O miłości własnej - jak zacząć kochać siebie samego?

O miłości własnej - jak zacząć kochać siebie samego?

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2018

Miłość własna jest wspaniałym zwyczajem, który często jest spychany na bok, by dać priorytet innym, ważniejszym sprawom. Pamiętajmy, że akt doceniania siebie samego, kochania nas stanowi kręgosłup dla naszego dobrego samopoczucia. Filar, który nas podtrzymuje i chroni i to oczywiście powoduje, że rośniemy coraz bardziej.  Dlatego dzisiaj postanowiliśmy stworzyć kompilację w postaci 12 zdań o miłości własnej, które pomogą nam zacząć kochać nas samych.

Moc miłości własnej to nasz kompas, który wskazuje nam północ, oświetla ciemne obszary i zachowuje się, jak latarnia w te ciemne noce, podczas których kurs wydaje się niepewny.  Bez niej jesteśmy bardziej podatni na wszelkiego rodzaju manipulacje, pozostając na łasce interesów i życzeń innych ludzi. 

Ponieważ gdy gardzimy sobą nie mamy dość siły, aby wyznaczyć granice i, jeśli to konieczne, aby się szanować.  W ten sposób staniemy się widzami, cierpiącymi z powodu bardzo smutnego zjawiska. Z każdą chwilą będziemy coraz bardziej świadomi, że stajemy się niewidzialni.

Jednak nigdy nie jest za późno, aby zdać sobie sprawę z tego, na co zasługujemy, a jednocześnie czego potrzebujemy. Zawsze możemy uczciwie spojrzeć w lustro, rozpoznać siebie w odbiciu i uwidocznić to, od czego tyle razy uciekaliśmy. Tych 12 zdań o miłości własnej może nam pomóc w tym bardzo trudnym, ale jednocześnie pięknym i fascynującym procesie, jakim jest pokochać samych siebie.

Akceptacja jako pierwszy stopień

“Miłość własna ma niewiele wspólnego z tym, co myślisz o Twoim wyglądzie. Chodzi o zaakceptowanie samego siebie”.

-Tyra Banks-

Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych zdań dotyczących miłości własnej. Bez akceptacji nie ma miejsca na miłość własną. Nie ma sensu zakładać przebrania, maski, aby wyjść do ludzi i sprawić, by inni uwierzyli, że jesteśmy inni. Nadejdzie moment, kiedy spotkamy się z nami samymi i zrozumiemy, że nas zdradzamy.

Aby kochać siebie, musimy najpierw zaakceptować swoją osobę. Aby się zaakceptować, musimy odkryć samych siebie. Dojść do najgłębszych zakamarków naszej duszy i przyjąć je z miłością.

tułów kobiety

Czas dla siebie

“Dopóki nie docenisz siebie, nie docenisz Twojego czasu. Dopóki nie docenisz Twojego czasu, nic z nim nie zrobisz”.

-M. Scott Peck-

Tylko wtedy, gdy cenimy siebie, zdajemy sobie sprawę, że nasz czas to pieniądz i staramy się dbać o to, jak i z kim go spędzamy. zostawiamy nawet kilka chwil, by spędzić je ze sobą sam na sam. Ponieważ kiedy kochamy samych siebie czas przestaje być zmienną bez znaczenia i staje się naszym wielkim sprzymierzeńcem.

Ważność bycia autentycznymi

“Jednym z największych wyrzutów w życiu jest bycie takim, jakim chcą tego inni, zamiast być sobą”.

-Shannon L. Alder-

Jest to jedno ze zdań o miłości własnej, o którym powinniśmy pamiętać każdego dnia. Często czujemy się zagubieni, ponieważ nie potrafimy odróżnić między tym, czego inni oczekują od nas a tym, czego naprawdę chcemy.

Niemal nieumyślnie zbaczamy z drogi, aby spełnić oczekiwania innych, odsuwając na bok nasze pragnienia. Aby temu zapobiec, należy zadać sobie kilka pytań: Czy robię to, czego naprawdę chcę, lub czego inni oczekują? Czy postępuję tak, aby inni czuli się dobrze czy abym to ja czuł się dobrze?

“Dużo czasu zajęło mi nauczenie się nie patrzenia na mnie oczami innych”.

-Sally Field-

Inne zdanie o miłości własnej odnoszące się do wpływu innych. Nie jesteśmy odbiciem myśli i słów innych. Nie możemy widzieć ich oczami. W rzeczywistości oni nawet dobrze nas nie znają, ale mają o nas zdanie, który jest wynikiem połączenia tego, co pokazujemy i tego, co oni myślą.

kobieta

Wartość nagradzania samego siebie

“Zbuduj Twój własny ogród i udekoruj własną duszę, zamiast czekać, aż ktoś przyniesie Ci kwiaty”.

-Veronica A. Shoffstall-

Nie musimy czekać, aż ktoś nas doceni i powie nam, ile jesteśmy warci, abyśmy w to uwierzyli. Każdy dzień jest okazją, by podarować sobie kilka pięknych słów i dobrze się zachować. Dobre traktowanie nas samych powinno być dla nas priorytetem.

Wpływ słów

“Osobą, na którą najbardziej możesz wpłynąć w ciągy dnia jesteś Ty. Dlatego zachowaj ostrożność, gdy mówisz do siebie”.

-Zig Ziglar-

Inne zdanie o miłości własnej bardzo ważne w naszym życiu codziennym. Sposób, w jaki rozmawiamy z samym sobą wpływa na to, jak się czujemy. Nie będziemy czuć się tak samo słysząc słowa wsparcia, motywacji i uznania jak kiedy słyszymy wyrzuty i krytykę za popełnione błędy. Dlatego troszczmy się o nasze słowa. Tak, nawet i przede wszystkim o te, które mówimy do siebie i w ciszy…

Uwolnić obawy

“Jesteś na tyle niesamowity, na ile sobie pozwolisz”.

-Elizabeth Alraune-

Nasze granice są tworzone przez nasze obawy. Jeśli zrozumiemy i skonfrontujemy nasze obawy będziemy mogli pójść o krok dalej, by przekroczyć granicę między tym, kim jesteśmy, a tym, kim możemy się stać. W rzeczywistości nie ma nic lepszego by odkryć siebie niż robiąc to, na co nigdy wcześniej się nie odważyłeś. Jak bardzo ograniczasz samego siebie?

mężczyzna patrzący na morze

“Ludzie sukcesu się boją, ludzie sukcesu mają wątpliwości, ludzie sukcesu się martwią. Po prostu nie pozwalają, by te uczucia ich powstrzymały”.

-T. Harv Eker-

Miłość własna nie oznacza braku zmartwień, wątpliwości czy lęku, ale posuwania się do przodu mimo odczuwania tych wszystkich uczuć. Miłość własna nas chroni, ale nie zamyka nas w bańce mydlanej. Daje nam bezpieczeństwo i siłę, impuls do walki o to, co chcemy, pomimo przeciwności.

Moc naszych decyzji

“W rzeczywistości to nasze decyzje określają, kim możemy się stać, w znacznie większej mierze, niż nasze własne umiejętności”.

-J. K. Rowling-

Możemy być bardzo uzdolnieni w pewnej dziedzienie, ale jeśli nie doceniamy samych siebie nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać potencjału, jaki w sobie mamy. Jeśli jednak zaczniemy doceniać samych siebie, jeśli zaczniemy żywić się miłością własną będziemy zdolni iść tam, gdzie chcemy.

Miłość własna daje nam odwagę, by się wysilić i walczyć o nasze marzenia poprzez odpowiednie decyzje.

Miłość własna to stan wewnętrzny

“Prawdziwa miłość własna nie musi być ujawniana ani pokazywana publicznie. Jest to stan wewnętrzny, siła, szczęście, bezpieczeństwo”.

-Brian Weiss-

Jest to cytat o miłości własnej, który zawiera najwięcej mądrości. Czułość pieści nie tylko słowami. Nie musisz się chwalić, że kochasz samego siebie. Miłość własna jest czymś o wiele głębszym, jak mówi psycholog Brian Weiss, jest to stan, siła, która powstaje od wewnątrz.

papierowe serce w dłoni

Nelson Mandela o miłości własnej

Na koniec zostawimy kilka pięknych słów Nelsona Mandeli, które mają wiele wspólnego z tym złożonym, ale wspaniałym procesem pokochania samego siebie.

“Naj­bar­dziej boimy się nie te­go, że jes­teśmy do niczego. Naj­bar­dziej boimy się te­go, że jes­teśmy potężni po­nad miarę.
To nasza jas­na – a nie ciem­na – stro­na nas przeraża. Za­daje­my so­bie pytanie, czy możemy być śmiali, błys­kotli­wi, piękni, uta­len­to­wani i niezwykli. A czyż właśnie ta­cy nie jes­teśmy? Jesteś dzieckiem wszechświata. Fakt bycia małym nie służy światu. Nie ma nic pouczającego w byciu małym, aby inne osoby w pobliżu nie czuły się niepewnie. Urodziliśmy się, aby zamanifestować chwałę wszechświata, który jest w nas. Nie tylko w niektórych z nas: jest w każdym z nas. I kiedy pozwalamy, aby nasze światło świeciło, nieświadomie udzielamy pozwolenia innym ludziom, aby robili to samo. I uwalniając się od naszego lęku, nasza obecność automatycznie wyzwala innych”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garcia, R. (2017). Neurobiology of fear and specific phobias. Learning & Memory24(9), 462-471.
  • Oleś, P. K., Brinthaupt, T. M., Dier, R., & Polak, D. (2020). Types of inner dialogues and functions of self-talk: Comparisons and implications. Frontiers in Psychology11, 227.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.