Efekt Księcia z bajki

Jest wielu, którzy pomimo posiadania stabilnego partnera, nadal marzą o kimś lepszym. To skłania ich do poszukiwania niemożliwego ideału. Jest zdefiniowany jako efekt Prince Charming.
Efekt Księcia z bajki
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Książę z bajki to jedna z archetypowych postaci zakorzenionych w Twojej podświadomości. Nadaje kształt powtarzającej się idei, że gdzieś tam na świecie jest idealna osoba dla Ciebie. To cicha i niemal obsesyjna tęsknota, która często sprawia, że szukasz innych osób w aplikacjach randkowych, nawet jeśli masz partnera. Na czym polega efekt Księcia z bajki?

Oczywiście to pragnienie perfekcji w relacjach nie dotyczy wyłącznie kobiet. Jest wielu mężczyzn, którzy chcą być „księciem z bajki”. Innymi słowy, chcą przedstawiać heroiczny model idealnej męskości.

Tego typu zachowania i konstrukty psychologiczne, które nas determinują, często manifestują ciekawe zjawiska. Niektórzy sugerują, że te przedstawienia mechanizmów pożądania, przyciągania i zachowania są jedynie wytworami społeczno-kulturowymi.

Jak można wytłumaczyć ten rodzaj syndromu, który wziął swoją nazwę od najsłynniejszej postaci Walta Disneya? Przyjrzymy się temu.

Sylwetka pary na niebie symbolizująca syndrom księcia z bajki
Możesz mieć listę tego, czego szukasz u partnera. Jeśli jednak będziesz nieelastyczna i nierealistyczna, będziesz przez to cierpieć.

Efekt Księcia z bajki – charakterystyka

Wszyscy kiedyś przez to przeszliśmy: idealizacja ukochanej osoby. Robiliśmy tak zwłaszcza gdy byliśmy młodsi. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy idealizujesz miłość w ogóle. Dzieje się tak, gdy pomimo stabilnego i satysfakcjonującego związku nadal odczuwasz w sobie pewną pustkę i tęsknotę. Masz tendencję do myślenia, że może być ktoś znacznie lepszy dla Ciebie.

Dlatego w codziennym życiu Twój umysł ucieka i fantazjuje o innych możliwościach. Zakładasz, że musi istnieć doskonała i ekscytująca osoba, która jest zdolna do idealnego zestrojenia się z Tobą w umyśle, ciele, ideałach i myślach. Myślisz, że gdzieś tam jest Twoja bratnia dusza, a ten pomysł prowadzi Cię do przeglądania Tindera i każdej innej aplikacji randkowej.

Efekt Księcia z bajki określa tych, którzy mają tak romantyczną wersję wizji miłości, że często tracą istniejący, satysfakcjonujący związek. Co więcej, mogą nawet zerwać istniejące zaręczyny tylko dlatego, że są nieugięci, że to nie jest prawdziwa miłość i że musi istnieć „coś głębszego”.

Niemal nie zdając sobie z tego sprawy, stają się poszukiwaczami mitologicznego świętego Graala, który przynosi im tylko nieszczęście i rozczarowanie. Istnieją jednak głębsze i bardziej uderzające aspekty tego efektu, które warto odkryć.

Kto szuka idealnego Księcia lub Księżniczki z bajki, szuka nie tylko kogoś doskonałego fizycznie i czarującego. To, do czego naprawdę dążą, to osiągnięcie absolutnego związku emocjonalnego i mentalnego.

Odwieczne pragnienie osiągnięcia idealnego połączenia

Efekt Księcia z bajki nie jest zaburzeniem patologicznym – opisuje jedynie rzeczywistość psychologiczną. W podobny sposób od kilkudziesięciu lat używa się postaci z klasycznych opowieści do opisu pewnych zachowań.

Jednym z przykładów jest kompleks Kopciuszka, wymyślony przez dr Petera K. Lewina w 1976 roku. Później badanie przeprowadzone przez University of Delhi (Indie) poparło ten termin, aby wykazać zależność niektórych kobiet w ich związkach emocjonalnych.

Jeśli chodzi o archetyp Księcia z bajki, symbolizuje on potrzebę idealizowania miłości. Co więcej, ta etykieta uosabia psychologiczne pragnienie posiadania doskonałego połączenia z drugą osobą.

Z tego powodu stara się również uwidocznić źródło niezadowolenia w związkach. Są to sytuacje, w których jednostka nigdy nie jest całkowicie szczęśliwa, ponieważ pragnie osiągnąć z kimś autentyczną intymność, namiętny rodzaj miłości, w której zrozumienie i zaspokojenie wszystkich jej potrzeb jest absolutne i niemal magiczne.

Efekt Księcia z bajki u mężczyzn

Efekt ten tworzy wielościenną rzeczywistość psychologiczną, ponieważ przedstawia więcej niż jedną cechę. Jednak za nimi wszystkimi kryje się często niebezpieczne i dysfunkcjonalne ziarno romantycznej miłości. Ziarno, które daje początek całkowicie błędnym wyobrażenion o tym, jak działają uczucia i relacje w ogóle.

W przypadku mężczyzn efekt Księcia z bajki objawia się czasem w dziwny sposób. Są młodzi i starsi mężczyźni, którzy uosabiają klasyczny archetyp bohatera zbawiciela, który troszczy się, ratuje, utrzymuje i chroni. Często ta forma męskości jest dziedziczona przez wykształcenie, które otrzymali, i rolę, jaką odgrywali ich własni rodzice.

Ten trend często zderza się z osobowościami kobiet. W końcu w dzisiejszych czasach nie wszyscy szukają męskiej postaci, która by się nimi zaopiekowała lub ich uratowała. Z tego powodu idealnym partnerem dla „Księcia z bajki” są kobiety z kompleksem Kopciuszka. Są to dziewczyny, które boją się niezależności i mają nieświadomą chęć bycia pod opieką i ochroną.

Wszyscy mamy listę rzeczy, które chcielibyśmy znaleźć u partnera. Niemniej jednak lista ta ma tendencję do rozpadania się, gdy się w kimś zakochujemy. To całkowicie normalne.

Przytulająca się para
Wszyscy marzymy o idealnym uczuciu, ale w rzeczywistości musimy pracować na prawdziwą, szczęśliwą i wzbogacającą miłość.

Potrzeba zracjonalizowania nieświadomych tęsknot

Jest wielu mężczyzn i kobiet, którzy zintegrowali efekt efekt Księcia z bajki ze swoją nieświadomością. Idealizują miłość i patrzą z góry na ludzi. Robią to, ponieważ przyjmują całkowicie stronnicze poglądy na temat tego, jak wyglądają relacje. Oznacza to, że ich związki są prawie zawsze skazane na niepowodzenie.

Antropolożka Helen Fisher twierdzi, że romantyczna miłość jest raczej fizjologicznym popędem niż emocją. Sugeruje, że to coś czysto chemicznego i trudnego do kontrolowania. Nie możemy jednak oddzielić płaszczyzny społeczno-kulturowej od tego rodzaju zachowań i tego, jak społeczeństwo od dawna wpaja nam ideę, że jest ktoś, kto jest dla nas idealny.

Podsumowując, musimy wspomnieć, że poszukiwanie doskonałości generuje jedynie cierpienie. Powinnaś szukać prawdziwej miłości, satysfakcjonującego połączenia, które czasami może być zarówno magiczne, jak i skomplikowane, ale warto nad tym popracować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buss, D. M. (1988). Love acts: The evolutionary biology of love. In R. J. Sternberg & M. Barnes (Eds.), The psychology of love (pp. 100– 118). Yale University Press.
  • Buss, D. M. (2000). The dangerous passion: Why jealousy is as necessary as love and sex. Free Press.
  • Buss, D. M. (2006). The evolution of love. In R. J. Sternberg & K. Weis (Eds.), The new psychology of love (pp. 65– 86). Yale University Press.
  • Gadlin, H. (1977). Private lives and public order. In G. Levinger & H. L. Raush (Eds.). Close relationships: Perspectives on the meaning of intimacy (pp. 33-72). University of Massachusetts Press.
  • Jankowiak, W. R., & Fischer, E. F. (1992). A cross-cultural perspective on romantic love. Ethnology, 31, 149-155.
  • Jenkins, C. (2017). What love is: And what it could be. Basic Books.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.