Wyrazić wdzięczność, aby docenić to, co już masz

Wyrazić wdzięczność, aby docenić to, co już masz

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Budzisz się każdego dnia, a Twoje życie przechodzi w mniej lub bardziej zorganizowaną, lecz nudną rutynę. W wielu przypadkach dzień po dniu jesteś przesiąknięty swoistą bezwładnością. Cały Twój czas wypełniony jest po brzegi problemami i celami niezmiernie wręcz krótkoterminowymi, które musisz osiągnąć tu i teraz. Innymi słowy, często nie masz szans, ani czasu, aby odpowiednio ocenić to, co już masz lub szczerze wyrazić  wdzięczność za to, co już udało Ci się w życiu osiągnąć.

Pozostało Ci już niewiele czasu, aby pamiętać o spełnionych marzeniach z przeszłości. Zamiast tego obecne zobowiązania naciskają na Ciebie nieustannie. Czujesz wciąż nowe frustracje związane z celami, które chcesz lub musisz wkrótce osiągnąć. Pragniesz życia gdzieś daleko na horyzoncie lub licznych odległych rzeczy, które chcesz posiadać. Pragnienie poprawy swojego życia i życia ludzi wokół Ciebie jest zawsze w Tobie obecne.

Z drugiej strony nie zwracasz już uwagi na wszystkie cele, które już osiągnąłeś do tej pory. Jak zatem miałbyś wobec tego wyrazić wdzięczność samemu sobie? Po prostu lekceważysz to zagadnienie. I zupełnie niesłusznie.

W trakcie tych kilku popołudniowych godzin każdego dnia, które masz dla siebie, prawdopodobnie chciałbyś trochę poćwiczyć, spędzić trochę czasu z przyjaciółmi lub po prostu odpocząć. W ten sposób możesz najzwyczajniej w świecie zapomnieć o wartościach, które już masz. A zupełnie nie zwracasz uwagi na to, że jest to naprawdę zdrowe ćwiczenie, które zawsze zasługuje na trochę Twojego czasu.

Wyniki wielu przeprowadzonych nad tym zagadnieniem badań naukowych wykazały, że wdzięczność może zapewnić nam naprawdę wiele, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych, korzyści dla naszego zdrowia. Jej efekt jest tak ogromny, że powinniśmy koniecznie poświęcić co najmniej kilka minut dziennie na to, aby docenić to, co już mamy.

Jak wyrazić wdzięczność wobec tego, co już masz?

W naszej kulturze ludzie często kojarzą wdzięczność z obowiązkiem. Często jest to uciążliwy obowiązek dla kogoś, kto zrobił coś dla Ciebie. Ale wdzięczność to jednak jest coś o wiele bardziej rozległego. Wdzięczność to ogólnie rzecz biorąc stan umysłu.

Skupienie

Możesz być na przykład wyrazić wdzięczność za coś ludziom, którzy Ci kiedyś w życiu pomogli. Możesz nawet być wdzięczny wobec tych, którzy utrudniali Ci życie wcześniej. W końcu to oni postawili na Twojej drodze przeszkody, z których można było się przecież tyle nauczyć. Dobrze jest więc być wdzięcznym za swoje mocne strony i swoje wady. Spróbuj zatem wyrazić wdzięczność wobec siebie samego  za to, co już masz, a także bądź wdzięczny sobie za to, co straciłeś. Rzeczy, które bowiem już utraciłeś, dały Ci szansę na rozwój osobisty.

Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie można czerpać z pielęgnowania wdzięczności w swoim własnym życiu. Odkryjemy także to, jak możesz jeszcze bardziej rozwinąć tę niezwykle pożądaną cechę charakteru.

Wdzięczność i nauka

Różne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego (University of California) oraz Mindfulness Awareness Research Center doprowadziły do pewnych zaskakujących wniosków dotyczących tego, czym jest wdzięczność. Odkryli oni bowiem, że akt rozwoju tego stanu psychicznego i samo uczucie, jakim jest wdzięczność często zmieniają strukturę molekularną mózgu.

Kiedy czujesz się wdzięczny za coś lub wobec kogoś, aktywujesz tym samym obszary mózgu odpowiedzialne za moralne myślenie. Ten stan emocjonalny uruchamia także emocjonalne centra w Twoim mózgu i systemy nagradzania. Aktywuje także korę przedczołową. Ta część Twojego mózgu jest między innymi zaangażowana w złożone zachowania poznawcze.

Uczestniczy również w procesach decyzyjnych, zachowaniach społecznych i procesach ekspresji osobowości. Inną częścią mózgu, którą aktywuje sama wdzięczność, jest przedni zakręt obręczy kory limbicznej. Obszar ten jest odpowiedzialny między innymi za emocje i empatię.

Jak ten proces wpływa konkretnie na Ciebie?

Zespoły badaczy poddały ludzi kilku opracowanym przez siebie testom. Testy te obejmowały wyrażanie uczuć takich jak wdzięczność przez kilka kolejnych tygodni. Naukowcy uzyskali niezwykle zaskakujące, pozytywne wyniki. Ten wzór aktywacji mózgu w wyżej wymienionych obszarach był odzwierciedlony przez wzrost poziomu zadowolenia uczestników zdefiniowany za pomocą wielu różnych wskaźników.

Uczucie wdzięczności

Osoby biorące udział w badaniu zgłaszały mniej problemów zdrowotnych w ogólności. Oceniły także, że mają niższy poziom lęku i depresji. Stwierdziły także, że mają znacznie wyższy poziom produktywności. Zjawisko to wynikało z tego, że czuły się bardziej odświeżone z powodu lepszego snu. Wydaje się więc zatem, że warto wyrazić wdzięczność za każdym razem ją poczujemy. Jest to  praktyka, która może pomóc Ci poczuć się zdrowiej i dodatkowo podnieść poziom odczuwania szczęścia.

Kilka sposobów na kultywowanie uczucia wdzięczności

Gdy obudzisz się każdego kolejnego dnia, pamiętaj o jednej rzeczy. Wdzięczność za wszystkie dotychczasowe Twoje osiągnięcia i rzeczy jakie masz, to podstawa. Postaraj się poświęcić kilka minut z samego rana, by o tym pomyśleć i wyrazić wdzięczność właśnie samemu sobie. Uznanie dla samego siebie jest podstawą wdzięczności. Wiele razy bierzemy niektóre rzeczy za pewnik, zamiast je naprawdę docenić tak, jak na to zasługują.

To prawda, że pragnienie posiadania więcej i więcej może Cię zmotywować do działania. Niemniej jednak nie powinno to wpłynąć na Twoją wdzięczność za swoje obecne życie. To jest podstawa Twojej samooceny i poczucia własnej wartości. To właśnie w niej bierze swój początek wiele emocji, które odczuwasz. Dlatego też wdzięczność jest jedną z najbardziej pozytywnych emocji, które powinniśmy rozwijać w sobie.

Dobrym ćwiczeniem stymulującym wdzięczność jest napisanie listu lub wiadomości do kogoś, kto pomógł Ci z czymś. Nie ma przy tym znaczenia, że minęło już sporo czasu, odkąd to coś się stało. Ponadto możesz spędzić kilka minut dziennie zastanawiając się nad tym, za co jesteś wdzięczny sobie samemu lub komuś innemu. Kolejnym dobrym pomysłem jest prowadzenie pamiętnika, w którym możesz zapisać trzy rzeczy, za które chciałbyś wyrazić wdzięczność. To pomoże Ci docenić to, co masz tu i teraz.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, wdzięczność to bardzo prosty sposób, aby poprawić swoje życie. Może ona pomóc Ci pamiętać, aby doceniać to, co masz. Szczególnie wtedy, kiedy czujesz się sfrustrowany myślą o tym, czego jeszcze nie zrobiłeś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.