Jak współpracować z innymi

Praca zespołowa to jedna z umiejętności, których firmy wymagają najbardziej. W przypadku większości projektów indywidualna inicjatywa nie wystarczy. Dlatego skuteczność połączonych wysiłków zespołu jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o osiąganie celów.
Jak współpracować z innymi
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2022

Jako ludzie jesteśmy istotami społecznymi. Łączymy się z innymi, a nasz sukces i dobre samopoczucie zależą od naszej zdolności do tego. Niezależnie od tego, czy mówimy o projekcie w pracy, rodzinie czy drużynie sportowej. W każdej sytuacji, w której bierze udział grupa ludzi, ważne jest, aby wszyscy oni wiedzieli, jak współistnieć i współpracować z innymi, aby osiągnąć swoje cele. Jednak nie zawsze uczy się nas, jak to zrobić.

Istnieją jednak różne warunki osobiste, które mogą utrudnić współpracę. Może to być na przykład perfekcjonizm i stawianie sobie wymagań, niezdolność do delegowania lub ciągła potrzeba kontrolowania. Niska tolerancja na frustrację lub słabe umiejętności społeczne również wpływają na tę zdolność. Czynniki te generalnie mają negatywny wpływ, często tworząc wrogi klimat, wyzwalając walki o władzę i odsuwając nas od naszych upragnionych celów. Na szczęście możemy poprawić nasze umiejętności współpracy.

Osoby pracujące w zespole
Współpraca jest niezbędna w zespołach roboczych do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Współpraca z innymi – dlaczego jest taka ważna?

Żyjesz w indywidualistycznym i konkurencyjnym społeczeństwie, które skłania Cię do skupienia się na sobie, poszukiwania osobistego sukcesu i wiary w siebie. Jednak wzrost i rezultaty, jakie można uzyskać, przyjmując tego rodzaju postawy, są ograniczone. W każdych okolicznościach, współpraca z innymi jest niezbędna, aby pielęgnować siebie, otworzyć swój umysł na nowe perspektywy i iść do przodu.

Osoba przygotowana pod względem edukacji lub mająca duże doświadczenie w swojej dziedzinie, ale nie umiejąca pracować w zespole, może stać się przeszkodą dla organizacji. Podobnie w relacjach osobistych musisz wiedzieć, jak rozmawiać, słuchać i negocjować. W końcu posiadanie racji nie ma sensu, jeśli nie jesteś w stanie współpracować i osiągnąć konsensusu.

Jednak rozwijanie tej umiejętności nie zawsze oznacza poddawanie się, utratę zdolności do oceniania lub brak głosu. Nie chodzi o poświęcanie się dla innych. Umiejętność współpracy z innymi przynosi wiele korzyści na poziomie osobistym. Na przykład:

  • Promuje długoterminowe zaangażowanie i utrzymanie członków zespołu.
  • Pomaga poprawić poczucie własnej wartości i obraz siebie.
  • Promuje pozytywny klimat, który korzystnie wpływa na Twoje zdrowie i satysfakcję.
  • Promuje rozwój Twoich umiejętności społecznych i komunikacyjnych.
  • Rozbudza poczucie indywidualnej odpowiedzialności wobec innych.
  • Promuje zrozumienie różnorodności.
  • Stymuluje kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętności rozwiązywania problemów.
  • Poszerza wiedzę i osiąga cele (dzięki dzieleniu się umiejętnościami i talentami)

Jak nauczyć się współpracować

Podobnie jak wszystkie umiejętności, Twoja umiejętność współpracy może zostać ulepszona i rozwinięta. Zastosowanie danych technik i zasobów będzie się różnić w zależności od kontekstu. Oto kilka pomysłów, nad którymi możesz zacząć pracować:

1. Zachęcaj do komunikacji

Aby każdy ludzki system mógł funkcjonować, niezbędna jest komunikacja. Choć może się to wydawać oczywiste, nie zawsze zwracasz na to odpowiednią ilość uwagi. Przede wszystkim musisz nauczyć się komunikować poprzez aktywne słuchanie i asertywność. Zatrzymaj się, zrozum drugą osobę i naprawdę weź pod uwagę jej punkt widzenia. Nie skupiaj się po prostu na odpowiadaniu lub wyrażaniu opinii.

Po drugie, musisz aktywnie pracować nad swoją komunikacją, tworząc i dedykując konkretne przestrzenie do jej przepływu. Mówienie tylko wtedy, gdy pojawia się konflikt, nie jest wskazane. Lepiej jest regularnie wymieniać się pomysłami.

2. Oceniaj pomysły, a nie ludzi

Współpraca nie oznacza akceptowania wszystkich próśb, które inni kierują do Ciebie. Możesz analizować, krytykować (konstruktywnie), a nawet odrzucać pomysły. Warto jednak pamiętać, że wszelkie oceny należy kierować na pomysł lub konkretne zachowanie, a nie na samą osobę.

Pomoże Ci to uniknąć konfliktów lub ułatwi ich rozwiązanie, gdy pojawią się z innych powodów. Aby to zrobić, musisz przejrzeć etykiety, których używasz do identyfikowania innych.

3. Bądź empatyczny

Indywidualizm stawia ja w centrum wszystkiego. To sprawia, że tracisz perspektywę i całkowicie odrywasz się od rzeczywistości innych. Na tym poziomie empatia jest kluczowa. To zdolność rozumienia tego, co myślą inni, jak się czują, czego potrzebują i co ich inspiruje.

To zrozumienie pozwoli Ci być tolerancyjnym i elastycznym. Pomoże Ci połączyć potrzeby własne i innych, a także talenty wszystkich zaangażowanych osób i połączyć się razem.

4. Ustal wspólne cele

To chyba najważniejszy punkt. Cała współpraca ma na celu osiągnięcie wspólnego celu, który jest pożądany dla wszystkich zaangażowanych stron i dla którego pracują razem. Ważne jest, aby ten cel był uzgodniony i znany wszystkim oraz aby każda osoba rozumiała wagę swojej roli w tym procesie.

W organizacji celem może być zwiększenie sprzedaży. W parze może to być założenie rodziny. Kluczem jest to, że ten cel jest korzystny dla wszystkich i generuje wyższy poziom zaangażowania. Pracując nad wspólnym celem, łatwiej wykorzenić ideę konkurencji i zastąpić ją współpracą.

5. Zapewnij uczciwość i zaufanie

Zgodnie z powyższym wszystkie strony muszą uznać, że sytuacja jest sprawiedliwa, a wzajemna relacja jest otwarta na współpracę. Co więcej, korzyść musi być obopólna, musi istnieć otwartość i przejrzystość.

Dlatego wszyscy zaangażowani muszą być pewni z góry, jakie role, intencje i nagrody są przeznaczone dla każdej osoby. Bez tych informacji sytuacja może być postrzegana jako niezrównoważona i prowadzić do urazy i walki o władzę.

bracia rozmawiają
Świadomość, że istnieje obopólna korzyść, zachęca do otwartości i empatii podczas współpracy.

6. Samozarządzanie

Wreszcie, łatwiej jest uczestniczyć i współpracować w demokratycznym środowisku, które daje pewne poczucie kontroli. Możliwość wyrażenia swojej opinii, debaty i samodzielnego zarządzania (w zakresie decydowania o tym, jak przyczynić się do projektu) zwiększa motywację.

Z tego powodu lepiej unikać struktur nadmiernie hierarchicznych i zarządczych. Wszystkie strony powinny mieć możliwość wniesienia wkładu z własnej perspektywy i ze swoimi pomysłami na ulepszenia.

Krótko mówiąc, aby nauczyć się współpracować, musisz czuć się częścią wspólnego projektu, być zmotywowanym i zaangażowanym, budować zaufanie z innymi stronami i doświadczyć pewnej wolności. Te warunki sprzyjają wewnętrznej motywacji i pomagają przełamać bariery i mity, które sprawiają, że postrzegasz innych jako konkurentów.

Stosowanie tych perspektyw w organizacjach, parach, rodzinach lub grupach wszelkiego rodzaju wymaga świadomej pracy i troski w każdym indywidualnym aspekcie. Jednak wyniki będą znacznie bardziej pozytywne, nie tylko pod względem produktywności (zdolność do osiągania celów), ale także pod względem osobistej satysfakcji i jakości relacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cano-Hays, R., Lomeli, B., Lau, S. & Wagner, P. (2015). Guía de recursos para construir colaboración efectiva e integración de programas. Project concern international (PCI).  https://www.fsnnetwork.org/sites/default/files/Guia%20de%20Recursos%20para%20la%20Colaboracion%20Efectiva.pdf
  • Maienschein, J. (1993). Why collaborate?. Journal of the History of Biology26(2), 167-183
  • Mejia-Arauz, R., Correa-Chavez, M., Ohrt, U. K., & Aceves-Azuara, I. (2015). Collaborative work or individual chores: The role of family social organization in children’s learning to collaborate and develop initiative. Advances in child development and behavior49, 25-51.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.