Definicja miłości

Definicja miłości

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2022

Jak wygląda definicja miłości? Jak możemy zdefiniować coś, co jest tak złożone, sprzeczne i fascynujące? Coś, co sprawia, że czujemy się tak żywi? Nie można jej zaobserwować pod mikroskopem, chociaż są tacy, którzy próbują zdefiniować miłość w kategoriach chemicznych. Inni robią to w poetycki sposób

Miłość oznacza natchnienie, a czasem także cierpienie. Jednak każdy chce tego doświadczyć, a większość z nas odczuła to w pewnym momencie swojego życia. Niemniej jednak nadal nie potrafimy wyjaśnić, jak brzmi definicja miłości.

Mahatma Gandhi powiedział, że „tam, gdzie jest życie, jest miłość”. Bez wątpienia jest to jeden z najprostszych, a zarazem realistyczny i tajemniczy opis tego cudownego zjawiska. Wzmacnia dzieci, pomaga nam się rozwijać i sprawia, że czujemy się częścią naszej grupy społecznej. W efekcie miłość daje nam miejsce w świecie.

Serce.

Miłość Cię wybiera

Piosenki miłosne: wszyscy mamy swoje ulubione. Próbują wyjaśnić, czym jest to uczucie i co implikuje, a przede wszystkim, co wywołuje. Na przykład szczęście, nieszczęście, natchnienie, namiętność… Teksty piosenek mówią o nieodwzajemnionej miłości i o różnych rodzajach tego uczucia. Jest miłość romantyczna, miłość wieczna, miłość zrodzona z przyjaźni… lista jest długa.

„Miłość nas spala. Tworzy ognisty pierścień”.

-Johnny Cash-

Jeśli byłeś lub jesteś zakochany, dobrze wiesz, jak to jest, nawet jeśli nie jesteś w stanie tego wyrazić. Niemniej jednak wiesz, że nie zawsze możesz zakochać się w tej osobie, w której naprawdę chcesz. Innymi słowy: miłość wybiera Ciebie. Jednak chociaż ten wybór może być właściwy, często tak nie jest, a to tylko przynosi cierpienie.

Dlaczego masz tak małą kontrolę w sprawach sercowych? Dlaczego nie możesz być bardziej obiektywny i racjonalny? Co leży u podstaw zjawiska przyciągania?

serca

Definicja miłości według nauki

Wiemy, że miłość ma pewien biologiczny składnik. Bez wątpienia słyszałeś o burzy chemicznej złożonej z neuroprzekaźników, takich jak dopamina, serotonina i oksytocyna. Niemniej jednak nie można zignorować również innych czyników. W tym przypadku tych zewnętrznych. Rozumiemy przez to naszą kulturę i wpływ naszego społeczeństwa.

Według nauki, kiedy jesteś zakochany, aktywują się obszary mózgu związane z nagrodą i motywacją. Są to hipokamp, podwzgórze i przedni zakręt obręczy. Oprócz tego oksytocyna i wazopresyna, wytwarzane podczas zakochiwania się, stymulują uwalnianie dopaminy i generują przyjemne doznania, gdy widzisz lub myślisz o ukochanej osobie.

Jednak ten neurochemiczny koktajl, który sprawia, że czujesz się tak komfortowo na początku związku, jest również przyczyną emocjonalnego dyskomfortu, który pojawia się po zerwaniu.

Definicja miłości z perspektywy psychologicznej

Z czysto psychologicznego punktu widzenia miłość jest afektywnym doświadczeniem składającym się ze zbioru określonych zmiennych. Dotyczy potrzeby więzi z kimś, wymogu intymności, namiętności i seksualności. Zasady te znajdują odzwierciedlenie w teorii trójkątów Sternberga.

W 1986 roku Robert Sternberg, profesor Uniwersytetu Yale, w swojej książce Trójkątna teoria miłości zaproponował psychologiczną definicję dynamiki, która buduje związek. Wymienił następujące czynniki:

  • Intymność. Są to uczucia, które promują bliskość, więź i budowanie więzi. Obejmuje akceptację partnera oraz zaufanie i uczucia, które z nim budujesz.
  • Namiętność. Odnosi się to do pożądania, ale nie tylko do pożądania fizycznego i seksualnego z elementami neurochemicznymi. Namiętność wyraża się również poprzez podziw dla partnera. Dzięki niej powstaje głębsze uczucie, wraz z potrzebą bycia blisko ukochanej osoby.
  • Zaangażowanie. To wyraźna i świadoma decyzja o budowaniu przyszłości ze swoim partnerem. To znaczy bycie mu wiernym i budowanie teraźniejszości i przyszłości, w której wspólnie wykonujecie pewne działania. To tworzenie razem „nas”, własnej przestrzeni, w której możesz skonsolidować swój związek.

Siedem stylów Sternberga

Te trzy wymienione powyżej wymiary mogą tworzyć różne kombinacje, które według Sternberga dają początek siedmiu stylom relacji afektywnych:

  • Lubienie. Uczucie jest zwykle obecne w tego rodzaju związkach. Zakłada intymność bez namiętności i z inną formą zaangażowania.
  • Zaślepienie. Odnosi się to do tymczasowych i nieistotnych relacji. Jest w nich namiętność, ale nie intymność czy zaangażowanie.
  • Pusta miłość. Wiąże się to z relacjami zbudowanymi z zainteresowania i egoizmu. W tego typu związkach istnieje zaangażowanie bez pasji i intymności.
  • Romantyczna miłość. Są to związki, w których jest silna obecność namiętności i intymności, ale w których po pewnym czasie nie ma zaangażowania.
  • Towarzyszka miłość. Zwykle pojawia się w bardzo długich związkach, ponieważ istnieje w niej intymność i zaangażowanie, ale wydaje się, że namiętność wygasła.
  • Bezmyślna miłość. W bezmyślnej miłości jest namiętność i zaangażowanie, ale nie intymność. Możliwe jest, że partnerzy lubią się nawzajem i chcą być razem, ale tak naprawdę nie mają ze sobą wiele wspólnego, aby budować między nimi powiązania.
  • Doskonałość miłości: jest to miłość, w której łączą się wszystkie trzy elementy: intymność, namiętność i zaangażowanie.
zakochana para.

Helen Fisher i neurobiologia miłości

Helen Fisher jest znaną antropolożką i biolożką badającą ludzkie zachowanie na Uniwersytecie Rutgers. Jej prace znane są na całym świecie. Prezentują alternatywną i ciekawą wizję tego, czym jest miłość. Oto podsumowanie jej najważniejszych pomysłów i przemyśleń:

  • Miłość to potężny system motywacyjny. To podstawowy napęd, który pozwala nam zaspokoić szereg potrzeb.
  • Główną potrzebą w miłosci jest bycie kochanym. To pragnienie jest bardziej intensywne niż sama seksualność. Helen Fisher wyjaśnia, że to pragnienie istoty ludzkiej obok nas stanowi to, co znamy jako miłość romantyczną. Chodzi o całą serię emocjonalnych dynamik charakteryzujących się motywacją, chęcią nawiązania więzi, chęcią dzielenia się życiem i wspólnymi planami.
  • Popęd seksualny to kolejny z tych motywatorów. To poszukiwanie przyjemności i samozadowolenia.
  • Przywiązanie. Przywiązanie to dążenie do uzyskania spokoju i bezpieczeństwa. To rozwój romantycznej miłości do czegoś bardziej stabilnego.

Miłość, uprzedzenia i implikacje społeczne

Powiedzmy, że masz czterdzieści lat i nadal entuzjastycznie podchodzisz do ideału prawdziwej miłości. Ludzie mogą Cię wyśmiewać i mówić, że powinieneś być realistą. Dlaczego jednak miałbyś być kimś innym? To Twoja własna rzeczywistość. Dlaczego miałbyś zaprzeczać temu, kim jesteś lub co czujesz tylko z powodu osądów innych?

Historycznie istniała tendencja do katalogowania, w jaki sposób powinniśmy odnosić się do płci przeciwnej. Mówiąc po prostu „płeć przeciwna”, społeczność LGTBTIQ jest pomijana lub traktowana jako tabu, jeśli chodzi o mówienie o miłości.

Oznacza to, że jako społeczeństwo ciągle popełniamy te same błędy. Próbujemy narzucić właściwy sposób pragnienia i pożądania. W konsekwencji odcinamy miłość we wszystkich jej formach i przejawach. Na przykład istnieje tendencja do zaprzeczania faktowi, że osoby niepełnosprawne mają również swoje potrzeby emocjonalne i seksualne. Co więcej, miłość i potrzeby seksualne osób starszych są podobnie ignorowane.

Prawdziwa definicja miłości

Niestety media nigdy nie przedstawiają idealnej pary jako dwóch lesbijek, białego chłopaka i czarnej dziewczyny lub zamiatacza ulic i prawniczki.

Kochanie jest największym aktem odwagi.

Niedawno w mediach pojawił się mężczyzna ze stwardnieniem rozsianym, który leżąc w łóżku oglądał narodziny swojego dziecka. Było to bardzo ekscytujące dla wszystkich. Nikt z nas nie wyśmiewałby go ani nie krytykował w tym zmieniającym życie momencie.

Żyjemy w kulturze minimalnego wysiłku i pozorów. Wszystkie ego są ważne.

Miłość oznacza poświęcenie, ale bez utraty tożsamości. Miłość to dzielenie się, nauka i odkrywanie. Kiedy kończysz związek, zwykle słyszysz, że tego kwiatu jest pół światu. Być może jednak należy dodać, że istnieje wiele różnych łąk. Miłość nie rozumie języków, kolorów, ideologii, wieku ani płci. Nie bądź tym, który odpycha ją z powodu swoich uprzedzeń, lęków lub starych legend.

Jeśli jeszcze nie znalazłeś swojego księcia z bajki lub żaby, jeśli uważasz, że nikt Cię nie rozumie lub że jesteś zbyt skomplikowany, możesz mieć przyjętą złą perspektywę. Otwórz swój umysł i żyj. Znajdziesz miłość w najmniej oczekiwanym miejscu.

Integralność osobista przyczynia się do poczucia własnej wartości

Czym nie jest miłość?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, definicja miłości jest niezwykle złożona. Często prowadzi do pomylenia jej z innymi uczuciami, które zdecydowanie nie odpowiadają prawdziwej miłości. Dlatego poniżej podajemy listę emocji, których powinieneś unikać we wszystkich swoich związkach, czy to romantycznych, przyjacielskich, czy rodzinnych.

Uzależnienie emocjonalne

Pojawia się, gdy jeden z partnerów odczuwa silną potrzebę ciągłego kontaktu z drugim. W ten sposób Twoje samopoczucie i szczęście zależą wyłącznie od obecności drugiej osoby. Poza tym ciągle boisz się, że relacja się skończy.

Zazdrość

Istnieje powszechne przekonanie, że jeśli jeden partner nie jest zazdrosny, to nie kocha drugiego. To nieprawda. Zazdrość jest produktem Twojej własnej niepewności, braku poczucia, że jesteś wystarczający dla swojego partnera. Zazdrość zwykle generuje próby kontrolowania partnera. W efekcie wpływa to na jakość relacji.

Posiadanie

Często myśli się również, że osoba, którą „kochasz” należy do Ciebie. Generuje to zachowania kontrolne w stosunku do partnera, a także kontrolę nad sobą. Jednak to zdecydowanie nie jest miłość.

Szantaż emocjonalny

To kolejny sposób na sprawowanie kontroli nad innymi. Szantaż emocjonalny służy do uzyskania oczekiwanej reakcji u partnera. Pamiętaj, że miłość oznacza akceptację własnej wolności i wolności partnera.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.