Sens życia - jeśli chcesz go znaleźć, po prostu idź przed siebie

Sens życia - jeśli chcesz go znaleźć, po prostu idź przed siebie

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2017

Życie polega nie tylko na istnieniu i zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Polega także na tym, aby cieszyć się, płakać, kochać i mieć cel w życiu. Badania wykazały, że ludzie potrzebują aktywności, ale przede wszystkim potrzebny jest im sens życia.

Sens życia musi być na tyle ważny, aby człowiek wierzył, że warto być częścią tego tajemniczego wszechświata.

Ile razy czułeś się zagubiony, bo nie wiedziałeś, co chcesz zrobić ze swoim życiem?

Nie widząc dobrze, jaki jest sens życia, możesz stracić zainteresowanie niemal wszystkim do momentu, aż poczujesz, że życie nie ma żadnego znaczenia. Tu zaczyna się prawdziwy problem. W rzeczywistości sens życia może być dowolny.

To od Ciebie zależy, jaki sens życia wybierzesz, ale aby to nastąpiło, musisz się poruszać, przemieszczać i podejmować działania, które zbliżają Cię do osiągnięcia osobistych, wyznaczonych przez Ciebie celów.

Kiedy zgubisz się i nie wiesz, jaki jest Twój sens życia, jedynym towarzystwem jakie Cię otacza jest smutek. Ten smutek będzie Cię stopniowo okradać z siły potrzebnej do podjęcia nowych zadań i wyznaczania nowych ścieżek.

Jak znaleźć sens życia

Każdy z nas widzi sens w innych aspektach życia. Niektóre osoby odczuwają zadowolenia z dobrze wykonanej pracy. Inne widzą sens życia w swoich dzieciach lub rodzinie. Dla jeszcze innych podstawą życia jest pomaganie innym ludziom.

Kobeta tańczy

Czymkolwiek jest Twój sens życia, musi on być dla Ciebie jasny i pozwalać Ci podejmować działania, które są z nim związane. Bez znaczenia jest coś, co Cię porusza i przyciąga Twoje zainteresowanie, jeśli nie podejmujesz działań niezbędnych do osiągnięcia rzeczy, które są istotne z punktu widzenia Twojego celu.

Pomost między zainteresowaniem a osiągnięciami jest zbudowany z działań. Możesz osiągnąć prawie wszystko, na czym Ci zależy, ale pamiętaj, że nic nie spada z nieba.

Aby znaleźć sens życia, zadaj sobie pytanie, czy to, co robisz, przybliża Cię do miejsca, w którym chcesz być za kilka lat.

Innymi słowy, zadaj sobie pytanie, czy za pięć lat nadal będziesz chcieć mieć to, co masz dzisiaj. Możesz również spojrzeć w przeszłość, a konkretnie na swoje dzieciństwo, aby przypomnieć sobie, co kiedyś Cię pasjonowało.

Dzieci zawsze starają się robić to, co naprawdę lubią, oprócz swoich oczekiwań i zobowiązań, dopóki społeczeństwo nie zdoła odebrać im ich marzeń.

Ważne jest również poczucie realizmu. Jeśli marzenie z dzieciństwa jest już niewykonalne, dobrze jest przeżyć ból związany z tym rozczarowaniem, dostosować się do nowej sytuacji i poszukać alternatywnych rozwiązań, które na nowo zdefiniują Twój sens życia.

Kluczowe jest odczuwanie radości z tego, co się robi i pozwolenie sobie na rozwój, zbieranie nowych doświadczeń oraz nabranie większej pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Dlatego nawet jeśli nie masz ochoty lub motywacji, czasami musisz postawić jedną nogę przed drugą i zignorować to, jak się czujesz w danej chwili. To tylko krótka chwila z perspektywy całego Twojego życia.

Dziewczyna uśmiecha się i trzyma słonecznik

Idź przed siebie

Jak powiedzieliśmy wcześniej, kluczem do poczucia, że przeżywasz swoje życie, tak jak chcesz jest posiadanie niepodważalnego powodu. Ludzie cierpiący na depresję często pytają, dlaczego w ogóle żyją.

Nie mają powodu, o którym pisaliśmy w tym artykule głównie dlatego, że nadal go nie znaleźli. Co gorsze, nawet jeśli znają swój sens życia, głęboki smutek uniemożliwia im wstanie i podejmowanie działań.

Ważną rolę odgrywają negatywne myśli i irracjonalne przekonania. Trudno jest wstać i podjąć pierwszy krok, jeśli wszystko jest pomalowane na czarno.

Nasze myśli determinują nasze emocje, a te z kolei odpowiadają za nasze zachowania. Dlatego ważne jest, aby kwestionować myśli i w zależności od ich charakteru zastępować je bardziej racjonalnymi przekonaniami. Trzeba obdarzyć zaufaniem właśnie te racjonalne idee.

Nasze myśli są w dużym stopniu odpowiedzialne za podejmowane przez nas działania. Pamiętaj jednak, że to, co robimy także może modyfikować sposób, w jaki interpretujemy świat.

Kobieta pielęgnująca kolorowe kwiaty

Dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu zignorować niepokojące, zakłócające spokój emocje. Można je zaakceptować lub pozwolić im istnieć, ale nie przestawać kroczyć obraną przez siebie ścieżką.

Dzięki powtarzaniu tej praktyki i zachowaniu silnej woli, Twoje myśli w końcu się zmienią, a z czasem to, co najciemniejsze zacznie zmieniać kolor na jaśniejszy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.