Złamane serce - jak zachować siłę?

Złamane serce - jak zachować siłę?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia, 2023

Złamane serce sprawia, że na jakiś czas znajdujesz się w stanie głębokiego szoku. Nie możesz uwierzyć, że Twój związek właśnie się skończył. Płaczesz i czujesz złość. W rzeczywistości nie możesz skupić się na niczym innym niż na stracie, jakiej właśnie doświadczasz.

Twoje serce zostało złamane i nie wiesz, jak zacząć składać kawałki swojego życia z powrotem. Myślałeś, że będziesz silny, ale wygląda na to, że Twoja siła zniknęła. Jak odzyskać siłę i motywację, gdy masz złamane serce?

Złamane serce – znajdź sens w tej sytuacji

W takiej chwili ciągle zadajesz sobie pytanie, dlaczego. Nie ma na nie jednak zadowalających odpowiedzi. Kiedy czujesz się zraniony, wydaje się, że nie ma sposobu, aby usprawiedliwić swój ból.

Dziewczyna przytula serce

Kluczem do znalezienia sensu, gdy masz złamane serce, jest wiara, że stało się to z jakiegoś powodu. Możesz tego teraz nie dostrzegać. Zrozumienie tej prawdy zwykle zajmuje trochę czasu. Jednak gdy uda Ci się trochę zdystansować emocjonalnie, będziesz w stanie odnaleźć sens całej sytuacji, w jakiej się znajdujesz.

Mając złamane serce, często skupiasz się na negatywnych uczuciach. Pamiętaj jednak, że to, co się stało, jedynie zwolniło w Twoim życiu przestrzeń na to, co lepsze . Jeśli będziesz o tym pamiętać, odzyskasz siłę, nadzieję i motywację.

Bądź dumny, że podjąłeś ryzyko

To prawda, że nie uzyskałeś oczekiwanego rezultatu. Jednak wielu ludzi nigdy nie odważy się zaryzykować i rzucić w wir miłości. Ty to jednak z robiłeś. Otworzyłeś swoje serce na drugą osobę. To krok, który wymaga ogromnej dawki odwagi.

Skoro nie udało się tym razem, to może następnym razem się uda. Nawet jeśli Twoje serce jest teraz złamane, zawsze powinieneś iść do przodu i dawać sobie nowe możliwości.

„Smutek odlatuje na skrzydłach czasu”.

Jean de la Fontaine

Złamane serce – idź do przodu

Łatwo jest użalać się nad sobą, gdy mamy złamane serce. Możesz wejść w stan samozadowolenia i komfortu. Problem polega na tym, że pozostanie tam na stałe będzie szkodliwe dla twoich przyszłych związków.

Musisz zmusić się, by iść dalej i doświadczać nowych emocji. Daj sobie czas na odczucie bólu i zaprzeczenia, ale po kilku dniach zmuś się do kontynuowania. Spróbuj wypełnić swoje życie pozytywnymi uczuciami. Nie zapomnij o swoich przyjaciołach i rodzinie. Zorganizuj wypad w jakieś przyjemne miejsce z dawno niewidzianym przyjacielem. Życie płynie do przodu.

Zaakceptuj swoje opcje

Zbyt łatwo jest skupić się na rzeczach, które powinny były się wydarzyć, zamiast na rzeczach, które mogą się wydarzyć w przyszłości. Trasa, którą wybierzesz, zależy od Ciebie.

Pamiętaj tylko, że myślenie o tym, co mogłoby się wydarzyć, ale się nie wydarzyło, tylko podtrzyma Twój gniew i smutek. Z drugiej strony myślenie o tym, co może się wydarzyć w przyszłości, daje możliwość poznania nowych ludzi i zdobycia nowych doświadczeń. Przestań kwestionować swoje umiejętności. Idź do przodu. Naprawdę warto.

„Moje stopy będą chciały iść tam, gdzie śpisz, ale ja pójdę dalej”.

-Pablo Neruda-

Szukaj piękna

Kobieta otoczona kwiatami

Rób jakąkolwiek aktywność, która sprawia Ci przyjemność i która pozwala Ci nawiązać kontakt z pięknem życia. Ponieważ kiedy masz złamane serce, zapominasz o wszystkich cudownych rzeczach wokół Ciebie. Czas jednak odkryć je na nowo.

Idź do muzeum lub wybierz się na spacer do lasu. Przeprowadź metamorfozę lub po prostu wprowadź kilka drobnych zmian w swoim życiu. To pozwoli Ci odkryć własne piękno i uświadomić sobie, że choć tym razem się nie udało, to nie Twoja wina.

Skoncentruj się na hobby, które lubisz

Może lubisz malować, rysować lub pisać. A może interesuje Cię jakiś konkretny sport. Zamiast pozwalać się ciągle pochłonąć przytłaczającym emocjom, skup się na jednej czynności, którą lubisz wykonywać. Pomoże Ci się to zrelaksować i skupić na tu i teraz, zamiast wpadać we wspomnienia z poprzedniego związku.

Ćwiczenie

Ruszaj się, ćwicząc lub uprawiając sport, który lubisz. Idź na siłownię lub wybierz się na spacer na łonie natury. Aktywność fizyczna zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Działa jak naturalny antydepresant i poprawia nastrój. Będziesz miał też więcej energii i poczujesz się lepiej sam ze sobą.

Jeśli masz złamane serce, szukaj towarzystwa

Uczymy się ukrywać nasze emocje. Jednak kiedy masz złamane serce, musisz przełamać tę barierę. Potrzebujesz pomocy i wysłuchania, więc znajdź kogoś, kto to zrobi. W przeciwnym razie poczujesz się naprawdę samotny i możesz nawet paść ofiarą ciężkiej depresji.

Będziesz także odczuwać bezbronność. Jednak dzieląc się swoimi emocjami, zdasz sobie sprawę, że nie jesteś sam. Dodatkowo będziesz w stanie spojrzeć na sytuację z naprawdę innej perspektywy. Pomoże Ci to dokładniej przyjrzeć się sytuacji. Co więcej, Twoje relacje z przyjaciółmi i rodziną staną się silniejsze.

Spędzaj czas z przyjaciółmi

Twoi przyjaciele mogą Ci pomóc, pocieszyć i upewnić się, że dobrze się bawisz. Spróbuj zaplanować wieczór filmowy, wyjście do zoo lub na plażę albo do nowej restauracji. Przypomnij sobie, jak dobrze się z nimi bawiłeś i spróbuj odzyskać tę część swojego życia, o której zapomniałeś.

Dziękować

Kiedy masz złamane serce, czujesz się tak zły i smutny, że trudno jest Ci dostrzec dobro w jakimkolwiek aspekcie życia. Nie pozwól jednak, aby te negatywne uczucia Cię zaślepiły. Pomyśl o dobrych chwilach, które przeżyłeś ze swoim partnerem i bąd ź za nie wdzięczny.

„Ja żyję swoim życiem, a Ty swoim… Ty jesteś sobą, a ja jestem jsobą, a jeśli przypadkiem się odnajdziemy, to będzie piękne. Jeśli nie, nic na to nie poradzę”.

-Fritz Perls-

Czasami najlepszą rzeczą, jaka może się przydarzyć związkowi, jest jego zakończenie. Nawet jeśli tak jest w Twoim przypadku, istnieją pozytywne aspekty, które związek wniósł do Twojego życia. Nie trap się i podziękuj swojemu byłemu partnerowi. Nie martw się, nie musisz go widywać ani utrzymywać z nim kontaktu. Wystarczy podziękowanie wewnętrzne. A potem idź do przodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.