Beethoven: 7 cytatów o życiu i muzyce

Beethoven: 7 cytatów o życiu i muzyce
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Beethoven jest jednym z najważniejszych kompozytorów w historii muzyki. Szkoły i konserwatoria nadal badają jego prace jako wyraźne przykłady tego, jak wyglądała muzyka w epoce romantyzmu. Mimo, że słynie z muzycznego geniuszu, Beethoven jest również autorem kilku myśli wartych wspomnienia i przemyślenia.

Wiele cytatów Beethovena łączy muzykę i życie, tak jakby były częścią tej samej całości. Te cytaty pozwalają nam zrozumieć, jak Beethoven postrzegał i odczuwał życie. Wiele z nich Cię zaskoczy. Inne będą zachęcać Cię do refleksji nad tym, jak doświadczasz swojego istnienia. Wiele innych przybliży Cię do tego muzycznego wszechświata, w którym Beethoven stał się geniuszem.

Cnota przynosi szczęście

“Zalecajcie cnotę waszym dzieciom; tylko to, a nie pieniądze, może uczynić je szczęśliwymi. Mówię to z doświadczenia.”

Ten pierwszy cytat pozwala nam zastanowić się nad znaczeniem, jakie przywiązujemy do pieniędzy. Dzisiaj mówimy naszym dzieciom rzeczy takie jak “Ta kariera jest bez perspektyw” lub “Jak zamierzasz żyć z malowania obrazów?” Nie tylko zmniejsza to motywację, ale także powstrzymuje młodych ludzi przed dążeniem do kreatywności i bycia innowacyjnym.

Ten cytat powinien skłonić nas do rozważenia, czy posiadanie stałego i gwarantowanego wynagrodzenia przynosi nam szczęście. To także sprawia, że ​​zastanawiamy się, czy posiadanie stałej pracy sprawia, że ​​jesteśmy szczęśliwi. A może bylibyśmy bardziej usatysfakcjonowani budując własną ścieżkę?

Dziewczyna dotykająca gwiazdę

Pasja jest kluczem

“Zagranie niewłaściwej nuty nie ma znaczenia; granie bez pasji jest niewybaczalne.”

Ten cytat Beethovena uczy nas raz na zawsze pokonać wielki strach przed popełnianiem błędów. Zawodzenie i popełnianie błędów wydaje się niewybaczalne. Samo myślenie o tym sprawia, że ​​chcemy się ukryć przed wszystkimi ze wstydu.

Ale co z pasją? Nie ma sensu grać doskonałej muzyki, jeśli nie ma w niej pasji. Pasja przekracza każdy błąd. To właśnie ona nadaje życiu sens. Popycha nas do tego, co robimy. Dlatego, robienie czegoś tak ważnego dla nas, jak dla Beethovena była muzyka, bez żadnej pasji jest niewybaczalne.

Możesz pokonać każdą przeszkodę

“Niech każdy kto podobnie cierpi będzie pocieszany, znajdując takiego jak on sam, który wbrew wszelkim przeszkodom Natury, zrobił wszystko co w jego mocy, aby zostać włączonym w szeregi szanowanych artystów i ludzi”.

Ile razy się poddaliśmy, ponieważ napotkaliśmy przeszkody? Ile razy czuliśmy się gorszymi od innych ludzi? Czasami wierzymy, że nigdy nie zostaniemy astronautami, modelami lub innymi pozornie nieosiągalnymi karierami. Ten brak wiary rozprzestrzenia się i powstrzymuje nas od prawdziwych prób.

Zapominamy jednak, że ludzie, których teraz podziwiamy byli kiedyś na naszym miejscu. Wielu z nich musiało ciężko walczyć o to, co kiedyś było tylko snem. Musimy ciężko pracować, aby osiągnąć nasze cele. Jeśli jest jedna rzecz, która jest pewna to fakt, że bezczynność nie pomoże nam osiągnąć naszych celów.

Mężczyzna w słońcu

Beethoven twierdził, że talent to za mało

“Geniusz to 1% talentu i 99% ciężkiej pracy.”

Być może możemy odnieść ten cytat do poprzednich rozważań. Talent to za mało. Ludzie mają skłonność wierzyć, że wszystko jest łatwe, jeśli masz wystarczająco dużo talentu. Jednak tak nie jest.

Osoba o wielkich umiejętnościach musi pracować tak samo ciężko jak każda inna. Ponieważ wytrwałość, a nie talent, jest kluczem do sukcesu. Co dzieje się z tymi uczniami, którzy są w stanie przeglądać notatki zaledwie kilka godzin przed egzaminami i nadal uzyskują dobre oceny? Bardzo często nie uczą się, odwlekają lub po prostu nic nie robią. W większości przypadków kończą niepowodzeniem. To samo dotyczy wszystkiego innego w życiu. Jeśli nie będziesz ciężko pracować, nie zobaczysz wyników.

O ograniczonym dostępie do sztuki

“Powinien istnieć tylko jeden wielki magazyn artystyczny na świecie, do którego artysta mógłby zanosić swoje dzieła i z którego mógłby zabrać wszystko, czego potrzebuje.”

Ten ostatni cytat Beethovena pokazuje jego pragnienie pomagania ludziom bez otrzymywania czegokolwiek w zamian. Miał postawę altruistyczną, ponieważ oferował swój talent tym, którzy najbardziej tego potrzebowali. Jednak pieniądze, osobiste interesy i obawa, że ​​ludzie, którzy biorą to, co chcą wszystko zniszczą, nie pozwalają nam żyć w ten sposób. Po prostu stajemy się samolubni. W końcu ograniczamy się pod każdym względem.

Dziewczynka grająca na instrumencie

Beethoven jest znany głownie z powodu jego muzycznego geniuszu, ale niewiele osób wiedziało, że zostawił tak wspaniałe i mądre cytaty. Który z nich przykuł Twoją uwagę? Czy możesz zastosować je do swojego życia?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stanley, G. (2000). Beethoven: The Philosophy of Music: Fragments and Texts (review). Notes. https://doi.org/10.1353/not.2000.0106
  • Federhofer, H. (2004). Beethoven-meaning by Theodor W. Adorno. International Review of the Aesthetics and Sociology of Music.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.