Jak zostawić kogoś, kogo kochasz

„Kocham cię, ale muszę Cię zostawić”. Zerwanie związku, gdy miłość jest wciąż obecna, wydaje się sprzecznością. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Dowiedz się tutaj.
Jak zostawić kogoś, kogo kochasz
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Rozstanie z kimś, kogo kochasz, wydaje się sprzecznością. To jednak stosunkowo częste doświadczenie. Czasami sytuacja taka ma miejsce, gdy zostałeś zdradzony i musisz odejść ze złamanym sercem, ale nadal kochając osobę, która Ci to zrobiła. Dzieje się tak również wtedy, gdy pomimo namiętnych uczuć do siebie po prostu nie możecie być razem.

Świat byłby lepszy, gdyby miłość była prostsza i mniej podatna na tego rodzaju dysharmonię. Jak powiedziała francuska pisarka Françoise Sagan, kochanie to nie tylko pragnienie, to także zrozumienie. Sagan twierdziła też, że jedyny rozsądny sposób kochania graniczy z szaleństwem. Dlatego wydaje się, że sprzeczność jest nieodłącznym elementem miłości.

Trudno jest twardo stąpać po ziemi, kiedy jest się zakochanym, ale nigdy nie powinieneś tracić głowy. Kontynuowanie związku, w którym jest miłość, ale stale pojawiają się również emocjonalne zmęczenie i cierpienie, nie ma większego sensu. Chociaż trudno w to uwierzyć, czasami ten, kto kocha Cię najbardziej, również najbardziej Cię rani. Jest to coś, na co nie możesz pozwolić.

Zobaczmy, jak powinieneś się zachowywać, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji.

Rozstanie z kimś, kogo nadal kochasz, to doświadczenie, które zwykle pozostawia blizny.

Smutny mężczyzna
Niewiele doświadczeń jest trudniejszych niż uświadomienie sobie, że osoba, którą kochasz, nie jest dla Ciebie odpowiednia.

Jak zostawić kogoś, kogo kochasz

Czasami miłość i pewne zdarzenia życiowe boleśnie się ze sobą zderzają, jak dwie zapadające się planety. Gdy osiągniesz pewien wiek, odkrywasz, że miłość nie jest w stanie wszystkiego pokonać. Zdajesz sobie również sprawę, że ci, którzy naprawdę Cię kochają, nie powinni być Twoim powodem do płaczu, choć często tak jest. W takich przypadkach coś jest nie tak w formule uczucia między Wami i w końcu stajecie się świadomi tego faktu.

Dość często zdarza się, że musisz rozstać się z kimś, kogo kochasz. Z badań przeprowadzonych przez University of Utah wynika, że powodów do zakończenia związku może być wiele, ale decydującym czynnikiem jest brak zaufania.

Nie chodzi tylko o fakt, że zanika Twoje powiązanie z ukochaną osobą. Oznacza to uświadomienie sobie, że bez względu na to, co robisz i ile wysiłku w to wkładasz, dystans między Wami nie zmniejsza się. W takich okolicznościach pomocne mogą być poniższe czynności.

Mów szczerze, ale nie daj się zwieść

Rozstając się z kimś, kogo kochasz, musisz być z nim szczery. Nie możesz zakończyć związku bez wyjaśnienia i odbycia ostatniej rozmowy w celu wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje. Nie używaj frazesów ani sztampowych zwrotów i unikaj klasycznego „To nie Ty, to ja” lub „Po prostu potrzebuję trochę czasu”.

Jeśli masz pewność, że Twój związek nie przynosi Ci prawdziwego szczęścia, musisz być asertywny i powiedzieć to głośno.

  • Najpierw wyjaśnij, co zamierzasz powiedzieć. Zaplanuj to z wyprzedzeniem i bądź zwięzły.
  • Bądź przygotowany na to, co druga osoba może powiedzieć. Jeśli w związku jest miłość, prawdopodobnie Twój partner użyje jej jako głównego pretekstu, używając zwrotów takich jak „Jeśli mnie kochasz, nie możesz mnie opuścić”.
  • Nie wpadnij w pułapkę dawania kolejnej szansy. Takie rozwiązanie tylko potęguje cierpienie.
  • Używaj wyjaśnień w stylu „Odchodzę, bo kocham siebie. Kończę ten związek, bo Cię kocham i żadne z nas nie zasługuje na to, by ranić się nawzajem tak, jak to robiliśmy”.

Nie szukaj winy

Kiedy związek się kończy, prawie zawsze pojawia się obwinianie drugiej osoby. Być może jeden z partnerów dopuścił się zdrady? Może ktoś przestał zwracać uwagę na partnera lub okazywać mu uczucia? Często zdarza się, że pomimo miłości, partnerzy po prostu nie mogą się dogadać.

Kiedy rozstajesz się z kimś, kogo kochasz, najlepiej po prostu unikać obwiniania. Załóżmy, że zerwanie jest najlepszą opcją dla Was obojga i że jest to jedyny sposób, aby przestać cierpieć i znów być sobą. Zróbcie to bez chowania urazy.

Uzyskaj wsparcie, aby poradzić sobie z żalem

Kiedy Twój związek się rozpada, Ty też się rozpadasz. Zwłaszcza jeśli nadal kochasz drugą osobę. W takich sytuacjach musisz przetrwać swój ból i wszystkie związane z nim złożone emocje. Jest to proces, który wymaga czasu i bez wątpienia przytrafią Ci się trudne dni i chwile zwątpienia.

W tych ciężkich momentach upewnij się, że masz wokół siebie dobre wsparcie. Przyjaciele i rodzina zazwyczaj będą Twoimi najlepszymi sojusznikami.

Zerowy kontakt jest najlepszą strategią, aby ruszyć do przodu

Nie śledź swojego byłego partnera w mediach społecznościowych. Musisz unikać wszelkich kontaktów, zarówno w prawdziwym życiu, jak i w internetowym wszechświecie. Uniemożliwi Ci to dalsze karmienie swoich myśli i emocji, które nie są już istotne. Co więcej, łatwiej będzie Ci ruszyć dalej, nie oglądając się wstecz i nie będąc przywiązanym do kogoś, dla kogo nie ma już miejsca w Twoim życiu.

Pamiętaj, dlaczego odszedłeś

Jeśli po rozstaniu partnerzy wciąż czują do siebie miłość, często dochodzi do sytuacji powrotów i kolejnych rozstań. To pewnego rodzaju więzy, które nigdy nie są całkowicie zerwane. Takie zachowanie jednak prawie nigdy nie jest właściwe. Z pewnością nie jest zalecane dla harmonijnej równowagi psychicznej i emocjonalnej.

Jeśli masz do czynienia z pokusą odzyskania kontaktu z byłym partnerem, pamiętaj, co skłoniło Cię do opuszczenia związku. Pomyśl o cierpieniu, którego doświadczyłeś, i zadaj sobie pytanie, gdzie byłaby Twoja godność, gdybyście odnowili kontakt.

kobieta na spacerze
Kiedy rozstajesz się z kimś, kogo kochasz, dobrym pomysłem jest wyznaczenie sobie nowych celów życiowych, poznanie nowych ludzi i wprowadzenie zmian.

Podejmij decyzję i wyznacz sobie nowe cele życiowe

Rozstanie z osobą, którą kochasz, jest bardzo odważną decyzją. Niemniej jednak postawienie siebie na pierwszym miejscu jest zdecydowanie istotne, a potwierdzanie własnej decyzji bez patrzenia wstecz jest aktem wielkiej dojrzałości emocjonalnej. Chociaż czasami, gdy zamkniesz oczy, z pewnością przychodzą Ci na myśl pewne magiczne momenty Waszego związku.

Jest to jednak pozytywna rzecz, ponieważ warto cenić dobre chwile z przeszłości. Najważniejsze jest to, aby nie wracać do byłego partnera, nie wznawiać tej relacji, która Cię zraniła i unieważniła Cię jako osobę. Musisz iść do przodu, wyznaczać sobie nowe cele, poznawać nowych ludzi, rozwijać się i uczyć. To jest sekret życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Joel, Samantha & Macdonald, Geoff & Page-Gould, Elizabeth. (2017). Wanting to Stay and Wanting to Go: Unpacking the Content and Structure of Relationship Stay/Leave Decision Processes. Social Psychological and Personality Science. 9. 194855061772283. 10.1177/1948550617722834.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.