczywiście istnieją pewne wytyczne i praktyki, które mogą pomóc częściej doświadczać pozytywnych stanów. Negatywne emocje z kolei są nieuniknione, naturalne i konieczne w pewnych momentach twojego życia.

Co najważniejsze, emocji nie da się zbudować. Nie są wynikiem serii kroków lub działań, które możesz podjąć. Są to naturalne reakcje organizmu na różne bodźce z otoczenia. Dlatego nie jest zdrowe generowanie wokół nich życiowych oczekiwań.

Na czym zatem powinieneś opierać swoje cele? Odpowiedź tkwi w Twoich postawach, strategiach i umiejętnościach osobistych. To całkowicie logiczne, że chcesz być szczęśliwy i odnosić sukcesy oraz czuć się spokojnym i spełnionym. Musisz zoperacjonalizować te pragnienia, aby podjąć działania w ich kierunku. Jeśli nie, będziesz zdany na łaskę tego, co się z Tobą stanie, oraz wszelkich sytuacji i środowisk, które Ci towarzyszą.

Oto kilka przykładów postaw i zasobów, nad którymi możesz pracować:

Optymizm

Optymizm opisuje tendencję do posiadania pozytywnych oczekiwań co do przyszłości oraz interpretowania wydarzeń w sposób elastyczny i funkcjonalny.

Nad optymistycznym nastawieniem można pracować i je rozwijać. Bez wątpienia przyczynia się ono do doświadczania pozytywnych emocji, których szukasz.

Wdzięczność

Wdzięczność jest również przydatna, ponieważ pozwala zidentyfikować i docenić wszystkie dobre rzeczy, które masz i które Cię otaczają. Ponownie, jest to cecha, którą można poprawić, regularnie ją ćwicząc. Co więcej, przybliży Cię ona do szczęścia i spełnienia.

Wytrwałość

Wytrwałość może Ci pomóc osiągnąć sukces, jeśli taki jest Twój cel. Zamiast czekać, aż pojawią się idealne warunki i pozostawić wszystko przypadkowi, wytrwałość oznacza, że tworzysz je swoją siłą woli i determinacją, podejmując aktywne i trwałe działania.

Przebaczenie

Wbrew temu, co myślisz, przebaczenie nie zawsze przychodzi naturalnie. W rzeczywistości wiąże się ono ze świadomą decyzją.

Jeśli Twoim celem jest spokojne i spokojne życie, noszenie ze sobą uraz nie pomoże Ci tego osiągnąć. Z drugiej strony praktykowanie przebaczenia będzie dla Ciebie niezwykle pozytywne.

Inteligencja emocjonalna i społeczna

Jest to bardzo potrzebna umiejętność, jeśli chcesz „czuć się kochanym” lub cieszyć się głębokimi, znaczącymi i zdrowymi więziami. Ponownie, nie możesz oczekiwać, że przez przypadek będziesz cieszyć się związkami, których pragniesz. Ważne jest, abyś pracował nad sobą, aby świadomie je budować.

Przyjaciółki rozmawiają na ulicy
Inteligencja emocjonalna, asertywność i inne powiązane pojęcia, takie jak empatia, sprzyjają budowaniu relacji.

Twoje cele nie powinny opierać się na emocjach, ale na mocnych stronach

Powyższe przykłady to niektóre z mocnych stron zaproponowanych przez Martina Seligmana, znanego psychologa z dziedziny psychologii pozytywnej. Są to konstrukty, które odzwierciedlają postawy, zdolności i umiejętności, które ludzie posiadają i które przyczyniają się do lepszego samopoczucia i większej satysfakcji z życia.

Najważniejsze w tych mocnych stronach jest to, że można nad nimi pracować. Rzeczywiście, możesz stać się bardziej biegły w każdym z nich i nauczyć się stosować je w swoim codziennym życiu. Jeśli poczynienie postępów leży w Twojej mocy, możesz je zoperacjonalizować i stworzyć wymierne i osiągalne kroki, które należy wykonać. Takie konkretne działania o wiele bardziej niż emocje nadają się do wytyczania sobie konstruktywnych celów.

Jeśli więc masz tendencję do opierania swoich celów na emocjach, spróbuj zmienić perspektywę. Pomoże Ci to przejąć kontrolę nad swoją przyszłością i naprawdę zbliżyć się do życia, którego pragniesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Doran, G. T. (1981). There’s a SMART way to write management’s goals and objectives. Management review70(11), 35-36.
  • Maslow, A. H. (1958). A Dynamic Theory of Human Motivation. In C. L. Stacey & M. DeMartino (Eds.), Understanding human motivation (pp. 26–47). Howard Allen Publishers. https://doi.org/10.1037/11305-004
  • Park, N., Peterson, C., & Seligman, M. E. (2004). Strengths of character and well-being. Journal of social and Clinical Psychology23(5), 603-619.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.