Odpowiedzialność indywidualna po okresie izolacji jest kluczowym elementem powrotu do codzienności po pandemii. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy ludzi, którzy działają i będą działać z myślą o swoich społecznościach. Musimy myśleć i działać jako kolektyw. Może to być trudne, ale od tego zależy nasze przetrwanie.
To, czego doświadczyliśmy przez ostatnie 2 lata, było najsurowszym zestawem zasad, według których przyszło nam żyć. Straciliśmy wiele z tego, o co ludzie walczyli od dziesięcioleci: swobodę poruszania się, swobodę pracy i decydowania, z kim chcemy spędzać czas
Środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się infekcji zamknęły nas w domach. W ten sposób świat zewnętrzny został zatrzymany.
Wiele miejsc znów się otworzyło. Był to jednak powolny, żmudny i chaotyczny proces. Nowe środki bezpieczeństwa są nieco bardziej liberalne, małymi krokami kierują nas w kierunku większej aktywności gospodarczej. Ta „nowa rzeczywistość” obejmuje również nowy sposób interakcji z ludźmi w świecie zewnętrznym.
Jednak powrót do świata jest możliwy tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy zachowywać się odpowiedzialnie. Nadszedł czas, aby ludzkość stanęła na wysokości zadania i pokazała, że potrafimy troszczyć się o innych, że nie kierujemy się tylko własnymi potrzebami i pragnieniami. Odpowiedzialność indywidualna to w tym momencie podstawa.
Samoświadomość i odpowiedzialność indywidualna po izolacji
Odpowiedzialność, hojność i kompas moralny, który mówi Ci, co jest dobre, a co złe, są teraz ważniejsze niż jakiekolwiek zasady, które narzucają nam władze.
Nadszedł decydujący moment. Nikt nie powinien nam przypominać, jakie są nasze obowiązki. Mieliśmy wystarczająco dużo czasu, obserwując rozwój wydarzeń na całym świecie, aby wiedzieć, jak chronić siebie i innych ludzi.
Pandemia była okazją do naprężenia moralnych muskułów i przypomnienia nam o naszych wartościach. Był to sposób na nadanie celu i znaczenia wszystkiemu, przez co przechodziliśmy.
Nie chodzi tylko o przestrzeganie pewnych zasad. To także dobry czas, aby zastanowić się, czego tak naprawdę świat teraz potrzebuje: empatii, hojności i zachowania zorientowanego na społeczność. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przejść przez kryzys.
Zdrowie moralne i fizyczne
Jest jedna rzecz, o której wszyscy musimy pamiętać. Jeśli chcemy przetrwać, ochrona naszego zdrowia fizycznego nie wystarczy. Przestrzeganie norm dystansu społecznego i noszenie maseczki przez cały czas nie rozwiąże wszystkich problemów, które obecnie przeżywamy.
Osoby z poważnymi problemami psychicznymi cierpią w izolacji. Tysiące ludzi nie mogło opłakiwać utraty swoich bliskich.
Wiele rodzin zbliżało się do końca swoich zapasów, wiedząc, że może nie będą w stanie wypełnić lodówki w przyszłym miesiącu. Dzieci nie miały możliwości kontynuowania nauki. Firmy nie wiedziały, kiedy i jak będą mogły wznowić swoją normalną działalność.
Odpowiedzialność indywidualna po lockdownie wiąże się ze świadomością wszystkich tych kwestii. Oznacza to zrozumienie, że każdy z nas ma możliwość i obowiązek zrobienia czegoś dla innych.
Hojność, proaktywna empatia oraz umiejętność wprowadzania innowacji i opracowywania strategii przetrwania w świecie to obowiązki każdego z nas.
Samoświadomość i odpowiedzialność indywidualna
Twoje wartości i zdolność do refleksji nad tym, co dzieje się wokół Ciebie, są tym, co odżywia Twoją samoświadomość. To z kolei pozwala Ci skierować wzrok na zewnątrz, nawiązać kontakt z innymi ludźmi i wiedzieć, co robić. Indywidualna odpowiedzialność po lockdownie polega na zrozumieniu, jakie normy rządzą teraz naszym społeczeństwem i zobowiązaniu się do przestrzegania ich w jak największym stopniu.
Być może doskonale to wszystko rozumiesz. Być może przychodzi Ci to naturalnie. Ale są również ludzie, którzy mają ogromne problemy z przestrzeganiem nawet najbardziej podstawowych wskazówek. Codziennie w wiadomościach widzimy nowe informacje na ten temat. Być może osoby te nie mają prawdziwego poczucia ryzyka wobec siebie i innych. A może tęsknota za życiem przed pandemią jest silniejsza niż poczucie osobistej odpowiedzialności.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie zachowują się nieodpowiedzialnie i narażają innych na niebezpieczeństwo. Bycie zorientowanym na społeczność wymaga wyjścia poza własny egoizm. To zrozumienie, że nie jesteś samotną wyspą, ale raczej częścią grupy społecznej, której przetrwanie zależy od tego, czy wszyscy zobowiążą się do opieki i ochrony innych.
Skomplikowana równowaga między prawami, obowiązkami i poczuciem proaktywnej empatii
W dzisiejszym świecie mamy dwie możliwości. Pierwsza to narzekanie na wszystko, co zostało nam odebrane: prawo do wychodzenia, spotykania się z przyjaciółmi, podróżowania, otwierania sklepów, przytulania i całowania, jedzenia w restauracji. Inną opcją jest zaprzestanie narzekania i ćwiczenie proaktywnej empatii.
Zdolność odczuwania i wyrażania empatii jest tym, co czyni nas ludźmi. Empatyczni ludzie rozumieją daną sytuację i opierają swoje zachowanie na tym, co jest dobre dla kolektywu. Oczywiście chronisz siebie, ale możesz też pójść dalej, będąc częścią prawdziwej transformacji, której świat tak bardzo teraz potrzebuje. Poświęćmy wszyscy chwilę, aby pomyśleć o naszej odpowiedzialności za życie w taki sposób, abyśmy mogli bezpiecznie iść naprzód, mając na uwadze dobro wszystkich.