Autentyczni ludzie: osoby, które inspirują

Autentyczni ludzie: osoby, które inspirują
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Autentyczni ludzie przedkładają zdrowe relacje ponad wszystko. Są to osoby szczere, wolne od uprzedzeń oraz niezależne, jeśli chodzi o kroczenie własną ścieżką.

Autentyczni ludzie wierzą we wzajemny szacunek oraz wartości, które sprzeciwiają się hipokryzji. Są prawdziwymi przykładami dobroci oraz służą, by inspirować oraz motywować innych do tego, by być lepszym człowiekiem. 

Kilka lat temu magazyn Forbes opublikował bardzo interesujący artykuł na ten temat. Autor mówił o tym jak w ostatnich czasach inteligencja emocjonalna stała się podstawowym zasobem ludzkim. Pomaga nam w znalezieniu satysfakcji, zarówno na poziomie profesjonalnym, jak i osobistym. Jednakże ta emocjonalna zdolność posiada również małą oraz ciekawą “pułapkę”.

“Autentyczność wymaga wrażliwości, przejrzystości oraz integralności.”

-Janet Louise Stephenson-

Inteligencja emocjonalna nie na wiele się zda, jeśli dana osoba nie jest autentyczna. Często możemy dostrzec to w liderach biznesowych. Menedżerowie, przewodniczący i szefowie otrzymują trening umiejętności społecznych, takich jak asertywność, empatia, radzenie sobie z emocjami itp. Jednak żaden z tych kursów nie uczyni ich skutecznymi na poziomie organizacyjnym. Czegoś brakuje.

Tylko autentyczni ludzie są w stanie zmotywować kapitał ludzki. Innym może zabraknąć tego wymiaru, który obejmuje jawność, uczciwość oraz bliskość. Nie będą w stanie lub nie będą wiedzieć jak motywować innych. Nie zainspirują też swoją pewnością siebie, ani nie stworzą pozytywnej atmosfery w pracy. Ich słowa i czyny nie będą podziwiane ani inspirujące.

Małość

Czy autentyczni ludzie tacy się rodzą lub takimi się stają?

Wszędzie bombardowani jesteśmy reklamami kursów, które nauczą nas jak być inteligentnymi emocjonalnie. Jednak czy naprawdę możemy się nauczyć autentyczności? Czy ludzie tacy już się rodzą, czy nabywają tę cechę wraz z czasem? Najpierw powinniśmy pamiętać, że mówimy o typie osobowości. O całym zestawie myśli, zachowań, nastawienia oraz psychologicznej dynamice, która jest rezultatem różnych czynników.

Jak zaznacza genetyk Dean Hamer, istnieją pewne biologiczne elementy, które musimy wziąć pod uwagę. Na przykład wiemy, że istnieje gen, który reguluje ilość dopaminy wydzielanej przez jądro półleżące w mózgu. Oznacza to, że ludzie mogą posiadać “genetyczne” predyspozycje do motywowania czy sięgania po nowe doświadczenia. Może to nawet wskazywać na mniejszą lub większą zdolność do odczuwania szczęścia.

Mając to na uwadze, czynniki edukacyjne, kontekst społeczno-kulturowy oraz doświadczenia osobiste również odgrywają dużą rolę. Osobowość jest jak rzeźba wykonana z materiału o lepszej lub gorszej jakości. Możesz zawsze dodać do niej rzeczy, lub zastosować inną technikę, by nadać lepszy kształt pewnym szczegółom.

Autentyczni ludzie mogą przychodzić na świat z już zdefiniowaną osobowością. Jednakże możesz się też zmienić, jeśli posiadasz siłę woli, otwarty umysł oraz odpowiednie strategie. Możesz wygładzić nierówne krawędzie oraz wypełnić wgłębienia, by stworzyć piękniejszy, bardziej autentyczny i holistyczny psychologiczny ogród.

Kwiecista kobieta

Jak nauczyć się być bardziej autentycznym

W dzisiejszych czasach nie istnieją żadne wymiary psychologiczne ani emocjonalne, które nie mogą być wyćwiczone. Istoty ludzkie posiadają niesamowitą (i często niedocenianą) zdolność do zmiany. Jeśli tylko jesteś temu oddany oraz odpowiedzialny za osobistą przemianę, istnieje możliwość rozwoju. Przypatrzmy się bliżej jak wykształcić autentyczną osobowość.

Praktykuj szczerość

Praktykowanie szczerości musi być nawykiem oraz osobistym zobowiązaniem. Niemniej jednak istnieją pewne subtelne aspekty, które powinniśmy rozważyć.

  • Po pierwsze, autentyczni ludzie poświęcają czas, by uświadomić sobie swoje potrzeby. Rozwijają stosowną autorefleksję, aby mogli lepiej poznać siebie samych, zrozumieć swoje ograniczenia oraz wartość.
  • Autentyczni ludzie są również ostrożni z tym jak oraz co komunikują. Okazują szczerość, jak i szacunek. Są dobrzy w wyrażaniu swoich opinii w asertywny sposób.
  • Z drugiej strony, autentyczni ludzie nie próbują nikogo przekonać do swoich argumentów. Bezpośrednio wyrażają swoje zdanie, jednak nie czują potrzeby, aby inni zgadzali się z tym, co mówią.

Wewnętrzna motywacja

Szczerzy oraz autentyczni ludzie działają zgodnie ze swoimi ideałami i przekonaniami. Nie potrzebują zewnętrznej aprobaty. Ani nie czują, że muszą spełniać oczekiwania innych. Jak możesz sobie wyobrazić, bycie autentycznym wymaga pewnej dozy odwagi.

Umiejętność uzdrowienia emocjonalnego

Łatwo jest skończyć sparaliżowanym przez rozczarowania, porażki oraz stratę. Jednak jeśli odmawiasz stawienia czoła tym negatywnym emocjom, staniesz sam sobie na przeszkodzie. Autentyczni ludzie są wytrzymali. Ich odporność pozwala im zaakceptować nieprzyjemne chwile, uczyć się od nich oraz wyzdrowieć. Później mogą przejść do następnego etapu tak szybko, jak to możliwe.

Droga z lilii

Nie obawiają się porażki, posiadają wizję przyszłości

Autentyczni ludzie posiadają wewnętrzny kompas i sami wydeptują swoją ścieżkę. Jeśli jednego dnia upadną, podążą inną drogą. Spróbują znaleźć inny most. Kiedy czują się smutni i bez motywacji, przystają i odpoczywają. Przyszłość jawi się zawsze przed nimi, pełna możliwości i obietnic. Autentyczni ludzie właśnie tam odnajdują nadzieję. To tam drzemią ich sny.

Hojność oraz świadomość społeczna

Niewiele osób jest bardziej świadomych społecznie, niż tych, którzy są z Tobą szczerzy. Jeśli naprawdę chcesz być jak oni, naśladuj ich. W końcu nie jesteśmy w tym sami. Inni są częścią Ciebie. A Ty jesteś częścią nich. Szacunek, harmonia, empatia mają swoje następstwa dla Twojego emocjonalnego samopoczucia.

Aby to zrobić, musisz zapomnieć o uprzedzeniach. To pomoże Ci osiągnąć poziom autentyczności. Wyzwól się od krytyki i przestarzałych perspektyw. Pozbądź się stereotypów i etykietek, które uprzedmiotowiają ludzi. Otwórz się na dzielone doświadczenie oraz ucz się od tych, którzy Cię otaczają.

Rozwijanie tych umiejętności emocjonalnych oraz społecznych wymaga odwagi, pokory oraz osobistej integralności. Staraj się zastosować to w praktyce!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.