Milan Kundera - 10 niezapomnianych cytatów

Milan Kundera - 10 niezapomnianych cytatów

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2018

Milan Kundera zaoferował światu cytaty, które są dziełami sztuki. Większość z nich jest częścią jego wspaniałej i obszernej pracy literackiej. Jego powieści zawierają nie tylko piękne wątki, ale także głęboką refleksję nad światem i współczesnym człowiekiem.

Milan Kundera urodził się w 1929 r. w Czechosłowacji. W 1975 r. przeprowadził się do Francji, a w 1981 r. został obywatelem tego kraju. Mimo że w późniejszych latach mieszka daleko za granicami ojczyzny, większość jego prac dotyczy życia w Czechosłowacji.

W swoich pracach Milan Kundera odkrywa się jako inteligentny pisarz, który potrafi zagłębić się w labirynt ludzkiej podświadomości.

Od wielu lat ludzkość oczekuje od niego zdobycia nagrody Nobla w dziedzinie literatury ze względu na wielowątkowość i jakość jego pisma. Poniżej przedstawimy interesujący (choć niekompletny) zestaw niektórych z jego najlepszych cytatów.

“Im cięższe brzemię, im bliżej naszego życia przyjdzie na ziemię, tym bardziej są rzeczywiste i prawdziwe”

-Milan Kundera-

Milan Kundera jego cytaty

Ten myśliciel to nie tylko świetny powieściopisarz. Okazał się być wielkim filozofem naszych czasów. Jego wizja świata jest głęboko realistyczna, a jednocześnie tak bardzo wzruszająca. Jedną z jego ogromnych zalet jest umiejętność wychwycenia podświadomej motywacji.

To jest dokładnie to, co odzwierciedlają jego liczne cytaty  – precyzyjne zrozumienie istot ludzkich. Pomysł ten został schwytany w ciekawym tekście o naszej obsesji na punkcie porządku:

“Nasza tęsknota za porządkiem próbuje zamienić świat ludzki w nieorganiczne  królestwo , w którym wszystko nieustannie idzie do przodu i działa według zasad bezosobowego porządku. Tęsknota za porządkiem to jednocześnie tęsknota za śmiercią. Ponieważ życie jest stałą zmianą porządku”

Człowiek z flagą na szczycie góry

Władza i świat

Prawie każda praca Kundery o Czechosłowacji jest przesiąknięta tematem władzy. Jest bardzo krytyczny wobec władzy i jej moralności. Jak, na przykład, w tym cytacie:

“Bo w tym świecie wszystko jest ułaskawione z góry i dlatego wszystko jest cynicznie dozwolone”

Milan Kundera żył pod ścisłą kontrolą sowiecką. Ograniczenia narzucone przez reżim na myśli i ekspresje wywarły na niego znaczący wpływ. Kolejny cytat Milana Kundery mówi:

“Jedna zakazana w Twoim kraju  książka  oznacza niewyobrażalnie więcej od miliardów słów, które słyszymy w naszych uniwersytetach”

Tą samą myśl przekazuje następny jego cytat: “walka człowieka z władzą jest walką pamięci z zapominaniem”. Władza symbolizuje ludzkie nałogi i podłość: każda potężna postać próbuje przekonać wszystkich, że wszystko zależy od niej. Ta sama historia powtarza się zbyt często. Pamięć to jedyna rzecz, która może przerwać cykl.

Miłość i strach

Milan Kundera podejmuje temat miłości niemal w każdym swoim dziele. W “Nieznośnej lekkości bytu” odnosi ją do szczęśliwego zbiegu okoliczności. W tej książce napisał:

“Jeśli miłość ma być niezapomniana, przypadki muszą natychmiast zacząć fruwać w dół niczym ptaki do ramion Franciszka z Asyżu”

Wiele cytatów Milana Kundery dotyczy również obojętności i zapominania. Ten na przykład przemawia o tym w piękny poetycki sposób:

“W zachodzie rozpadu wszystko jest oświetlone aurą nostalgii”

Kiedy ktoś lub coś już nie jest z Tobą, rzeczywistość zostaje ukryta za sugestywną i magiczną zasłoną.

Kobieta za szkłem

Strach i inne

“Źródłem strachu jest przyszłość, a osoba uwolniona od przyszłości nie musi się niczego bać”

Główną przyczyną niepokoju jest to, co jeszcze się nie wydarzyło. Możliwość, że to coś się jednak wydarzy, wywołuje strach w naszym życiu. Okazuje się, że ​​bardziej się obawiamy produktów naszej wyobraźni niż prawdziwego życia.

W obliczu świata zawsze doświadczamy wymuszone przerwy, podziały na grupy, obcości. Milan Kundera mówi, że:

“Nigdy nie dowiemy się, dlaczego irytujemy się nawzajem, co sprawia, że ​​stajemy się mili lub żałośni. Nasz własny obraz jest naszą największą tajemnicą”

Zrozumienie i słabość

W wielu swoich pracach Milan Kundera mówi o słabości i współczuciu. Obraz zwierząt ma uprzywilejowane miejsce w jego twórczości – to czym są i to co reprezentują.

“Prawdziwy moralny  test  ludzkości, jego podstawowy test, polega na stosunku do tych, którzy są na jego łasce— zwierząt”

Miłosierdzie wśród ludźmi także powoduje cierpienie. Ta wypowiedź wszystko wyjaśnia:

“Nie ma nic cięższego niż współczucie. Nawet własny ból nie jest tak ciężki, jak ból, który ktoś odczuwa z kimś, dla kogoś, ból nasilony przez wyobraźnię i przedłużony o sto ech”

Innymi słowy, czasami bardziej boli obserwowanie cierpienia ukochanej osoby, niż własne.

Para się przytula

Te wypowiedzi Kundery są tylko bardzo małą częścią jego wspaniałego dorobku. Nie bez powodu jest jednym z najbardziej podziwianych współczesnych pisarzy na świecie. Udało mu się uchwycić nie tylko istotę naszego czasu, a także przedstawić ją w piękny i zadziwiający sposób w swoim piśmie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.