Zacznij cieszyć się życiem! Odłącz się od pracy i pomyśl o sobie!

Tak, to się zaczyna stopniowo dziać z nami, a my tego nawet nie zauważamy. Nasza praca staje się centrum naszych zainteresowań. Przejmuje władzę nad nami i naszym życiem. I w pewnym momencie okazuje się, że stała się praktycznie jedyną rzeczą, która zajmuje nasz umysł, czas i emocje. Odkrywamy, że nie możemy odłączyć się od pracy i po prostu nie potrafimy już więcej cieszyć się życiem.
Zacznij cieszyć się życiem! Odłącz się od pracy i pomyśl o sobie!
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca, 2019

Tak, to się zaczyna stopniowo dziać z nami, a my tego nawet nie zauważamy. Nasza praca staje się centrum naszych zainteresowań. Przejmuje władzę nad nami i naszym życiem. I w pewnym momencie okazuje się, że stała się praktycznie jedyną rzeczą, która zajmuje nasz umysł, czas i emocje. Odkrywamy, że nie możemy odłączyć się od pracy i po prostu nie potrafimy już więcej cieszyć się życiem.

Ta sytuacja przypomina nam trochę bycie uwięzionym bez możliwości ucieczki. Nieustannie pragniemy zaznać trochę odpoczynku. Marzymy o tym, by znaleźć trochę czasu dla siebie. Chcemy cieszyć się życiem.

Pragniemy móc poświęcić trochę więcej czasu na inne rzeczy, głównie przyjemności, ale błyskawicznie dochodzimy do wniosku, że jest to całkowicie niemożliwe. Nawet chwilowe tylko odłączenie się od pracy sprawia, że czujemy się natychmiast zaniepokojeni i drąży nas silne poczucie winy.

Stopniowo zaczynamy się wtedy czuć się tak, jakby nam czegoś brakowało. Dopóki jednak tego czegoś nie znajdziemy ponownie, nie będziemy w stanie czuć się w pełni spokojni. Nasza praca to po prostu niezwykle skuteczna pułapka.

To, o czym myślimy, że nam brakuje, zawsze jednak istniało w nas. Ale jednocześnie to przemożnie silne uczucie związania z pracą powstrzymuje nas przed pełnym odłączeniem się od niej choćby na chwilę.

Odczuwamy irracjonalny strach, że nasza nawet drobna nieostrożność trwająca przez ułamek sekundy sprawi, że stracimy naszą pracę. Co powinniśmy w takim przypadku zrobić, aby móc naprawdę odłączyć się od pracy i zacząć cieszyć się życiem? W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci pięć ciekawych pomysłów, które mogą się w tym przypadku okazać naprawdę pomocne.

Zacznij wykonywać przyjemne zajęcia, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się życiem

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że codzienność prowadzona przez Ciebie tak, jak do tej pory, tak naprawdę nie jest dobrym sposobem na życie. Zaniedbujesz w ten sposób ludzi, których kochasz i spędzasz cały swój czas w utajonym cierpieniu.

Twoje życie staje się z racji tego bardzo ograniczone. I tak naprawdę nie doświadczasz żadnej radości z dnia codziennego, nie potrafisz już nawet cieszyć się życiem tak, jak kiedyś.

Para na plaży potrafi cieszyć się życiem

Dobrym sposobem na odłączenie się od pracy jest utworzenie na początek listy 20 rzeczy, które kiedyś lubiłeś robić. Możesz zapisać je na przykład na kartce papieru. Powinieneś następnie spróbować wykonywać przynajmniej jedną z tych czynności każdego kolejnego dnia. Nawet przez krótką chwilę. Chodzi po prostu o to, by znaleźć w ciągu dnia odrobinę czasu na przyjemności tylko dla siebie.

Rozkoszuj się drobiazgami i doceniaj piękno otaczającego Cię świata: oto świetny sposób na odłączenie się od pracy

Czasami najlepszym sposobem na to, by skutecznie odłączyć się od pracy i zacząć cieszyć się życiem, jest po prostu użycie naszych własnych zmysłów. Z pewnością zapomniałeś już o tym, by spoglądać w inny sposób na wiele otaczających Cię rzeczy. Nie próbowałeś od dawna innych smaków. Nie miałeś czasu, ani ochoty, by spróbować skupić się na tym wspaniałym, rozległym świecie, który Cię codziennie otacza.

Zacznij od skoncentrowania się na tym, co jesz. Poczuj zapach, poznaj głęboki smak i przeanalizuj strukturę Twojego posiłku oraz jego wygląd. Zrób to samo z muzyką, której słuchasz, krajobrazami lub dziełami sztuki, które kontemplujesz i zapachami, które docierają do Twojego zmysłu powonienia.

Zaczynamy odkrywać siebie na nowo i cieszyć się życiem zawsze wtedy, gdy pamiętamy, że współdziałamy z otaczającym nas światem za pomocą naszych pięciu zmysłów.

Zapomnij o gadżetach i nowinkach technologicznych

Dla wielu osób całkowita rezygnacja z elektronicznych gadżetów i nowoczesnych technologii wydaje się być całkowicie niemożliwe. Po prostu nie mogą żyć bez swoich telefonów lub bez nieustannego sprawdzania poczty e-mail i kont w serwisach społecznościowych.

Niektórzy ludzie czują nawet prawdziwą panikę na myśl o tym, że „coś ważnego” może się wydarzyć właśnie wtedy, gdy odłożą choćby na chwilę swoje smartfony. Uważają wtedy, że prawie na pewno przegapią coś naprawdę bardzo dla nich ważnego.

Bez telefonu

Ale problem polega na tym, że wyłączenie telefonu lub komputera to podstawowy sposób na odłączenie się od pracy. Choć może się to wydawać na początku trudne, to jednak szybko przekonasz się, że nie jest to aż tak straszne, kiedy już to zrobisz. Zdziwiłbyś się, jak szybko można się zacząć dzięki temu relaksować i cieszyć się życiem.

Jeśli uważasz, że nie możesz całkowicie zrezygnować ani na chwilę z korzystania z telefonu lub innego rodzaju technologicznych gadżetów, spróbuj przynajmniej ograniczyć w jakiś sposób czas przeznaczony na korzystanie z telefonu lub Internetu.

Znajdź sobie jakieś nowe hobby i zacznij się cieszyć życiem

Niektórzy ludzie myślą, że kiedy odłączą się od pracy, popadną w nieznośną pustkę. To ich przeraża. Dla nich istnieją tylko dwie różne rzeczywistości. Jedną z nich jest praca. Druga to natomiast zupełnie nic. Coś całkowicie nieprzewidywalnego, chaotycznego lub po prostu nieistotnego.

Nowe hobby

Aby odłączyć się od pracy, nie ma nic prawdopodobnie niczego lepszego niż znalezienie sobie nowego, naprawdę wciągającego hobby. Ta nowa forma aktywności stanie się dla Ciebie częścią tej innej rzeczywistości, co do której kiedyś myślałeś, że nic w niej tak naprawdę ma.

Nowe hobby może pomóc Ci uniknąć poczucia pustki, której doświadczasz, próbując uciec od obowiązków związanych z pracą. Z czasem to hobby z pewnością pomoże Ci także zrozumieć, że życie jest czymś więcej, niż tylko samą pracą.

Różnego rodzaju metody relaksacji

Ćwiczenia fizyczne obejmujące niektóre rodzaje technik relaksacyjnych zawsze pomagają Ci lepiej cieszyć się życiem. Kiedy nie możesz lub nie potrafisz odłączyć się od pracy, dzieje się tak z reguły dlatego, że prawdopodobnie cierpisz na wysoki poziom stresu.

Stres jest negatywnym zjawiskiem, które karmi się samym sobą. Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest to, aby zacząć skutecznie kontrolować i ustabilizować swoje emocje. Dzięki temu będziesz w stanie przywrócić swoje ciało do normalnego rytmu.

Istnieje wiele skutecznych i naprawdę interesujących technik relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja. Jeśli uznasz je jednak za zbyt wymagające na początku, spróbuj po prostu dać sobie trochę czasu na nauczenie się prawidłowego oddychania. Zajmie Ci to zaledwie około 15 minut dziennie. Uczyń to ćwiczenie swoim codziennym nawykiem i pod żadnym pozorem nie rezygnuj z niego.

Nauka odłączania się od pracy i cieszenia się życiem bez poczucia winy lub lęku jest podstawą naszego zdrowia fizycznego oraz emocjonalnego. Czas wolny jest cennym dobrem, z którego nigdy nie powinniśmy w żaden sposób rezygnować.

Nasze życie składa się z wielu warstw i rodzajów aktywności. A to oznacza, że pozbawiamy się naprawdę wspaniałych, niekiedy cudownych rzeczy, jeśli skupimy się tylko na jednym z tych właśnie rodzajów aktywności. Szczególnie tak zazwyczaj jednowymiarowym, jak praca.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.