Okazywanie wdzięczności – prawdziwa cnota

Okazywanie wdzięczności jest cnotą. Pochodzi ze szlachetnych serc, od tych, którzy potrafią docenić prostotę i złożoność życia.

Ręce z sercem - okazywanie wdzięczności

Okazywanie wdzięczności to akt płynący ze szlachetnego serca, od tych, którzy potrafią docenić zarówno prostotę, jak i złożoność życia. Ludzi, którzy cenią czas i działania innych, ale także doceniają samych siebie. Okazywanie wdzięczności jest jednym z najcenniejszych zasobów. Obejmuje akty dobroci, hojności i uznania. Sposób odpowiadania na życie z miłości z wielką mocą regeneracyjną.

„Wdzięczność jest najpiękniejszym kwiatem, który wyrasta z duszy”.

-Henry Ward Beecher-

Okazywanie wdzięczności – prawdziwy dar

Wdzięczność polega na poświęceniu czasu na świadome docenienie złożoności życia. To doskonały sposób, aby przestać koncentrować się na negatywnych sytuacjach i skupić się na wszystkim, co dobre, co doceniasz, cenisz, a nawet po prostu masz po swojej stronie.

Liść w kształcie serca

Wdzięczność jest darem tych, którzy mimo wszystko potrafią docenić to, co jest im dane. Nie ma znaczenia, czy mają zły dzień, czy ktoś ich zawiódł, czy okoliczności są przeciwko nim, ci, którzy praktykują wdzięczność, są w stanie zobaczyć światło, nawet podczas najciemniejszej z burz. Mają dobrą świadomą percepcję i wiedzą, jak odejść od wszelkiego rodzaju wiktymizacji.

Ponadto tego typu ludzie wiedzą, jak dziękować za to, co fundamentalne i transcendentalne. Wiedzą, jak odróżnić to, co zbędne, od tego, co konieczne. Wiedzą, że ważne jest nie to, co posiadają, ale czas, który spędzają z innymi i to, co robią. W rzeczywistości wiedzą, jak zdefiniować, co jest warte zachodu.

Wdzięczność i miłość

Wdzięczność jest podstawowym aspektem miłości. Lao-Tzu określił to jako „pamięć serca”. To kluczowy aspekt bycia szczęśliwym, który usuwa cię z wszelkiego rodzaju ograniczeń i zachęca do rozwoju od wewnątrz.

Są dwa sposoby dziękowania. Jedno jest automatyczne, formalne podziękowanie, które pochodzi z normy społecznej i ma tendencję do rozdzielania na lewo, prawo i środek. Na przykład podziękowanie za zaproszenie na obiad lub prośba do dziecka o wyrażenie wdzięczności za otrzymanie prezentu. To typowe uprzejme podziękowanie.

Inny sposób podziękowania odpowiada wdzięczności płynącej z sumienia i serca. To szczere i autentyczne „dziękuję”, które wyraża, jak bardzo cenisz to, co zrobili inni. Świadczy o prawdziwym ich uznaniu i docenieniu.

Wdzięczność umożliwia rozpoznanie wartości rzeczy, innych i siebie. To dlatego, że dziękować to ostatecznie kochać. Dodatkowo ta zaleta pozwala na nawiązanie zdrowych i głębokich więzi.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Georgia (Grecja), wdzięczność jest kluczowym składnikiem poprawy życia we dwoje. Ted Futris, współautor badania, potwierdził, że poczucie docenienia i wartości ze strony partnera bezpośrednio wpływa na osobiste postrzeganie związku, zainteresowanie nim i przekonanie, że będzie on trwały.

Jak widać, moc dziękczynienia jest nieobliczalna. W ten sposób cenisz innych, swoje okoliczności i wszystko, co masz. Z drugiej strony, otrzymując go, czujesz się doceniony i rozpoznany.

„Nic nie jest bardziej honorowe niż wdzięczne serce”.

-Seneka-

Para zjednoczona w uścisku czująca prawdziwą miłość

Wdzięczność: klucz do szczęśliwego i zdrowego życia

Wdzięczność zmienia sposób, w jaki postrzegasz zarówno swoje życie, jak i siebie. Dzięki tej cnocie zmieniają się sytuacje trudne, które kiedyś uważałeś za nie do zniesienia. Stopniowo stają się one jaśniejsze i widać możliwości utorowania drogi do zmian. W ten sposób poczujesz się lepiej ze sobą i swoją relacją ze światem.

Wdzięczność napełnia radością Twoje serce i pozwala podejmować lepsze decyzje, wolne od rozrywek. To zależy od tego, na czym skupiasz swoją uwagę. Na przykład, jeśli przyjmiesz wizję pesymizmu i niedostatku, zabraknie całego twojego świata. Jeśli jednak zdecydujesz się spojrzeć na obfitość i całe dobro, które cię otacza, twój świat będzie naprawdę inny. Zapanuje hojność, radość i szczęście.

To prawda, że nie możesz zaprzeczyć cierpieniom i trudnościom życia, ale nie możesz też zaprzeczyć obfitości, która cię otacza. Wdzięczność polega na nauczeniu się, jak być tego świadomym i przestać koncentrować się na „w połowie pustej szklance”. Na przykład możesz zacząć każdego wieczoru być wdzięcznym za dziesięć-20 rzeczy, które przydarzyły ci się w ciągu dnia. Nie muszą być zdumiewające, tylko małe rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy, że żyjesz.

Dziękczynienie jest darem dla innych i dla siebie. Nie zapomnij. Ponieważ kiedy wdzięczność staje się sposobem na życie, szczęście staje się normą.

„Wdzięczność jest nie tylko największą z cnót, ale rodzicem wszystkich innych”.

-Marcus Tullius Cicero-

Scroll to Top