Czy zmiana pracy w wieku 40 lat to dobry pomysł?

Im jesteś starsza, tym bardziej przyprawiają Cię o zawrót głowy pewne zmiany, na przykład zmiana pracy. Dziś chcemy porozmawiać o wyzwaniu, jakim jest zrobienie tego w wieku 40 lat.
Czy zmiana pracy w wieku 40 lat to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia, 2022

Zmiana pracy w wieku 40 lat może wywołać więcej zawrotów głowy niż stanie na krawędzi najwyższego i najbardziej stromego klifu, jaki możesz sobie wyobrazić. Jest jednak wiele osób, którym w tym wieku udało się na nowo odkryć swoją karierę zawodową.

Jednym z kluczy jest podejście do tego strategicznie, biorąc pod uwagę pewne czynniki lub zmienne, które są niezbędne do dokonania zmiany. W poniższym artykule omówimy kilka przydatnych strategii, jeśli chcesz lub nie masz innego wyjścia, jak rozpocząć tę nową przygodę.

Poszukiwanie nowej pracy to jedna z tych zmian, które mogą wydawać się przerażające. Opuszczasz strefę, w której czujesz się mniej lub bardziej bezpiecznie, aby przejść do nowego miejsca, gdzie niepewność może być znacznie większa. Mogłoby Ci się wydawać, że ze względu na swój wiek powinnaś już cieszyć się ugruntowaną stabilnością.

Jeśli jednak zastanawiasz się nad zmianą pracy, to dlatego, że upływ lat nie zmniejszył Twojej potrzeby poprawy jakości życia.

Kobieta na kanapie

Czy zmiana pracy w wieku 40 lat jest wskazana?

40 lat to znaczący wiek. W tym wieku możesz doświadczyć wielu zmian, które mogą prowadzić do kryzysów tożsamości. Jeden z Twoich rodziców może zachorować lub umrzeć z powodu starości, co może wzbudzić Twój lęk przed śmiercią.

Badania wykazały istotny związek między lękiem przed śmiercią a różnymi patologiami psychicznymi. Należą do nich depresja, lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i stres (Menzies, Sharpe i Dar-Nimrod, 2019). To pokazuje, jak niektóre wydarzenia w tym wieku mogą powodować pewnego rodzaju kryzysy.

W tych krytycznych czasach wiele osób zdaje sobie sprawę, że nie prowadzi życia, o jakim kiedyś marzyło. Z tego powodu decydują się na podjęcie określonych działań, takich jak zmiana pracy lub znalezienie nowych pasji. Jednak wraz z chęcią zobaczenia nowych horyzontów pojawia się również strach i pytanie: czy zmiana pracy w wieku 40 lat jest wskazana?

Zmiana pracy po czterdziestce

W zależności od dziedziny szukanie nowej pracy w tym wieku może być znacznie bardziej skomplikowane niż robienie tego w wieku 20 lub 30 lat. Twój poziom energii jest niższy, jesteś może nieco bardziej ekscentryczna i udoskonaliłaś pewne przyjemne rutyny, nad którymi teraz musisz się zastanowić.

Jak każdy inny projekt, podjęcie kroku, który wymaga tak wielu zmian, wymaga planowania i świadomego wysiłku. Przyjrzyjmy się kilku czynnikom, które musisz wziąć pod uwagę, aby to osiągnąć.

1. Określ pracę, jaką chcesz wykonywać

Pierwszym krokiem jest jasne określenie pracy, jaką chcesz mieć w przyszłości. Jeśli nie masz co do tego pewności, spróbuj pomyśleć o tych rzeczach, którymi pasjonowałaś się, gdy byłeś młodsza. Czasami różne sytuacje zmuszają ludzi do odłożenia swoich marzeń na bok, ale nigdy nie jest za późno, aby do nich wrócić.

Jeśli potrzebujesz nieco więcej pomocy, aby to zdefiniować, spróbuj zadać sobie pytanie: gdyby pieniądze nie były problemem i mógłbyś wykonywać pracę za darmo, co by to było?

2. Poszukaj sposobów na specjalizację w dziedzinie, która Cię interesuje

Twoje doświadczenie w dziedzinie, w której chcesz znaleźć nową pracę, ma duże znaczenie w samym procesie szukania nowego miejsca zatrudnienia. Być może spędziłaś lata poświęcając się pracy, która generuje tylko frustrację i cierpienie. Może próbowałaś to zmienić, a nawet mentalnie przyjęłaś pewne strategie, aby nie myśleć o tym za dużo. Jednak to nie zadziałało.

Być może patrzysz na oferty pracy w swojej dziedzinie i masz wrażenie, że spełniasz tylko kilka najbardziej pożądanych wymagań. Jeśli tak jest, zalecamy, abyś najpierw podjęła wyzwanie recyklingu swojej wiedzy.

Jako wstępny krok do zmiany możesz poprosić swoją firmę o relokację. Może to pomóc w codziennym gromadzeniu doświadczenia w nowych obszarach lub technologiach. Z drugiej strony w dzisiejszych czasach istnieje wiele dobrych kursów dostępnych w każdym sektorze.

3. Zacznij aplikować i brać udział w rozmowach kwalifikacyjnych

Jeśli masz zamiar wskoczyć do basenu, najpierw wejdź pod prysznic, włóż nogi do wody i pozwól swojemu ciału stopniowo aklimatyzować się w wodzie. Rozpocznij więc poszukiwanie pracy, gdy jesteś jeszcze na swoim obecnym stanowisku. W ten sposób zminimalizujesz swój niepokój i ostatecznie zapobiegniesz przyjęciu pracy, której tak naprawdę nie chcesz.

Co więcej, powoli narastająca aklimatyzacja pomoże Ci dostosować się do Twoich oczekiwań. Jest to niezwykle ważne, jeśli myślisz o rozpoczęciu negocjacji z firmą na temat aktualnych warunków.

Kobieta szuka pracy
Poszukiwanie pracy to okazja do poznania sytuacji na rynku pracy.

4. Rozważ wolontariat

Jeśli chcesz zmienić pracę w wieku 40 lat, prawdopodobnie już wiesz, że doświadczenie jest wysoce pożądaną cechą. Dlatego ubieganie się o pracę jako wolontariusz w organizacji związanej z Twoją przyszłą pracą może być bardzo pomocne. To z pewnością dobra opcja, jeśli nie masz nic przeciwko pracy za darmo. Możesz nawet zająć się tym jako hobby.

5. Rozważ możliwość założenia własnej firmy

W nowym miejscu pracy możesz nie otrzymać natychmiastowej lub nawet długoterminowej umowy, ponieważ rynek pracy nieustannie się zmienia. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zrezygnować ze swoich planów i pozostać w niesatysfakcjonującej pracy. Jeśli inni nie zaoferują Ci nowej pozycji, może zbudujesz ją sobie sama?

Posiadanie własnego biznesu wiąże się z własnymi wyzwaniami. Ma to również zalety, ponieważ nie będziesz od nikogo zależna, a jednocześnie będziesz zarabiać pieniądze. Przy dobrze przemyślanym planie można założyć prawie każdy biznes i odnieść sukces.

Wreszcie, rozpoczęcie procesu psychoterapii może również pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest zmiana pracy w wieku 40 lat. Z pewnością będzie to pomocne, jeśli nie jesteś pewna, dokąd chcesz się udać lub czym naprawdę się pasjonujesz. Psycholog może zastosować różne metody i techniki, aby poprowadzić Cię i odkryć Twoje prawdziwe powołanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Menzies, R. E., Sharpe, L., & Dar‐Nimrod, I. (2019). The relationship between death anxiety and severity of mental illnesses. British Journal of Clinical Psychology, 58(4), 452-467.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.