Nowy członek rodziny zawsze jest powodem do radości. Wszyscy przygotowują się na przyjęcie małego dziecka i gratulują szczęśliwym rodzicom. Ale prawda jest taka, że ta sytuacja nie zawsze jest tak piękna i idealna jak byśmy tego chcieli. Niepełnosprawne dzieci rodzą się każdego dnia.
W niektórych przypadkach pojawiają się problemy lub nieoczekiwane zdarzenia, z którymi musimy się zmierzyć. Te problemy mogą mieć wpływ na rodzinę. Jedną z tych trudności są właśnie niepełnosprawne dzieci a dokładnie opieka jakiej potrzebują. Zrozumienie, w jaki sposób takie wiadomość i same narodziny wpływają na rodzinę jest niezbędne aby lepiej zarządzać wyzwaniami jakie się z tym wiążą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
“To nie niepełnosprawności Cię definiują; to sposób w jaki radzisz sobie z wyzwaniem, z którym wiąże Cię niepełnosprawność.”
– Jim Abbot-
Niepełnosprawne dzieci i ich wpływ na dynamikę rodziny
Po pierwsze, niepełnosprawne dzieci mogą wpływać na różnych członków i relacje powstałe w środowisku rodzinnym. Należy pamiętać, że ten stan stwarza różne trudności na różnych etapach życia danej osoby. Może to prowadzić do narastających napięć między członkami rodziny.
Jeśli te napięcia nie są zrozumiane ani zarządzane, konflikty stają się powszechne. Na przykład para może stać się bardziej oddalona i przestać skutecznie komunikować się między sobą. Może to prowadzić do błędnego koła dyskomfortu, który może być trudny do zakończenia.
Z drugiej strony mogą wystąpić konflikty z dzieckiem, które jest niepełnosprawne, jeśli rodzice są nadopiekuńczy lub jeśli ich autonomia jest ograniczona. Czyniąc to nie rozpoznajesz innych zdolności, które nie są dotknięte niepełnosprawnością i że możliwy jest większy stopień niezależności.
Podobnie, mogą występować problemy między rodzeństwem. Problemy te mogą wystąpić, gdy rodzice przypisują więcej obowiązków rodzeństwu bez niepełnosprawności, które po prostu do nich nie należą. Trudna sytuacja może również wywoływać poczucie wstydu lub zaprzeczenia wśród rodzeństwa.
Ale nie wszystko jest dyskomfortem i napięciem. Narodziny niepełnosprawnego dziecko mogą również pozytywnie wpłynąć na rodzinę. W rzeczywistości może wzmocnić więzi rodzinne, promując więzi i bliskość między członkami rodziny. Innymi słowy, może zwiększyć wytrzymałość każdego z nas.
“Wyzwania w naszym życiu są po to aby wzmocnić nasz charakter a nie nas pokonać”.
-Nick Vujicic-
Niepełnosprawne dzieci i ich wpływ na otoczenie społeczne i środowiskowe
Chociaż społeczeństwo wciąż się rozwija, nadal istnieje wiele nieporozumień dotyczących osób niepełnosprawnych. Nadal występuje odrzucenie. W konsekwencji rodziny dzieci niepełnosprawnych mają tendencję do izolowania się. Wielu z nich nie ma wielu relacji społecznych ani nie uczestniczy w zajęciach rekreacyjnych.
Może się to zdarzyć również w miejscu pracy. Jeśli członkowie rodziny uznają, że nie będzie możliwe pogodzenie nowej sytuacji ze swoją pracą, mogą z niej zrezygnować. Chociaż robią to z najlepszymi intencjami dla rodziny, to może stać się kolejnym źródłem napięcia. Wynika to z faktu, że może to wpłynąć na samopoczucie i sytuację ekonomiczną opiekunów.
“Świat martwi się niepełnosprawnością bardziej niż ludzie niepełnosprawni.”
-Warwick Davis-
Niepełnosprawne dzieci i ich wpływ na zdrowie członków ich rodzin
Wszystko o czym mówiliśmy do tej pory nie wpływa na członków rodziny w ten sam sposób. Jak możesz sobie wyobrazić, te sytuacje dotyczące rodziny, społeczeństwa, pracy i finansów mogą mieć wpływ na zdrowie rodziny. Dotyczy to szczególnie osób odpowiedzialnych za opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Nadmierna odpowiedzialność za opiekę nad osobą niepełnosprawną może prowadzić do emocjonalnego obciążenia dla tych opiekunów. To normalne, że emocje takie jak smutek, złość, lęk, a nawet poczucie winy w związku z obecną sytuacją mogą pojawić się w takich osobach.
Jednak efekty są nie tylko na poziomie psychologicznym. Opiekunowie mogą czuć się bardziej zmęczeni i wyczerpani niż zwykle, co prowadzi do problemów zdrowotnych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, poprzez posiadanie niepełnosprawnych dzieci można napotkać wiele trudności. Jednak mogą one zostać przekształcone w korzystne sytuacje, jeśli nauczymy się odpowiednio nimi zarządzać.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Reichman, N. E., Corman, H., & Noonan, K. (2008). Impact of child disability on the family. Maternal and Child Health Journal. https://doi.org/10.1007/s10995-007-0307-z
- Sanders, J. L., & Morgan, S. B. (1997). Family Stress and Adjustment as Perceived by Parents of Children with Autism or Down Syndrome: Implications for Intervention. Child & Family Behavior Therapy. https://doi.org/10.1300/J019v19n04_02
- Taanila, A., Syrjälä, L., Kokkonen, J., & Järvelin, M. R. (2002). Coping of parents with physically and/or intellectually disabled children. Child: Care, Health and Development. https://doi.org/10.1046/j.1365-2214.2002.00244.x