Nieznośna lekkość bytu: 10 niezapomnianych cytatów

Nieznośna lekkość bytu: 10 niezapomnianych cytatów
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia, 2019

Milan Kundera jest jednym z tych pisarzy, których twórczości po przeczytaniu książki nigdy nie zapominasz. Jego dzieła są niezwykle głębokie i przemyślane. Nieznośna lekkość bytu, jedna z naprawdę kultowych książek tego autora, jest tego doskonałym przykładem.

Cytaty, które zestawiliśmy tutaj pochodzą właśnie z książki zatytułowanej Nieznośna lekkość bytu. Są one niezapomniane z uwagi na swoją niezwykłą wręcz przejrzystość i celność.

Jest to na pierwszy rzut oka zwykła powieść o miłości, ale pomiędzy jej wierszami kryje się także o wiele więcej głębi i zupełnie nowych znaczeń. A w samym jej sercu znajduje się to, o czym traktują praktycznie rzecz biorąc wszystkie legendarne dzieła literackie. Tym czymś jest sens życia.

“Każdy, którego celem jest “coś wielkiego”, musi pewnego dnia spodziewać się zawrotów i bólu głowy.”
-Milán Kundera-

„Nieznośna lekkość bytu” zawiera mnóstwo wspaniałych cytatów i nie tak łatwo jest wybrać z nich te najlepsze. Niemniej jednak spróbowaliśmy zebrać te najbardziej znaczące z nich. Są to wszystkie te sformułowania i zdania, które zaprezentują Ci w pełni esencję tej niesamowitej powieści.

Dzięki temu odkryjesz w niej drugie dno, trzecie, a także jeszcze wiele kolejnych. Oto wybrane przez nas 10 najlepszych cytatów z tego epokowego dzieła Milana Kundery.

„Nieznośna lekkość bytu” Milana Kundery i jej przesłanie

Niemal wszystkie następujące dalej w naszym artykule cytaty z książki „Nieznośna lekkość bytu” dotyczą miłości i kłopotów z nią związanych. Powieść ta skutecznie obejmuje wiele różnych form, które może przybrać relacja uczuciowa. Jej autor próbuje po prostu w najlepszy możliwy sposób zdefiniować to, czym jest miłość.

“Miłości nie wyczuwa się w pragnieniu kopulacji (czyli pragnieniu, które rozciąga się na nieskończoną liczbę kobiet), ale w pragnieniu wspólnego snu (czyli pragnieniu ograniczonym do jednej tylko kobiety).”
-Milán Kundera-

Milan Kundera również stara się określić, czym miłość nie jest. Zestawia w sposób zdecydowanie kontrastowy miłość z pragnieniem bycia kochanym.

Milan Kundera

“Być może powodem, dla którego nie potrafimy kochać jest to, że pragniemy być kochani. To znaczy, że żądamy czegoś (tym czymś jest właśnie miłość) od naszego partnera, zamiast zaofiarować mu się zupełnie bezinteresownie i nie prosić o nic innego poza jego towarzystwem”.
-Milán Kundera-

„Nieznośna lekkość bytu” nie mówi dokładnie o tym, co normalnie uważamy za romantyczną miłość. To, co robi Milan Kundera, to dość interesująca próba połączenia tego uczucia ze znaczeniem i sensem życia dla współczesnych ludzi.

“Miłość jest jak imperium. Kiedy idea, na której się ona opiera się rozpada, miłość także znika”.
-Milán Kundera-

I w ten sposób autor opisuje miłość oraz jej koniec w bardzo interesujący, głęboki sposób. Mówi on, że miłość tak naprawdę pozostaje wciąż żywa, ponieważ jest całkiem możliwe, że w ogóle jej nie było i nie ma.

Smutek oznacza natomiast coś zupełnie innego. A konkretnie to, że jesteśmy już na ostatniej stacji. Szczęście oznacza, że jesteśmy razem. Smutek był formą, szczęście treścią. Szczęście wypełniało po prostu całą przestrzeń dla smutku.

Odrzucanie znaczenia siły i logiki

Kundera uważał również, że miłość przychodzi wraz z pewnego rodzaju wyrzeczeniem. Ale nie do końca jest to wyrzeczenie się czegoś całkowicie. Raczej chodzi tutaj o to, że jest to wyrzeczenie, które wiąże się z zachowaniem wierności drugiej osobie. Może być to również takie, które ma związek z odrzuceniem czegoś ważnego dla siebie dla dobra kogoś innego.

“Ponieważ miłość oznacza siłę pozwalającą na wyrzeczenie się czegoś.”
-Milán Kundera-

Początek miłosci

Innymi słowy, miłość chwyta i przeżywa swoją niestabilność. Jest niezwykle wrażliwa i akceptuje podatność na wpływy ze strony drugiej osoby. Świadome lub nie. A wraz ze sporą dawką ironii Milan Kundera mówi o innym rodzaju wyrzeczenia w miłości. Mianowicie chodzi mu o wyrzeczenie się logiki.

“Kiedy nasze serce przemawia do nas, umysł uważa, że sprzeciwianie się mu jest czymś wręcz nieprzyzwoitym.”
-Milán Kundera-

Oznacza to, że to, co mówią Ci Twoje uczucia, jest o wiele prawdziwsze i ważniejsze dla Ciebie niż to, co dzieje się w Twoim umyśle. Tyczy się to także zdrowego rozsądku.

Lekkość i ciężar egzystencji

Cały wątek książki „Nieznośna lekkość bytu” skupia się wokół koncepcji lekkości i ciężaru. Jej autor nieustannie zadaje trudne pytania dotyczące tego, która z tych dwóch cech powinna sterować naszym życiem.

“Najcięższy z ciężarów jest zatem jednocześnie obrazem najintensywniejszego spełnienia życia. Im większy ciężar, im bliżej nasze życie zbliży się do ziemi, tym bardziej staje się rzeczywistym i prawdziwym.”
-Milán Kundera-

Cała powieść „Nieznośna lekkość bytu” podważa zresztą wszechobecną ideę, że łatwiej jest znosić płytkość i powierzchowność. W rzeczywistości dźwiganie jakiegoś ciężaru sprawia, że życie staje się bardziej realne i warte każdej przeżytej sekundy.

Związek

Ale ten ostatni cytat nie oznacza, że ciężar nie wiąże się z odczuwaniem jakiegokolwiek cierpienia. Wręcz przeciwnie…

“Bo nie ma nic cięższego do przełknięcia niż czyjeś współczucie. Nawet własny ból nie jest tak ciężki jak ból, który ktoś odczuwa razem z kimś. Albo dla kogoś. W każdym razie chodzi o ból nasilony przez wyobraźnię i przedłużony o sto ech.”
-Milán Kundera-

Według Kundera ból innych ludzi jest trudniejszy do zniesienia niż Twój własny. I to właśnie miłość czyni go odczuwalnym w ten właśnie sposób. Współczucie jest dużym obciążeniem, ponieważ ból jest wręcz nieusuwalny. Możesz być w stanie poradzić sobie z własnym cierpieniem. Niemniej jednak cierpienia innych ludzi są ich własnymi, ale Ciebie boli to tak samo.

Żyje się tylko raz

Treść tego konkretnego cytatu jest o wiele głębsza, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. W zasadzie na tym ukrytym znaczeniu zbudowana jest cała powieść „Nieznośna lekkość bytu”. Warto więc przeczytać go uważnie i zastanowić się nad jego przesłaniem.

“Nigdy nie możemy wiedzieć, czego chcemy. Wynika to z tego, że żyjąc tylko jednym życiem, nie możemy porównywać go z naszymi poprzednimi wcieleniami. Nie możemy przez to doskonalić w żaden sposób także i naszego przyszłego życia.”
-Milán Kundera-

Logika wyrzuca gdzieś poza naszą świadomość ideę, że każda istota ludzka musi mieć jakieś “po co” i ”dlaczego”. To, co mówi nam autor poprzez karty powieści „Nieznośna lekkość życia” to to, że nie możemy o tym wiedzieć. A to dlatego, że żyjemy na ślepo i uczymy się tylko o życiu, które mamy. Przeżywając je wyłącznie tak, jak chcemy.

“Szkic, który jest naszym życiem, to szkic bez celu. Sam zarys bez obrazu i bez planu na obraz.”
-Milán Kundera-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.