Emocjonalny pamiętnik - w jaki sposób go stworzyć?

Dzienniki są zazwyczaj bardzo pomocne w zarządzaniu tym, co dzieje się z nami na co dzień. Dzienniki emocji mają tę szczególną cechę, że mogą pomóc nam zrestrukturyzować nasze myślenie.
Emocjonalny pamiętnik - w jaki sposób go stworzyć?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2024

Przez długi czas szukałem wskazówek, jak stworzyć emocjonalny pamiętnik, ale nie mogłem nic na ten temat znaleźć. Istnieje dużo teorii, ale nie wiedziałem, od czego zacząć. Nigdzie nie zostało to wyjaśnione na przykładach. Tak więc odważyłem się wziąć zeszyt i, na swój sposób, zacząć schematycznie zarządzać własnymi emocjami. Doświadczenie było dla mnie tak pozytywne, że dziś chciałbym podzielić się nim z wami wszystkimi.

Emocjonalny pamiętnik można zacząć opisując emocje, tak jak je odczuwamy. Jednak nieporządek, który możemy wywołać może spowodować chaos. Osobiście lubię wizualne rzeczy, z ograniczonym miejscem, które zmusza nas do zwięzłości, a nie do zbędnego rozpisywania się.

Możemy napisać codziennie, lub tylko kiedy tego potrzebujemy. Ważne jest, aby pamiętać, że stworzenie emocjonalnego pamiętnika służy nie tylko do rejestrowania negatywnych emocji (złość, gniew, lęk), ale także tych pozytywnych (radość, euforia, szczęście). To pozwoli nam dogłębniej poznać siebie i rozpocząć cudowny proces w kierunku rozwijania inteligencji emocjonalnej.

Kiedy zapisujesz Twoje emocje, przelewasz je na papier i pozwalasz im przemienić się w atrament. W ten sposób zyskujesz nową perspektywę na to, co czujesz i jak powinieneś postępować.

Pierwsze kroki, aby stworzyć emocjonalny pamiętnik

Aby stworzyć emocjonalny pamiętnik ważne jest, abyśmy mieli do dyspozycji osobny zeszyt. W ten sposób nie będziemy musieli zapisywać naszych notatek na luźnych kartkach lub w innych notatnikach i możemy powrócić do naszych emocji, kiedy będziemy musieli je przeanalizować z innej perspektywy.

kobieta pisząca w zeszycie

Kiedy już znajdziemy przyjemny i inspirujący nasz zeszyt możemy zaczynać. Ważne jest, aby pisząc powinniśmy być sami, w spokoju, nie spieszyć się. Dzięki temu łatwiej będzie połączyć się z naszymi emocjami i posłuchać tego, co chcą nam przekazać.

Jednym z możliwych sposobów stworzenia emocjonalnego pamiętnika jest narysowanie czterech kolumn, gdzie każda z nich będzie mieć jedno z tych słów: sytuacja, emocje, reakcja i sugestie. Zobaczmy jak wygląda to w praktyce.

SytuacjaEmocjeReakcjaSugestie
Wystąpienia publiczneStrachUcieczkaSzukać pewności siebie
NiepokójPodnieść poczcie własnej wartości

Jest to przykład jak w sytuacji wystąpień publicznych dana osoba wyjaśnia krok po kroku, jak się czuje, jakie emocje odczuwa, jak reaguje i jak może rozwiązać dany problem. Jak widzimy, jest to schematyczny, jasny i zwięzły sposób zarządzania emocjami.

Radzenie sobie z emocjami zapewnia nam lepsze samopoczucie

Pisanie w naszym dzienniku emocjonalnym pomoże nam dostrzec, w której dziedzinie naszego życia mamy zwykle więcej trudności i które emocje najczęściej się powtarzają. Czy to strach, czy może brak pewności siebie? Świadomość tego pozwoli nam przejrzeć nasze sugestie, aby wprowadzić je w życie, tak by nie pozostały one wyłącznie na papierze.

Stworzenie emocjonalnego pamiętnika pozwala nam być świadomym emocji, które mają na nas największy wpływ, z którymi nie potrafimy sobie poradzić i przez które zawsze czujemy się zagubieni.

dziewczyna na podłodze

Jeśli jesteś osobą, która ma wiele myśli obsesyjnych tworzenie emocjonalnego pamiętnika pomoże Ci je powstrzymać. Dzięki temu potężnemu narzędziu zarządzania emocjonalnego uświadomisz sobie, że gdy już przeanalizujesz to, co się stało poczujesz się znacznie lepiej.

Ponadto możemy również zarządzać pozytywnymi emocjami, które odczuwamy. W ten sposób skupimy naszą uwagę na całym dobru, który nam się przydarza. Weźmy inny przykład.

SytuacjaEmocjeReakcjaSugerencja
Dostałem awans w pracyRadośćRelaksPodzielić się nowiną z innymi

Teraz masz już wszystkie narzędzia, a nawet wizualne przykłady, aby stworzyć emocjonalny dziennik, który Ci pomoże i pozwoli zarządzać Twoimi emocjami. Należy jednak pamiętać, że nie ma lepszej lub gorszej metody. Możesz dodać inne kolumny, lub usunąć te, które Ci nie odpowiadają. To Twój pamiętnik emocjonalny i musi się do Ciebie dostosować. Istnieje wiele różnych form stworzenia go.

kobieta pisząca pamiętnik

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.