Psychoterapia: 5 powodów, przez które może zawieść

Psychoterapia: 5 powodów, przez które może zawieść

Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia, 2018

Psychoterapia nie udaje się z różnych powodów ale ta porażka zawsze jest względna. Prosty fakt rozpoczęcia procesu jest pozytywny. To samo usposobienie, aby poczuć się lepiej i zainteresowanie aby tak się stało oznacza miłość do samego siebie i gotowość do wyzdrowienia.

Nie jest łatwo podjąć decyzję o ujawnieniu całego swojego wewnętrznego świata osobie, której nie znasz. Wiesz, że ta osoba jest profesjonalistą ale to nie zmienia faktu, że większość z nas musi lepiej poznać tę osobę zanim podzielimy się naszymi uczuciami. Jeśli pójdziemy do psychoterapeuty to dlatego, że czujemy, że potrzebujemy pomocy. Ale czasami coś po prostu idzie nie tak i psychoterapia zawodzi.

Bez względu na przyczynę niepowodzenia zawsze powinieneś dać jej kolejną szansę. W tym świecie nic nigdy nie idzie zgodnie z planem. W każdym razie, ważna jest nasza decyzja o poprawie. Zawsze dobrze jest wziąć pod uwagę główne powody niepowodzenia sesji terapeutycznej.

“Największym odkryciem mojego pokolenia jest to, że człowiek może zmienić swoje życie zmieniając swoje nastawienie”.

-William James-

1. Brak zaangażowania w psychoterapię

Głównym bohaterem sesji terapeutycznej jest pacjent. Osoba, która udaje się do psychoterapeuty powinna podjąć podstawowe zobowiązanie. To zobowiązanie to przede wszystkim zobowiązanie do samego siebie.

psychoterapia

Zaangażowanie jest uhonorowane poprzez regularne bycie na sesjach i podejmowanie wszelkich możliwych działań w celu przezwyciężenia problemów. Kluczem jest odkrycie przyczyn problemów i dróg aby je pokonywać. Niestety, nie zawsze tak jest.

2. Zbyt wiele oczekiwań w stosunku do psychoterapeuty

Jednym z najczęstszych powodów niepowodzenia psychoterapii jest za dużo oczekiwań od terapeuty. Niektórzy ludzie oczekują wszystkich odpowiedzi na swoje problemy. Nic nie może być dalsze od prawdy.

Terapeuci nie są magikami, guru ani wróżbitami. Nie są też przewodnikami, w ścisłym tego słowa znaczeniu. Ich rolą jest towarzyszenie nam i prowadzenie nas, abyśmy mogli lepiej poznać samego siebie. Są przeszkoleni aby pomóc każdemu, kto o to poprosi. Celem jest bardziej obiektywna i inteligentna interpretacja naszych problemów. Ściśle mówiąc, sami nie mają możliwości aby zmienić czyjeś życie.

3. Zbyt duży opór

To normalne, że przywiązujemy się do naszych problemów i niewłaściwych sposobów ich rozwiązywania. Każdy problem, niezależnie od tego jak poważny posiada dodatkowe korzyści. Na przykład wiktymizacja może pomóc uzasadnić brak działania lub wahanie się przed zmianą. Dlatego trudno jest nam odpuścić sobie własne problemy.

To właśnie nazywamy oporem. W większości przypadków jest to nieświadoma decyzja. Opór może zmusić nas do porzucenia sesji, gdy osiągniemy punkty krytyczne. Wiele razy psychoterapia zawodzi, ponieważ pacjent nie pokonuje swojego oporu przed zmianami.

mężczyzna na psychoterapii

4. Złe motywy

Przestrzeń terapeutyczna pozwala nam zastanowić się nad tym jak myślimy, czujemy lub działamy. Celem jest zidentyfikowanie czynników, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo. Pomaga nam również w rozpoznawaniu innych sposobów postrzegania naszej osobistej rzeczywistości i tworzenia pełniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia.

Jednak ludzie nie zawsze idą na terapię z tych powodów. Czasami robią to, ponieważ chcą rozwiązać konkretny problem. Nie chcą eksplorować swoich wewnętrznych jaźni. Zamiast tego chcą znaleźć formułę, która rozwiąże ich ślepy zaułek. Na przykład ktoś chce, aby ich partner się zmienił ale to oni idą na sesję terapeutyczną aby dowiedzieć się jak to zrobić. Psychoterapia zawodzi, jeśli występują motywy tego rodzaju.

5. Psychoterapia a zła relacja z psychoterapeutą

Relacja z psychoterapeutą jest ściśle profesjonalna. Jednak nie zmienia to faktu, że jest to więź między dwoma istotami ludzkimi. Dlatego nigdy nie ma gwarancji, że chemia między nimi będzie dobra. W niektórych przypadkach psychoterapia zawodzi właśnie z powodu tego czynnika.

psychiatra z pacjentem

Dobra terapia to dar, który każdy powinien sobie kiedyś dać. To nie jest coś, co rozwiąże wszystkie twoje problemy ani nie zagwarantuje szczęścia. Nikt nie gwarantuje szczęścia. Jednak jest to przestrzeń, która pozwala ludziom na ponowne przemyślenie i odnowienie. Oczyszczenie Twojego wewnętrznego świata i uporządkowanie pewnych rzeczy zawsze pozostawi Ci coś pozytywnego, nawet jeśli psychoterapia zawiedzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.