Oczekiwane szczęście: dlaczego planowanie jest tak ekscytujące

Czy kiedykolwiek czułeś więcej szczęścia planując podróż, randkę lub wakacje, niż wtedy, gdy już doszło do danego wydarzenia? Czasami rekreacja w tym, co sobie wyobrażamy, daje nam więcej radości niż sama rzeczywistość.

Kobieta myśli o oczekiwanym szczęściu

Oczekiwane szczęście jest jak wyobrażanie sobie pysznego smaku ciasta czekoladowego, które masz zamiar zjeść. To motyle ekscytacji w Twoim brzuchu przed randką, którą masz dziś wieczorem. Albo wyobrażanie sobie wspaniałych chwil, które spędzisz na wakacjach w tym roku.

Nie musisz być dzieckiem, aby czuć radość z oczekiwanego wydarzenia. Właściwie można by powiedzieć, że oczekiwanie cieszy bardziej niż samo wydarzenie. Czasami życie zawodzi. Z pewnością często to, co sobie wyobrażałeś, nie okazuje się tak dobre, jak się spodziewałeś. Przyszłe wydarzenia są często bardziej niezwykłe, niż można było sobie wyobrazić.

Jednak psychologia uczy nas, że bez tych oczekujących myśli szczęście nie byłoby tak intensywne, satysfakcjonujące i dające energię. To właśnie to uczucie nie pozwala Ci zasnąć w nocy, ponieważ tak trudno jest spać w obliczu tak wielu wrażeń, marzeń i pragnień. Wyobrażenie sobie, że przyszłość przyniesie Ci najbardziej wzbogacające i pozytywne wydarzenia, jest kluczem do Twojego dobrego samopoczucia.

Możliwość ekscytowania się przyszłymi wydarzeniami jest bardzo pozytywnym źródłem naszej równowagi psychicznej.

Kobieta z zamkniętymi oczami na plaży
Wyobrażanie sobie pozytywnych doświadczeń, jakie może nam przynieść przyszłe wydarzenie, jest zdrowym i zalecanym procesem.

Oczekiwane szczęście: definicja i charakterystyka

Oczekiwane szczęście można zdefiniować jako zestaw emocji i przekonań, których doświadczasz przed przyszłymi wydarzeniami. Te wewnętrzne doświadczenia zawsze mają pozytywną wartość. Jest tak, ponieważ to, czego oczekuje Twój umysł, jest zgodne z Twoimi upodobaniami. Zwykle Twoje plany są również ekscytujące i niezwykłe.

Badania przeprowadzone przez University of Washington wskazują, że ten rodzaj szczęścia bezpośrednio wpływa na naszą motywację i zachowanie. Oznacza to, że w ciągu tych dni lub tygodni poprzedzających dane wydarzenie, Twoje zachowanie może się różnić od “normalnego”. Jesteś bardziej otwarty i pełen nadziei, a nawet podejmujesz bardziej ryzykowne decyzje.

Wydaje się, że z reguły dane wydarzenie cieszy nas bardziej, zanim się wydarzy, niż po tym, jak się wydarzy. Innymi słowy, przewidywanie lub wyobrażanie sobie tego, co może się wydarzyć w obliczu przyszłego wydarzenia, jest bardziej satysfakcjonujące niż doświadczanie go lub pamiętanie o nim.

Tak więc, chociaż często mówi się, że lepiej niczego nie oczekiwać i dać się zaskoczyć losowi, tak naprawdę warto się ekscytować, marzyć i ustalać swoje oczekiwania.

Czasami myślenie, że coś może się zmienić na naszą korzyść, jest również dobrą strategią radzenia sobie i formą oczekiwanego szczęścia.

Przewidywanie to kluczowy etap szczęścia

Impreza urodzinowa. Rozpoczęcie nowej pracy. Spotkanie z przyjacielem, którego nie widziałeś od lat. Rozpoczęcie życia ze swoim partnerem. Nadchodząca podróż. To wydarzenia i okoliczności, które budzą w Tobie magię iluzji. To prawie jak powrót do dzieciństwa, jak danie się ogarnąć emocjom takim jak radość, nadzieja, szczęście, a nawet euforia.

Posiadanie czegoś, na co można czekać i wyobrażać sobie, ma pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie psychiczne. Zachęca Cię to do pozostania zmotywowanym i skupionym na pozytywnym wyniku (poza obecnymi okolicznościami).

Ten optymistyczny pogląd działa jak odzwierciedlenie umysłu, który patrzy na życie z nadzieją. Dlatego właśnie pacjenci z depresją nie są w stanie doświadczyć oczekiwanego szczęścia. Dla nich każde przyszłe wydarzenie ma w sobie cień zagrożenia, dozę niepewności i ciemność katastrofy.

Planowanie czegoś może być bardziej ekscytujące niż codzienne życie

Jakie masz obecnie? Jakie nieuchronne wydarzenie w Twoim kalendarzu napełnia Cię nadzieją, radością i pragnieniem, aby ten dzień nadszedł jak najszybciej? Czasami planowanie czegoś może być bardziej ekscytujące niż faktyczne przeżywanie tego, to fakt. Zdarza się to wiele razy, gdy jedziesz na wakacje.

Spędzasz miesiące na planowaniu, myśleniu o wyjeździe, spacerach po plaży i wycieczkach po mieście pełnym historii i kultury. Wyobrażasz sobie, gdzie będziesz jadł lub jak będzie wyglądał hotel. Prawie nie zdając sobie z tego sprawy, odbyłeś już tę podróż sto razy w swoim umyśle, zanim nadejdzie wyznaczony dzień.

Proces, który organizuje oczekiwane szczęście, jest mierzony przez potężne neuroprzekaźniki. Dopamina jest substancją mózgową, która pośredniczy w procesach nagradzania. Motywuje Cię, przynosi euforię, motyle w żołądku i pragnienie nadejścia tego przyszłego wydarzenia.

Dopamina jest substancją mózgu, która koordynuje pragnienie i iluzję osiągnięcia czegoś. Czasami chęć osiągnięcia celu jest przyjemniejsza niż jego osiągnięcie.

Mężczyzna spacerujący w górach
Myślenie, że jutro może przynieść nam wiele rzeczy, o których marzymy w teraźniejszości, jest źródłem motywacji.

Przewidywane szczęście jako strategia radzenia sobie

Badanie przeprowadzone w 2015 roku przez dr Christiana Waugha wykazało, że posiadanie ekscytujących wydarzeń na horyzoncie jest strategią radzenia sobie ze stresem. Motywuje nas, zachęca, rozprasza złe dni i zmniejsza lęk, który czasami nas dręczy. Zachęca nas do innego spojrzenia w przyszłość.

Pomyśl tylko o tych chwilach, kiedy czujesz się przytłoczony i pod presją w pracy. Wtedy Twój umysł myśli o zbliżającej się randce w piątek. Lub o weekendowej wycieczce. Może nawet o następnym wolnym dniu, który będziesz miał tylko dla siebie.

Kluczem do szczęścia jest wyznaczanie ekscytujących celów z dnia na dzień, zarówno na krótką, jak i długoterminową przyszłość.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Do people choose happiness? Anticipated happiness affects both intuitive and deliberative decision-making, Current Psychology, 10.1007/s12144-020-01144-x, (2020).
  • Kong, Dejun Tony & Tuncel, Ece & Parks, Judi. (2011). Anticipating Happiness in a Future Negotiation: Anticipated Happiness, Propensity to Initiate a Negotiation, and Individual Outcomes. Negotiation and Conflict Management Research. 4. 219-247. 10.1111/j.1750-4716.2011.00081.x.
  • Kumalasari, A.D., Karremans, J.C. & Dijksterhuis, A. Do people choose happiness? Anticipated happiness affects both intuitive and deliberative decision-making. Curr Psychol (2020). https://doi.org/10.1007/s12144-020-01144-x
  • Van Boven, Leaf, and Ashworth, Laurence.  “Looking Forward, Looking Back: Anticipation Is More Evocative Than Retrospection.” Journal of Experimental Psychology, vol. 136, no. 2, 2007, pp 289-300
  • Waugh, Christian et al.  The impact of anticipating positive events on responses to stress.” Journal of Experimental Social Psychology, vol. 58, May 2015, pp.11-22
Scroll to Top