Jaki jest cel naszego życia? Po prostu się nim cieszyć, czy też raczej je w pełni kontrolować? Życie pełnią życia z pewnością przysporzy nam mnóstwo satysfakcji i poczucie spełnienia. Z kolei próby jego kontrolowania nigdy nie sprawią nam żadnej radości. I chociaż w jego trakcie zdarzają się nam różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje, to jednak nauczenie się ich przewidywania i przygotowania do chwili, w której wystąpią, pomoże nam cieszyć się tym, czego nie możemy w pełni kontrolować.
Zazwyczaj słowo „nieprzewidziane sytuacje” opisuje coś, co nas całkowicie zaskakuje. Musimy wiedzieć zatem, jak odróżnić zdarzenia nieprzewidziane od tych, które można przewidzieć.
Nie możemy oszukiwać samych siebie, nazywając niektóre sytuacje nieprzewidzianymi tylko dlatego, że z powodu lenistwa lub zapomnienia nie podjęliśmy żadnych wysiłków, aby ich uniknąć. Zwłaszcza, gdy można było je przewidzieć wcześniej. Brak przewidywania zawsze prowadzi do improwizacji.
Najgorszą rzeczą, z jaką wiążą się nieprzewidziane sytuacje, jest to, że gdy już one się nam przydarzą, stajemy się tak zajęci poszukiwaniem dla nich rozwiązania, że zazwyczaj zapominamy zadać sobie pytanie, czy moglibyśmy je wcześniej przewidzieć.
Gdy już zdamy sobie natomiast sprawę, że jest już za późno, aby rozwiązać dany problem, zwykle czujemy się zniechęceni i bezradni. A przecież można było się przygotować na tę sytuację z pewnym wyprzedzeniem…
Jak możesz przygotować się na nieprzewidziane sytuacje w Twoim życiu?
Czasami zdarza się coś, co gruntownie wywraca wszystko w naszym życiu do góry nogami. W tym także te problemy, które naszym zdaniem już do tej pory mieliśmy. Nagle okazuje się, że nasza codzienność nie jest tym, o czym marzymy lub czego chcemy. Nagle musimy stawić czoła temu, co się z nami dzieje tu i teraz.
Działając tylko w oparciu o to, co nam się przydarza, a nie na tym, co sobie wyobrażamy lub o czym marzymy, będziemy w stanie poradzić sobie z każdą ewentualnością, która może się pojawić na naszej drodze.
Chociaż nie jest łatwo przetrwać nieprzewidziane sytuacje, to również wcale nie jest tak, że jest to całkowicie niemożliwe. Przede wszystkim musimy zrozumieć to, że w naszym życiu regularnie, dosłownie zawsze będą miały miejsce jakieś nieprzewidziane sytuacje. Dlatego też lepiej jest być na nie przygotowanym, gdy już się wydarzą i mieć dodatkowe zasoby do wykorzystania w celu rozwiązania wszystkich problemów, które mogą w ich trakcie wystąpić.
Oto cztery wskazówki, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z nieoczekiwanymi zdarzeniami w Twoim życiu:
- Przygotuj sobie plan B. Zawsze powinieneś mieć kilka różnych ścieżek do wyboru, którymi możesz podążać w razie wystąpienia czegoś nieoczekiwanego.
- Przewidywanie. Pomyśl o najbardziej prawdopodobnych rzeczach, które mogą się wydarzyć w mniej lub bardziej odległej przyszłości. Przygotuj sobie plan awaryjny na wypadek wystąpienia każdej z nich.
- Podejmuj decyzje z dużą dozą pewności siebie. Nawet jeśli nie dysponujesz kompletem wszystkich niezbędnych informacji przed wystąpienia danej nieoczekiwanej sytuacji, zaufaj samemu sobie. Uwierz w to, że wiesz doskonale, co jest dla Ciebie najbardziej właściwe w tym konkretnym momencie.
- Poproś innych o pomoc. Nie ma nic złego w zdaniu sobie sprawy, że coś nagle „posypało się” w Twoim życiu i że potrzebujesz w związku z tym pomocnej ręki ze strony kogoś innego.
Niektórzy ludzie chcą uzyskać tak pełną kontrolę nad swoją codziennością, że zapominają o tym, jak mają żyć
Niektórzy ludzie myślą, że są w stanie wszystko kontrolować wokół siebie. Wiara w to jest ściśle związana z przekonaniem na temat tego, że nasza pamięć wykorzystuje różnego rodzaju sztuczki, oceniając fakty i manipulując informacjami tak, aby jak najlepiej wspierać dokonywane przez nas wybory. Może to prowadzić w efekcie do wystąpienia zjawiska zwanego „błędem nadmiernej kontroli”.
Ludzie, którzy mają obsesję na punkcie kontroli własnego życia, tak naprawdę nie potrafią się nim cieszyć. Zakładają oni bowiem, że są w pełni odpowiedzialni za wszystko, co dzieje się wokół nich. Z jednej strony może to sprawić, że poczują się wszechmocni.
Z drugiej jednak strony takie przekonanie może również spowodować, że poczują się wyjątkowo niekompetentni w radzeniu sobie z własnymi problemami i zewnętrznie kontrolowani przez innych. Albo nawet bardziej skomplikowane nieprzewidziane sytuacje mogą zupełnie wytrącić ich z równowagi i zniszczyć ich przez lata wypracowaną pewność siebie.
Te cechy sprawiają, że tacy ludzie są wręcz ogarnięci obsesją sterowania wszystkim wokół. Kontrolują oni każdy aspekt swego życia, pozostawiając przy tym niewiele lub zupełnie brak miejsca na jakiekolwiek szalone lub zabawne sytuacje. Ponadto cierpią zawsze wtedy, gdy nie mogą czegoś kontrolować tak, jak lubią.
Terapia akceptacji i zaangażowania jako metoda rozwiązywania problemów
Terapia akceptacji i zaangażowania (znana także jako ACT, co jest skrótem od pierwszych liter nazwy terapii w języku angielskim „Acceptance and Commitment Therapy”) pozwala nam zastanowić się nad użytecznością tego typu pełnej kontroli każdego aspektu życia.
Podczas gdy prawdą jest, że większość problemów można rozwiązać poprzez nasz świadomy wysiłek, to jednak w małym, ale istotnym dla nas odsetku sytuacji dzieje się zupełnie odwrotnie. Im bardziej staramy się je kontrolować, tym bardziej stają się one chaotyczne i dodatkowo dla nas traumatyczne.
„Boże, daj mi spokój, abym mógł zaakceptować rzeczy, których nie mogę zmienić. Odwagę, by zmienić to, co mogę. I mądrość, by zrozumieć najistotniejsze różnice”.
-Reinhold Niebuhr-